شعار سال 97-1
 
  
چهارشنبه 30 خرداد 1397   21:52:01
گزارش ها
11:241395/12/25 چهارشنبه
درخشش زیبای نفت و گاز پس از برجام
قلب تپنده ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در مهد عالمان به حرکت درآمد

* افزایش دوبرابری تولید گاز در پارس جنوبی در دولت تدبیر و امید
* قدردانی معاون اول رییس‌جمهوری از خدمات کارکنان صنعت گاز

این‌بار مقصد، شهری است که صدای پای تاریخ را از بطن آن می‌توان شنید. کاشان؛ مهد عالمان، شهری که در کوچه پس‌کوچه‌هایش تاریخ جاری است. اینجا جریان متلاطم تاریخ در عمق زیباترین آثار معماری جهان در حرکت است.
چه زیبا شهری است خطه‌ای که به کویر شهرت دارد ولی زوایای دید و نگاه گردش‌گران و میهمانانش را به طبیعت و کوهستانی بکر و پر از نقش‌ونگار مجذوب می‌کند.
شهری به بلندای تاریخ و رادمردی امیرکبیرش، این‌بار میزبان مقامات بلندپایه‌ای بود که برای افتتاح ۵ ایستگاه تقویت فشار گاز و افزایش پایداری و تاب‌آوری شبکه تامین گاز کشور، به آن سفر کرده بودند.
هیجدهمین روز از دوازدهمین سال ۱۳۹۵، همزمان با صدای گام‌های بهار، با مدیران و جمعی از اصحاب رسانه، در سفری زمینی راهی دیار امیرکبیر شدیم. دیاری با معماری چشم‌نواز، طبیعتی کم‌نظیر و فرهنگی دیرینه که چشم‌ها را جادو و لب‌ها را به لبخندی زیبا میهمان می‌کند.
این سفر را میهمان قلم‌های‌مان شدیم تا فراموش نکنیم که ایرانی در هر زمانی می‌تواند فعل «خواستن» و «توانستن» را به بهترین نحو، صرف کند.
                          ************************************   
پرده‌برداری از لوح یادبود
سفر را با کاروان گازی به سوی ایستگاه تقویت فشار گاز کاشان ادامه دادیم و در جایگاهی مشخص‌شده به انتظار ورود مسئولین نشستیم.
با ورود دکتر جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، بیژن زنگنه، وزیر نفت، دکتر زرگرپور، استاندار اصفهان، مهندس عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، مهندس تربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز و جمعی از مقامات کشوری، آیین افتتاح ۵ ایستگاه تقویت فشار گاز و پرده‌برداری از لوح یادبود بهره‌برداری از این ۵ ایستگاه، انجام شد.
اجرای 12 هزار و 700 پروژه طی 3 سال در استان اصفهان
علی‌رغم تمام محدودیت‌هایی که دولت طی سال‌های اخیر با آن دست به گریبان بود، طی 3 سال گذشته، 12 هزار و 700 پروژه با مبلغی بالغ بر 105 هزار میلیارد ریال در استان اصفهان به انجام رسیده است.
نخستین سخنران آیین افتتاح و بهره‌برداری از ایستگاه‌های تقویت فشار گاز خنج، جهرم، صفاشهر، نایین و کاشان که با حضور معاون اول رییس‌جمهوری، وزیر نفت و جمعی از مقامات کشوری برگزار شد، دکتر رسول زرگرپور، استاندار اصفهان بود که با عرض خیرمقدم به مدعوین و بیان این مطلب، گفت: با توجه به این که این استان، جزو استان‌های برخوردار است و اعتبارات دولتی به آن تعلق نمی‌گیرد، بالغ بر 60 درصد این پروژه‌ها به همت بخش خصوصی و کمتر از 20 درصد آن با اعتبارات دولتی بوده است.
وی با اشاره به این که پایداری در شبکه‌های گاز، از اولویت کارهای شرکت ملی گاز ایران است که به خوبی از عهده آن برآمده، تصریح کرد: از 5 ایستگاه تقویت فشار گاز که امروز افتتاح می‌شود، 4 ایستگاه آن در این استان قرار دارد که دو ایستگاه آن امروز به بهره‌برداری می‌رسد.
ایستگاه های تقویت فشار، داخلی ترین تجهیزات صنعت گاز
پایداری و افزایش تاب آوری در شبکه تامین گاز کشور با افتتاح 5 ایستگاه تقویت فشار گاز، خنج، جهرم، صفاشهر، نایین و کاشان، افزایش می یابد.
مهندس حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز، دومین سخنران این مراسم بود که ضمن عرض خیرمقدم، به ارایه گزارشی کوتاه در این زمینه پرداخت.
وی در ابتدای سخنان خود، اظهار داشت: خط هشتم سراسری 56 اینچ برای انتقال گاز با حجم 550 میلیون مترمکعب ظرفیت انتقال دارد که با احداث ایستگاه‌های تقویت فشار، این میزان به 110 میلیون متر مکعب در روز افزایش پیدا می‌کند که این امر، به معنای افزایش 50 میلیون مترمکعبی انتقال گاز است.
تربتی با اشاره به این نکته که پایداری انتقال گاز از عسلویه به مرکز کشور از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت گاز به شمار می‌رود، گفت: این 5 ایستگاه که همگی بر روی خط هشتم سراسری قرار دارند، از برنامه‌های اجرای اقتصاد مقاومتی در شرکت ملی گاز بود.
مهندس تربتی، انتقال تولیدات از عسلویه به شبکه گاز کشور را یکی از اولویت‌های اصلی دانست و افزود: پایداری و افزایش تاب‌آوری در شبکه تامین گاز کشور برای ما اهمیت فراوان دارد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: این 5 ایستگاه با تکیه بر توان ساخت داخل و با استفاده از دانش طراحی و توان اجرایی پیمانکاران داخلی ساخته شده؛ بدین ترتیب، به جرأت می‌توان گفت که که ایستگاه‌های تقویت فشار، داخلی‌ترین تجهیزات صنعت گاز و مصداق عینی اقتصاد مقاومتی هستند.
وی در ادامه افزود: این در حالی است که در زمینه خرید توربوکمپرسور نیز به خودکفایی رسیده‌ایم و بهره‌برداری از ایستگاه‌های تقویت فشار گاز نیز با همت همین کارشناسان ایرانی انجام می‌شود و با بهره‌برداری رسمی از ۲۴ واحد توربوکمپرسور در این ۵ ایستگاه و سرمایه‌گذاری دو هزار میلیارد تومانی، تاب‌آوری شبکه گاز در نواحی مرکزی و شمالی کشور افزایش پیدا می‌کند.
مهندس تربتی در پایان با تشکر از تمامی مسئولین، دست‌اندرکاران و کارکنان شرکت ملی گاز، تصریح کرد: با اضافه شدن این 5 ایستگاه تقویت فشار به شبکه گازرسانی، دیگر هیچ افت فشار و قطعی گاز نخواهیم داشت.
شهد و شرنگ و زنگنه!
برخی تخصص دارند شهد خدمات دولت را به کام مردم، شرنگ کنند!
بیژن نامدارزنگنه سومین سخنران این مراسم بود که سخنان خود را با خطاب و عتابی تند به رسانه ملی آغاز کرد و گفت: باید به آقایان رسانه ملی نوبل بدهند که بدون کاتالیست، دستاوردهای صنعت نفت را به شرنگ تبدیل کردند!
وی در ادامه با بیان این که با وجود تلاش‌های دولت برای خدمت‌رسانی، برخی تخصص دارند شهد خدمات دولت را تبدیل به شرنگ کنند، بیان کرد: البته نقش اصلی در این کار بر عهده صدا و سیما است و ما همین‌جا از این رسانه، تشکر ویژه می‌کنیم.
وزیر نفت در ادامه، افزود: شرکت ملی گاز ایران توانست برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان، ۲۷۰ کیلومتر خط ‌لوله را در ۱۰ ماه احداث کند و دوستان با نادیده گرفتن این کار بزرگ، ادعا کردند که «گاز به زاهدان رسید ولی به زاهدانی‌ها نرسید!»
زنگنه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که وقتی نمی‌دانید گاز چگونه به یک شهر یا روستا می‌رسد، چگونه قضاوت می‌کنید، اظهار داشت: پس از بازکردن شیر گاز از فلکه اصلی، تازه باید لوله‌کشی‌های داخلی انجام و سپس علمک‌ها نصب شود، در غیر این صورت چگونه گاز به منازل می‌رسد؟!
سخنان زنگنه که با تشویق حاضرین در مراسم همراه بود، ادامه یافت و اظهار داشت: تاکنون و طی دو سال اخیر، 3 هزار میلیارد تومان برای ایستگاه های تقویت فشار گازی خطوط سراسری هزینه شده است. این در حالی است که حجم عظیم گاز که در عسلویه تولید می‌شود، در دولت یازدهم ، 300 میلیون متر مکعب اضافه شده و این امر بدان معناست که برداشت گاز در این مدت به دو برابر می‌رسد.
زنگنه تاکید کرد: 10 فاز پارس جنوبی در دولت اصلاحات به بهره برداری رسیده بود و در دولت یازدهم نیز 11 فاز پارس جنوبی به بهره برداری می رسد تا یکبار دیگر با  کشور قطر در برداشت از مخزن مشترک پارس جنوبی برابر شده و حتی پیشی بگیریم.
وی در ادامه، اظهار داشت: این حجم تولید باید به مراکز مصرف منتقل شود و این در حالی است که به طور متوسط، مراکز مصرف گاز هزار کیلومتر با عسلویه فاصله دارند. اما با بهره‌برداری از هر خط لوله ۵۶ اینچی انتقال گاز و تأسیسات تحت فشار آن، در مجموع، حدود ۱۱۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت انتقال گاز کشور افزوده می‌شود، بنابراین با افزایش ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی به ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز و انتقال این میزان گاز به سراسر کشور، به 6 خط لوله اصلی 56 اینچ نیاز داریم تا گاز تولید شده در پارس جنوبی حبس نشده و میزان گاز در شبکه افزایش یابد.
مهندس زنگنه سرمایه مورد نیاز برای ایجاد هر ایستگاه تقویت فشار را 100 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: برای احداث این 5 ایستگاه، حدود 2 هزار میلیارد تومان هزینه شده که در مجموع، می‌توان گفت در دولت یازدهم، 3 هزار میلیارد تومان در ایستگاه های تقویت فشار، سرمایه گذاری کرده‌ایم.
وزیر نفت، جمعیت تحت پوشش شبکه گاز را 90 درصد عنوان کرد و گفت: هدفگذاری ما رسیدن به سهم 95 درصدی است.
وی با اشاره به این که در سال 92، 42 درصد مصرف سوخت نیروگاه ها، مربوط به سوخت مایع بود، افزود: این رقم 18 میلیارد دلار می شود که هر ساله 6 درصد به آن افزوده خواهد شد، با این وجود سهم گاز رسانی به نیروگاه ها را افزایش دادیم و امسال تنها  10 درصد از سوخت نیروگاه ها مربوط به سوخت مایع بوده است.
مهندس زنگنه در پایان خاطر نشان کرد: باید ثروت ملی ذخیره و صرف توسعه کشور شود و با کاهش حوادث ، تاب آوری شبکه گاز افزایش پیدا کند.
بخش نفت وگاز در سال 95، خوش درخشیدند
برخی اصرار دارند اقتصاد ایران را کوچک نشان دهند به رغم آن که بیشترین فشار تحریم به حوزه نفت و گاز و سپس بخش بانکی کشور بوده، اما بخش نفت و گاز در همین یک سال گذشته، دستاوردهای درخشانی را به ثبت رسانده است.
دکتر  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، آخرین سخنران این مراسم بود که با بیان این مطلب، اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی، یکی از محورهای اصلی که بیشترین پیشرفت را داشته، نفت بوده که در زمینه های مختلفی مانند صادرات، ذخیره سازی، مسایل بین المللی، رفاه مردم و... گام های بلندی برداشته است.
دکتر جهانگیری در ادامه گفت: با مراجعه به سیاست‌های 24 گانه اقتصاد مقاومتی، مشخص می‌شود که در بیشترین بخش‌های این سیاست ها، نام نفت وجود دارد که با مدیریت عالی وزیر نفت و دیگر همکارانش در چهار شرکت اصلی، توانسته افتخارات زیادی برای کشور، کسب کند.
وی با اشاره به میزان تولید گاز در پارس جنوبی، تصریح کرد: در پارس جنوبی نیز تا پایان دولت یازدهم به برداشت مساوی با کشور قطر در روز می رسیم که سهم ایران از برداشت از این مخزن مشترک 550 میلیون متر مکعب خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه، افزود: تأمین منابع برای فازهای اولویت دار پارس جنوبی کار بسیار بزرگی بود که با همت عالی وزارت نفت و همکاران‌شان در شرکت‌های تابعه صورت گرفت.
وی با اشاره به گاز رسانی به استان سیستان و بلوچستان، خاطر نشان کرد: گاز رسانی به این استان در نهایت فشار مالی اما با اعتباری که از طریق صرفه جویی اقتصادی صورت گرفت، انجام شد و این چیزی نیست جز ایمان و اعتقاد دست‌اندرکاران و کارکنان شرکت ملی گاز که در این زمینه، خوب درخشیدند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه برخی در کشور اصرار دارند، اقتصاد ایران را کوچک جلوه دهند،گفت: این در حالی است که بر اساس آمار رسمی دنیا، اقتصاد ایران، هیجدهمین اقتصاد دنیاست.
وی با قدردانی ویژه از وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران و شرکت های تابعه در زمینه خدمت رسانی به مردم، گفت: از خدمات کارکنان صنعت گاز که در سرما و گرما در حال فعالیت هستند، قدردانی می کنم.
دکتر جهانگیری یادآور شد: در زمان برداشته شدن تحریم ها، تلاش کردیم تا هرچه سریع تر به میزان تولید بیش از تحریم باز گردیم، به همین منظور با موافقت رهبری، 800 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشته شد و از محل درآمد به دست آمده، این مبلغ به صندوق بازگشت.
وی در پایان با اشاره به بهره برداری از 12 واحد پتروشیمی در سال 95، گفت: با بهره بردای از این مجتمع ها، 9 میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی کشور افزوده خواهد شد و به این ترتیب، بخش نفت توانست به اهداف اقتصاد مقاومتی در سال 95، دست یابد.
با اتمام مراسم، همراه با کاروان گازی، راه بازگشت را در پیش گرفتیم تا بار دیگر خبرنگاران و اصحاب رسانه با بیان آن‌چه دیدند و شنیدند، تلاش پایمردانی را که شب و روز و در سرما و گرما مشغول فعالیتند تا آرامش و آسایش بیشتر را به زندگی هم‌وطنان خود  هدیه دهند، رسالت آگاهی‌رسانی خود را به خوبی انجام دهند.

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
خبرنگار:سهیلا زمانی

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما