شعار سال 97-1
 
  
شنبه 2 تير 1397   15:08:14
شرکت های پالایش گاز
13:591396/10/11 دوشنبه
با هدف آمادگی در برابر حوادث صورت گرفت؛
برگزاری مانور نشت گاز ترش در واحدهای عملیاتی پالایشگاه گاز هاشمی نژاد

مسئول پدافند غیرعامل شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از برگزاری مانور نشت گاز ترش و بروز انفجار در یک واحد عملیاتی این پالایشگاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، اشتاد با اعلام این خبر افزود: در این رزمایش به علت شکستگی در خط لوله گاز ترش ورودی به یکی از واحدها، ابتدا نشت گاز ترش رخ داد که با اعلام رییس شیفت، ابتدا وضعیت اضطراری نوع (الف) اعلام و کلیه اعضای کمیته مدیریت بحران در محل ستاد مدیریت بحران تشکیل جلسه دادند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حالی که اعضای ستاد بحران در حال بررسی موضوع نشت گاز ترش بودند، پس از گذشت زمانی کوتاه انفجار در یکی از واحدها اتفاق افتاد که بدنبال آن، آژیرهای وضعیت اضطراری در کلیه اماکن این شرکت به صدا در آمد و با اعلام وضعیت اضطراری نوع (ب) عملیات تخلیه اضطراری انجام گرفت.

اشتاد افزود: در ادامه، نیروهای آتش نشانی در محل های مناسب از محل حادثه قرار گرفتند و همزمان با اقدامات واحد بهره برداری و قطع جریان گاز از بالادست، آتش نشانی عملیات اطفای حریق را انجام داد.

شایان ذکر است: این مانور عملیاتی با هدف بررسی آمادگی واحدهای مختلف عملیاتی و غیر عملیاتی جهت مدیریت بحران حوادث بزرگ در پالایشگاه و تحت نظارت ارزیابان سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد.

گفتنی است، در جلسه ستاد مدیریت بحران پالایشگاه، معاونت انرژی سازمان پدافند غیرعامل، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی، شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق، فرماندار شهرستان سرخس، دستگاه های امنیتی و انتظامی و هلال احمر و اداره راه و شهرسازی سرخس حضور داشتند.

آمادگی کامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد در مقابله با تهدیدات

خوشبختانه مجموعه پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد از مجموعه های هوشمند استان است که از آمادگی کامل در مقابله با پاسخگویی به تهدیدات را در درون سازمان برخوردار است و بیش از 33 دستور العمل در حوزه ملاحظات بحران و پدافندغیرعامل را تدوین کرده است.

در ادامه مراسم، سسید ابوالفضل احمدی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی، در حاشیه بازدید از مانور برگزاری نشت گاز ترش در واحدهای عملیاتی پالایشگاه خانگیران افزود: این رزمایش از دوماه قبل با هماهنگی وزارت نفت برنامه ریزی و در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد اجرا شد که جمع بندی این رزمایش، هماهنگی، انسجام و وحدت فرماندهی در اجرای دستورالعمل ها را به همراه داشت.

وی با بیان اینکه گوهر ناب انقلاب اسلامی مورد هجمه دشمنان است تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با تهدیدات مختلف زیستی، شیمیایی، تروریستی، سایبری، فرهنگی و اقتصادی روبرو است و مهمترین بخشی که مورد هجمه قرار دارد بخش انرژی است از این رو برگزاری مانورها علاوه بر ارتقای سطح آمادگی، بعضی از آسیب های احتمالی را شناسایی و در بازنگری مستندات مورد توجه قرار می دهد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی ادامه داد: استمرارخدمات رسانی در شرایط تهدید، پایداری تولید و ایجاد تعادل در فرآیند منابع انرژی، تامین سامانه های تولید انرژی موازی در حوزه گاز و بهره برداری از زیرساخت ها از ضروریات است که می باید تمهید شود که مردم دچار بحران در حوزه تامین انرژی نشوند.

وی اذعان کرد: ما در سند چشم انداز پدافند غیرعامل در افق 1400، خراسان رضوی را یک استان امن و پایدار می دانیم که از سامانه های هوشمند و سیال توان پاسخگویی به تهدیدات را دارا است و در افق پنج ساله در حال تدوین طرح های پاسخ به تهدیدات در سطح استان، شهرستان و دستگاهی هستیم.

احمدی ابراز داشت: بیش از 1200 زیرساخت استان تاکنون شناسایی و سطح‌بندی شده‌اند که هرکدام از این زیرساخت‌ها با رویکرد دفاع راهبردی از سوی دستگاه متولی و هدایت فرمانداران در حوزه جغرافیایی هر شهر باید پاسخگویی به هرنوع تهدایدات را داشته و پیش بینی کند.

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما