شعار سال 97-1
 
  
شنبه 2 تير 1397   15:06:47
گزارش ها
14:581395/12/14 شنبه
وفای به عهد دولت تدبیر و امید
مشعل گاز دیار مهربانی روشن شد

سیستان و بلوچستان سرزمین افسانه‌ساز ایران، خاستگاه اسطوره‌ها،‌ حماسه‌ها، بهشت باستان‌شناسان، یکی از نخستین کانون‌های استقرار شهرنشینی در 3800 تا 1200 قبل از میلاد در فلات شرق ایران که در محوطه شهر سوخته این منطقه شکل گرفته و بر اساس کتاب زرتشت یازدهمین سرزمینی بوده که توسط اهورامزدا آفریده شده، تاکنون دستخوش حوادث گوناگونی بوده است.
سیستان و بلوچستان، سرزمین پهناوری که از دریاچه شکرریز هامون تا پهن‌دشت نیلگون دریای عمان گسترانیده شده است. عمان، در این دیار نشان از وسعت دل است و تفتان سر به فلک کشیده، سمبل سربلندی‌ها و این سرزمین خورشید در اسفندی زمستانی شاهد وفای به عهد دولتی بود که گرما و امید را میهمان خانه‌های مردم کرد.
آن‌چنان که رییس‌جمهورش این سفر را نه سفر استانی که سفر وفای به عهد توصیف کرد تا بدانند و بدانیم که مطالبات مردم را باید داد و ادای دین کرد.
دهمین روز از دوازدهمین ماه سال ۱۳۹۵، مشعل گاز، این مشعل نور و امید در زاهدان، دیار مهربانی، روشن شد تا بهار سال آینده در زاهدان با بهار گاز مقارن شود.  
                                     ×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××
پروژه گازی زاهدان که پروژه‌ای ملی است، به رغم فراز و فرودهای بسیاری که داشت، سرانجام با منابع داخلی شرکت ملی گاز و به خاطر تعهد این شرکت به مردم خوب استان سیستان و بلوچستان، بسیار زودتر از آن‌چه در برنامه قرار داشت، طبق تعهد دولت، سرانجام در نیمه نخست اسفندماه، با حضور رییس‌جمهوری، وزیر نفت، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان مجلس و ائمه جمعه و جمعی از مقامات بلندپایه کشوری، رسماً افتتاح شد.
داستان گازرسانی به زاهدان در سیستان و بلوچستان به عنوان آخرین مرکز استان محروم از گاز، داستانی به بلندای خط لوله‌اش (۲۶۲ کیلومتر خط لوله از ایرانشهر تا زاهدان) دارد. گرچه بنابه دلایل متعدد هم‌اکنون صادرات گاز به پاکستان در نیمه راه متوقف شده و عملیات اجرایی تنها 30 کیلومتر از خط لوله صلح ایران به پاکستان به مرحله اجرا رسیده، اما این پروژه باعث شد بخشی از گازی که قرار است از خط هفتم سراسری از استان سیستان و بلوچستان عبور کند، با توقفی کوتاه در ابتدا به زاهدان و سپس به منازل سایر شهرهای این استان برسد.
استانی که با وجود گذشت نیم قرن از وجود گاز در کشور، هنوز نتوانسته بود از این نعمت خدادادی، برخوردار شود و این دولت یازدهم بود که عزم خود را جزم کرد و به مردم این استان قول داد هموطنان سیستانی نیز از این نعمت خدادادی بی بهره نمانند.
این پروژه که به عقیده بسیاری از کارشناسان، پروژه بسیار عظیمی است که با تلاش و همیاری کارگران و کارکنان شرکت ملی گاز ایران به ثمر نشسته، مصداق بارز تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی کارگرانی است که از دل و جان در بیابان‌های این استان به کار مشغولند و نیز به تبع آن، تلاش مجدانه مدیران برای اتمام این پروژه عظیم در زمان مقرر.
به باور نگارنده، یک بازدید کوتاه از مراحل لوله‌گذاری، جوشکاری و .... در طول مسیر دشوار و سخت‌گذر خط انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان، کاملاً نشان می‌دهد که مهندسان، کارشناسان، تکنیسین‌ها، کارگران و .... شرکت ملی گاز در شرایطی سخت و دشوار، چگونه غیرت و همیّت ایرانی را در این پروژه به نمایش گذاشته‌اند. 
این غیرت و همیّت در سخنان مهندس عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز کاملاً مشهود است که با اشاره به اهمیت انجام تعهدات صنعت گاز بر این موضوع تاکید می کند و بر این باور است که زمانی اعتماد مردم به دولت، جلب می شود که مسئولان به آنچه وعده می دهند، عمل کنند.
وفای به عهد
بسیار خوشحالیم که وعده گازی ما جامه عمل پوشید و اینک گاز به شرقی‌ترین استان کشور وارد شد تا گرمای آن، امیدبخش زندگی مردم این استان باشد.
دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهوری که در آیین آغاز بهره‌برداری از پروژه خط انتقال گاز ایرانشهر به زاهدان در میدان گاز این شهر و در میان جمعیت مشتاق و پرشور مردم استان سیستان و بلوچستان سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: ما باید همگی تلاش‌مان را برای اجرای تعهدات دولت در زمینه خدمت‌رسانی به مردم، به کار گیریم.
رییس جمهوری در بخشی از سخنان خود با اشاره به تلاش‌های وزیر نفت و شرکت ملی گاز ایران و تشکر و تقدیر از آنان در زمینه وفای به عهد در خصوص پروژه‌های گازی، گفت: بسیار خوشحالیم که وعده گازی ما جامه عمل پوشید و اینک گاز به شرقی‌ترین استان کشور وارد شد تا گرمای آن، امیدبخش زندگی مردم این استان باشد.
رییس‌جمهوری که پیش از این، خود قول بهره‌مندی اهالی زاهدان و به تبع آن، دیگر شهرهای این استان را داده بود، در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: گاز فعالیتی است که هم برای رفاه مردم استفاده می‌شود و هم برای توسعه زیرساخت‌های کشور. این در حالی است که حضور شعله امید در این استان، اشتغال و صنعت را رونق بخشیده و زندگی را در این استان سردسیر، توسعه می‌بخشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، تأکید کرد: آنچه امروز به ثمر نشسته، در سایه وحدت و انسجام مردم استان؛ اعم از شیعه و سنی و اقوام مختلف؛ اعم از بلوچ و سیستانی است که به جهان نشان دادند در دورانی که در بسیاری از کشورها بیگانگان شعله اختلافات و انشقاق را ترویج می‌کنند، در کشور ما همه اقوام و مذاهب، برادرانه در کنار هم برای آبادانی و توسعه ایران عزیز تلاش می‌کنند.
رییس‌ جمهوری توسعه شرق کشور، توسعه سواحل مکران و انسجام و وحدت ملی، مذهبی و قومیتی در سراسر ایران را از اهداف مهم دولت یازدهم برشمرد و برپایبندی دولت بر این اهداف تأکید کرد و افزود: در آینده‌ای نزدیک با تلاش مسئولان در سواحل مکران و چابهار و جنوب استان شاهد تحول بزرگی خواهیم بود و طرح‌های جدید در بندر چابهار به بهره‌برداری خواهد رسید.
دکتر روحانی ادامه داد: امروز با نصب اسکله جدید در بندرچابهار، ظرفیت این بندر از 2.5 میلیون تن به 8.5 میلیون تن خواهد رسید که معنای آن ایجاد یک تحول بزرگ برای استان سیستان و بلوچستان و کل منطقه خواهد بود.
رییس‌‌جمهوری تصریح کرد: در مراسم امضای سند همکاری در بندر چابهار که نخست وزیر هند و رییس‌جمهور افغانستان نیز حضور داشتند، نخست وزیر هند اعلام کرد که یک قرن دیگر جهان خواهد فهمید که امضای این سند، چه تحول بزرگی در منطقه رقم خواهد زد و حقیقتاً نیز این یک کار عظیم و بزرگ برای استان سیستان و بلوچستان خواهد بود که دارای جایگاهی مهم و استراتژیک در کشور و ایران عزیز را به اقیانوس ها وصل کرده است.
گشایش دروازه‌های توسعه استان سیستان و بلوچستان با گاز
اجرای شبکه گاز استان سیستان و بلوچستان از قول‌های سفر استانی رییس‌جمهوری در سال ۹۳ بود که خوشبختانه امروز بخش نخست و مهم‌ترین بخش آن که گازرسانی به زاهدان باشد، تحقق یافت.
بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت سخنران بعدی این آیین بود که با بیان این مطلب، اظهار کرد: این کار با سرعتی زیاد و با همت عالی دوستان شرکت ملی گاز ایران و شرکت توسعه و مهندسی گاز، به انجام رسید.
وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: این خط 262 کیلومتری با قطر ۳۶ اینچ و با هزینه‌ای بالغ بر ۷۵۰‌ میلیارد تومان امروز به پایان رسید و بدین ترتیب، گاز وارد شبکه شهری می‌شود و مردم در زمان کوتاهی صاحب گاز خواهند شد. این در حالی است که ما متعهد شده‌ایم بقیه این خط انتقال نیز به زودی گازدار شود.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که تمام مبلغ سرمایه‌گذاری از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت تأمین شده و این ابتکاری از سوی دولت یازدهم بود که مجلس نیز به اجرایی‌شدن آن کمک کرد؛ یعنی در ابتدا، بند «ق» تبصره ۲ بودجه سال ۹۳ و سپس با کمک ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، این ابتکار دولت عملی شد.
به گفته مهندس زنگنه، افتتاح این شبکه و بهره‌مندی استان از گاز، دروازه بزرگی را برای توسعه استان باز می‌کند.
وی با اشاره به این که تاکنون حدود ۲ میلیارد تومان برای آموزش فنی- حرفه‌ای جوانان این منطقه هزینه شده، گفت: این کار هم یکی دیگر از ابتکارات دولت تدبیر و امید و شرکت ملی گاز ایران و در راستای مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت بود تا جوانان این منطقه پس از آشنایی با حرفه‌های مورد نیاز، با این صنعت به طور فنی همکاری کنند.
وزیر نفت با بیان این که انشاءالله این کار ادامه یابد، افزود: پس از زاهدان باید سراغ زابل و آماده‌سازی خط انتقال آن برویم. این در حالی است که خط ایرانشهر به کنارک و چابهار نیز از همین امروز عملیات احداث آن آغاز می‌شود. خاش و سراوان نیز در نوبت‌های بعدی این پروژه عظیم قرار دارند که باید به زودی گازدار شوند. بقیه موارد هم تا پوشش کامل این استان، ادامه خواهد داشت.
زنگنه در پایان با تشکر از پیگیری‌های دائم رییس‌جمهوری در این خصوص و حضور در این مراسم و نیز زحمات همکاران خود در شرکت ملی گاز، ورود گاز به این استان و روشن‌شدن مشعل گازی در زاهدان را  هدیه دولت تدبیر و امید به مردم سیستان و بلوچستان عنوان کرد.
نهادینه شدن اقدام و عمل
امروز یکی از آرزوهای دیرینه مردم آیینه‌دل استان سیتان و بلوچستان با حمایت و دستور رییس‌جمهوری و پیگیری‌های بی‌وقفه مقامات استانی و نیز حمایت مادی و معنوی شرکت ملی گاز ایران، جامه عمل پوشید.
علی اوسط‌هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در ضمن عرض خیرمقدم به رییس‌جمهوری و هیأت همراه برای حضور در مراسم آغاز بهره‌برداری از این پروژه، با بیان این مطلب، اظهار کرد: استانی که با وجود گذشت نیم قرن از وجود گاز در کشور، هنوز نتوانسته بود از این نعمت خدادادی، برخوردار شود، سرانجام با عزم جزم دولت تدبیر و امید، مشعل گاز را در این استان برافروخت تا یکبار دیگر یکپارچگی و اتحاد مردم و مسئولین در به سرانجام رساندن پروژه‌ای بس عظیم را به رخ جهانیان بنمایاند.
اوسط‌هاشمی در ادامه سخنانش، افزود: امروز اقدام و عمل به شایستگی نهادینه شد و امید را شعله‌ور ساخت تا دل‌های مردم را به فرداهای بهتر روشن کند.
وی در پایان، ضمن تشکر از رییس‌جمهوری، وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و سایر معاونین و مقامات کشوری، اشتیاق و اقبال سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های صنعتی و اقتصادی را از اهم پیامدهای ورود گاز به این استان برشمرد.
مشخصه‌های فنی پروژه
احداث خط انتقال گاز زاهدان به طول 262 کیلومتر با قطر 36 اینچ در امتداد خط هفتم سراسری به منظور گازرسانی به شهر زاهدان، نیروگاه‌ها و صنایع مختلف استان و سایر شهرها و روستاهای استان از ابتدا، به عنوان یکی از اولویت‌های اجرایی دولت، در برنامه اجرایی دولت تدبیر و امید،  شرکت ملی گاز ایران و شرکت مهندسی و توسعه گاز قرار گرفت.
این خط لوله از محل ایرانشهر از خط لوله هفتم سراسری گاز را دریافت کرده و در انتها از دو مسیر شرق و غرب گاز شهرستان زاهدان را تامین می‌کند. علاوه بر این، گازرسانی به نیروگاه زاهدان از اهداف عمده این خط لوله است.
این پروژه به ارزش 7500 میلیارد ریال و به طور کلی از سوی پیمانکاران و مشاوران داخلی به انجام رسیده است.
با بهره‌برداری از این پروژه علاوه بر نیروگاه‌ها و صنایع این استان بالغ بر 110 هزار خانوار در شهر زاهدان از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده، همچنین صرفه‌جویی ارزی معادل سالیانه 660 میلیون دلار را از طریق جایگزینی گاز با سوخت‌های مایع به همراه خواهد داشت، به طوری که با اجرای این طرح، زمینه توسعه و رونق اقتصادی، اشتغال، افزایش امنیت ملی و منطقه‌ای و گسترش رفاه اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان فراهم خواهد شد.
فاز بعدی این خط لوله، انتقال گاز به زابل است و در برنامه‌های آینده شرکت مهندسی و توسعه گاز قرار دارد که مراحل طراحی آن خاتمه یافته و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز خواهد شد.
مطلوبیت گازرسانی منحصر به مصرف خانگی نیست بلکه صنایع کوچک و بزرگ نظیر نیروگاه‌ها و صنعت پتروشیمی را هم شامل می‌شود. به عنوان مثال، پروژه گازرسانی به پتروشیمی مکران موجبات رشد صنعتی و زمینه‌های کاهش هزینه‌ها و افزایش اشتغال را فراهم می‌سازد که این مهم نیز از هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی است و در آینده نه چندان دور محقق خواهد شد و نقش به سزایی در رشد و توسعه استان خواهد داشت.
همچنین با عقد قرارداد و صرف هزینه‌ای معادل 20 میلیارد ریال، آموزش‌های لازم در زمینه‌های مختلف مرتبط با پروژه گازرسانی برای جوانان مستعد و جویای کار سیستان و بلوچستان درحال انجام است تا به علاقه‌مندان، مهارت کار در جوشکاری و نقشه برداری خطوط انتقال گاز و شبکه گازرسانی شهری آموزش داده شده و به این ترتیب، هزاران جوان دانش‌آموخته بتوانند جذب طرح‌های توزیع گاز در استان شوند و کار نصب تاسیسات توزیع گاز را انجام دهند.
با پایان یافتن طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان طی دو سال آینده، جشن گازرسانی به  آخرین استان فاقد شبکه گاز و تکمیل گازرسانی کشوربرگزار می‌شود. همچنین با بهره‌گیری از این خط لوله، نقش ایران در زمینه صادرات گاز به هند و پاکستان  و نیز تحولات انرژی در منطقه و جهان، پررنگ‌تر خواهد شد.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
خبرنگار: سهیلا زمانی


تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما