شعار سال 97-1
 
  
شنبه 2 تير 1397   15:12:08
اطلاعيه‌ها
11:321396/10/5 سه‌شنبه
دستورالعمل 7 ماده ای مربوط به اقدامات احتیاطی مشترکین پس از رخداد زلزله1. برای جلوگیری از آتش سوزی و انفجار احتمالی در فضای داخلی محل زندگی و کار، نبایستی نسبت به وصل جریان گاز شتاب ورزید. حتماً بایستی از عدم وجود نشت گاز در سیستم داخلی اطمینان حاصل نمایید. به این منظور بایستی اولاً وضعیت ظاهری لوله کشی را کنترل و ثانیاً با اقداماتی نظیر تست کف صابون و همزمان تحت فشار قرار دادن لوله کشی با هوا از سلامت تمامی اجزای لوله کشی داخلی کسب اطمینان کرد.

2. علاوه بر لوله کشی، باید از سالم بودن شلنگ ها، بست ها و لوازم اتصال وسیله گازسوز به شیر گاز نیز از طریق کنترل چشمی و مضافاً تست کف صابون مطمئن گردید.

3. در اثر زلزله و جابجایی وسایل گازسوز، احتمال جدا شدن رابط دودکش از وسیله گازسوز یا محل اتصال در دیوار وجود داشته و لذا بایستی این نقاط مهم کنترل گردد. چنانچه دودکش جدا شده باشد، در اثر کارکرد وسیله گازسوز، گازهای سمی ناشی از احتراق در فضای داخلی پخش و منتشر شده و موجب مرگ های خاموش می گردد. لازم  به ذکر است تکان های ناشی از زلزله ممکن است لوله دودکش در بطن دیوار را نیز دچار شکستگی، نشتی و یا افتادن کلاهک H از قسمت فوقانی کرده باشد و ضروریست این موضوعات نیز تخت بررسی و کنترل قرار گرفته تا از سلامت دودکش و تمامی اجزای مرتبط با آن حصول اطمینان شود.

4. پس از کنترل و اجرای توصیه های بندهای قبل، می توان از طریق پست های امداد و پرسنل شرکت گاز و البته پس از تأیید لوله کشی داخلی توسط نماینده/ مهندس سازمان نظام مهندسی و با حضور مشترک، مبادرت به وصل گاز نمود. البته جهت حصول اطمینان کامل بایستی پس از وصل جریان گاز نیز اقدام به تست کف صابون کرد. در این راستا بایستی با هوشیاری کافی نسبت به پخش بوی گاز که حاکی از نشتی است همواره حساسیت داشت.

5. چنانچه در اطراف محل زندگی یا کار خود با هر گونه آسیب در تأسیسات گازی بخصوص در علمک های گاز مواجه و یا نشتی و فوران گاز را ملاحظه نمودید، بایستی ضمن ترک محیط، سریعاً به پست های امداد شرکت گاز (شماره تماس 194) اطلاع دهید.

6. هرگز تجهیزات گاز منجمله فشارشکن های (رگلاتورها) مجاور منزل یا محل کار خود را حتی به قصد وصل جریان گاز دستکاری نکنید. این عمل موجب بی اثر شدن سیستم های ایمنی تعبیه شده در رگلاتور و به خطر افتادن شما و خانواده-تان می شود.

7. رسیدگی و امداد سریع به محل های زلزله زده، مستلزم باز بودن راه ها و عدم تجمع افراد در مسیرها می باشد. بنابراین بایستی اولاً مسیرهای تردد خصوصاً خودروهای امداد همواره باز باشد که در این امر حیاتی، افراد می توانند با باز کردن مسیرهای اطراف منزل و محل کار مشارکت نمایند و ثانیاً به هیچ وجه در مکان های تخریب شده و سست تجمع ننمایند و به استقبال خطر ناشی از فروریزی غیرمنتظره ابنیه نروند.
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما