شعار سال 97-1
 
  
شنبه 2 تير 1397   01:40:24
شرکت های ستادی
17:541396/12/15 سه‌شنبه
با حضور رییس مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی صورت گرفت:
رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی داده‌های انرژی و کتاب ترازنامه هیدروکربوری کشور

انرژی از بخش‌های تأثیرگذار و تعیین‌کننده زندگی انسان‌ها در جوامع بشری است و با توجه به نقش دوگانه آن در خصوص تأمین انرژی و درآمد ارزی کشور، زیربنای اصلی توسعه به شمار می‌آید و همواره دارای نقش بنیادی در بخش‌های اجتماعی و اقتصادی بوده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، دکتر علی دهکردی مبینی، رییس مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در مراسم رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی داده‌های انرژی و کتاب ترازنامه هیدروکربوری کشور با بیان این مطلب، اظهار داشت: اقتصاد، انرژی، اجتماع، محیط زیست و سیاست مجموعه‌ای تفکیک‌ناپذیر است و بر همین اساس، ایجاد نظامی یکپارچه از آمار و اطلاعات انرژی در کشور، با رویکرد مدیریت صحیح اطلاعات، ایجاد هماهنگی بین مراکز تولید اطلاعات انرژی، یکسان‌سازی تعاریف، مفاهیم و روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، دسترسی سریع مدیران، کارشناسان و پژوهشگران حوزه انرژی به داده‌های دقیق و قابل اعتماد انرژی و در نهایت کمک به برنامه‌ریزی و سیاستگذاری صحیح مدیران در بخش انرژی از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی در ادامه افزود: بر این مبنا، هرچقدر دانش بشر عمق بیشتری پیدا ‌کند، تلاش وی برای دستیابی به منابع انرژی جدید کم ضررتر نیز بیشتر خواهد شد.

رییس مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با بیان این که عصر انرژی‌های هیدروکربوری رو به پایان است، تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته، منابع هیدروکربوری تا سال ٢٠٥٠ نقش بارزی در تامین منابع انرژی جهان دارند، با این حال، عصر استفاده کاربردی آن‌ها رو به انتها است.

مبینی در ادامه افزود: البته این امر به این معنی نیست که این موضوع برای همه کشورها یکسان است. برای مثال آلمان پیش‌بینی کرده تا سال ۲۰۵۰، انرژی‌های تجدیدپذیر جایگزین هیدروکربورها شوند، این در حالی است که آمریکا جهت‌گیری کرده که به سمت منابع تجدیدپذیر حرکت کند.

رییس مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با اشاره به رونمایی از پایگاه اطلاع‌رسانی و کتاب ترازنامه هیدروکربوری کشور تصریح کرد: رونمایی از این پایگاه با سه هدف؛ اهمیت داده‌ها، اطلاعات، دانش و انگاره‌های آماری، پالایش داده‌ها و شفافیت‌سازی و دیگری تسری تراز هیدروکربوری به جغرافیای استانی صورت می‌گیرد.
مبینی با اشاره به این‌که وزیر نفت اصرار داشت داده‌های انرژی کشور در اختیار جامعه قرار گیرد تا ببینیم چه راه‌حل‌هایی برای مدیریت انرژی پیدا می‌کنیم، گفت: به این ترتیب، هدف دیگر از این رونمایی که شفافیت است، محقق خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: در ایران حدود ۵.۷ میلیون بشکه در روز معادل نفت خام، نفت و گاز مصرف می‌شود و با توجه به این که بین ۲۰ تا ۲۴ هزار دلار سرمایه‌‌گذاری ثابت برای استخراج هر بشکه نفت خام است، می‌توان نتیجه گرفت که ما تا چه اندازه اتلاف انرژی در کشور داریم.

دکتر مبینی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: در این برنامه پیش‌بینی شده که ضریب شدت مصرف انرژی کاهش یابد. یعنی آن‌چه که در حال حاضر بالای عدد یک است، به زیر این رقم برسد؛ چراکه هرچه میزان شدت مصرف انرژی بیشتر و درآمد سرانه کم‌تر باشد، ضریب شدت مصرف انرژی نابه‌هنجارتر است.
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما