شعار سال 97-1
 
  
چهارشنبه 30 خرداد 1397   21:53:58
شرکت های پالایش گاز
12:021395/12/23 دوشنبه
در پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی صورت پذیرفت
پایان عملیات عیب‌ یابی پمپ‌های TEG و اسپول اسید واحد 127

با انجام پیگیری‌های و بررسی‌های منسجم و تلاش متخصصان و کارکنان، عملیات عیب‌ یابی پمپ‌های TEG و اسپول اسید واحد 127 پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت پایان یافت.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، عبدالعظیم محجوب، رئیس تهیه و تدوین سیستم‌های مکانیزه و تعمیرات پیشگیرانه پالایشگاه نهم، ضمن بیان مطلب فوق، با بیان مشارکت تمام گروه‌های عملیاتی در عیب‌یابی ریشه‌ای پمپ‌های TEG، گفت: در این مورد کارگروهی متشکل از واحدهای تعمیرات دستگاه های دوار، برق، مهندسی فرآیند و بهره برداری تشکیل شد.
وی بر همین اساس خاطرنشان کرد: مشکل مطرح شده، خرابی بیش از حد پمپ های مذکور، به علت پمپاژ بیش از نیاز بهره برداری بود که در این حالت به علت عدم تامین مکش پمپ، فشار بسیار زیادی به پمپ وارد می شد و پمپ را دچار ارتعاشات شدید و خسارات ناشی از آن می‌کرد.
رئیس تهیه و تدوین سیستم‌های مکانیزه و تعمیرات پیشگیرانه پالایشگاه نهم، عنوان داشت: با نصب یک دستگاه VFD و کاهش دور موتور محرک پمپ به کمک واحد برق و واحدهای مهندسی فرآیند و تعمیرات دستگاه‌های دوار و بهره‌برداری، مقدار لازم پمپاژ با در نظرگرفتن حاشیه اطمینان، 30 درصد مشخص شد.
محجوب در ادامه افزود: خوشبختانه در مراحل اولیه، مشکل عدم تامین مکش پمپ برطرف که در نتیجه مسائل مهم آن نیز رفع شد.
وی یادآور شد: با شناسایی دور مورد نیاز کارکرد پمپ، هماهنگی ها با کارگاه مرکزی فاز 12 جهت تغییرات مورد نیاز گیربکس به منظور دستیابی به دور مذکور بدون VFD در حال پیگیری است.
محجوب در ادامه با اشاره به عیب یابی ریشه‌ای اسپول اسید واحد 127 خاطرنشان کرد: در این مورد کارگروهی متشکل از واحد بازرسی فنی، کارگاه مرکزی و بهره برداری تشکیل شد.
وی گفت: اسپول مذکور به علت گرمازا بودن فرآیند رقیق سازی اسید در هنگام ترکیب اسید غلیظ با آب دچار خوردگی شده و با فاصله های زمانی کوتاه (حدودا" یک هفته) جهت انجام کار تعمیراتی به کارگاه ارسال می شد.
این مقام مسئول عنوان داشت: با انجام بررسی‌ها و تغییراتی که اعمال شد، در مرحله‌ اول زمان سوراخ شدن اسپول به دو ماه تغییر یافت و در بررسی‌ها و تغییرات بعدی، این بازه زمانی افزایش بیشتر و قابل قبولی یافت.
محجوب در ادامه افزود: در تغییر نهایی که در حال تست است، با انجام پوشش غیرفلزی در ناحیه ای که بیشترین احتمال خوردگی را دارد، انتظار می رود خرابی در حد بسیار قابل قبولی کاهش یابد.
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما