شعار سال 97-1
 
  
يكشنبه 3 تير 1397   00:35:27
پيشكسوتان تلاشگر
09:201396/8/20 شنبه
محمد اسماعیل آیینه چی

 با نام خدا


 از آغاز راه زندگی تا گام نخست  ورود به صنعت نفت و گاز


 متولد 16 مهر 1328 و در حال حاضر 67 ساله هستم. تاریخ استخدام من در شرکت ملی نفت، همزمان با سالروز تولدم در سال 1354 بود، در بخش کنترل اطلاعات و مدیریت استخدام شدم، ولی چون 3 روز دیرتر به محل کارم رفتم، حکمم در 19مهرماه ثبت شد. دو فرزند دارم؛ یک پسر و یک دختر. پسرم متولد1352در آمریکا و هم اکنون 42ساله هستند. ایشان مهندس کشاورزی هستند، اما هیچ گاه در رشتۀ خودشان کار نکرده-اند، البته یکی از کارآفرینان کشور هستند و تاکنون کارهای بسیار بزرگی برای آبادانی مملکت انجام داده اند. برای مثال؛ ساخت چند کارخانه که با همت وی و حمایت بنده به ثمر رسیده است. دخترم متولد 1359هستند و مدرک فوق دیپلم بازرگانی و حسابداری دارند و به عنوان خانه دار با ما زندگی می کنند.
مدرک تحصیلی من لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه ایالت «لوئیزیانا امریکا» است که یکی از دانشگاه های بزرگ و معتبر در عصر خود و امروز میباشد. آموزش هایی که من در 5 سال اول کارم دیدم در زمینۀ کامپیوتر بود. من فقط در دو کلاس شرکت کردم یکی کلاس «لینکج ادیتور» و دیگری دورۀ «اسمبلی
Assembly » . آن هنگام کامپیوتر به صورت لپ تاپ و امثال آن نبود. دستگاه و کامپیوترهای بزرگی بود و من توانستم دورۀ لینکج ادیتور را بگذرانم. دورۀ اسمبلی، زبان مادری کامپیوتر است که با سیستم باینری  Binary  (0 و 1) سر و کار دارد. من توانستم، این کار را با علاقه ای که داشتم یاد بگیرم و در برنامه ریزی ها از این زبان نوشتاری استفاده کنم. آن موقع کسی از اسمبلر استفاده نمی کرد. در آن دوره معمولاً همه از فورترن  و پی ال وان استفاده می کردند. من شروع کردم و یک سری از برنامه ها را با زبان مادری کامپیوتر(اسمبلی) که زبان سختی است نوشتم. این ها کلاس هایی بود که من در 27 سال خدمتم گذراندم. پست هایی که روی آنها کار کردم عبارتند از؛ مهندس طراح شبکه1و2، مهندس ارشد و کارشناسی. در سال 62 مدیرعامل وقت، آقای مظفر جراحی و آقای مهندس سنندجی، حکم من را به عنوان  ریاست خدمات مهندسی و کنترل شبکه های گازرسانی در سراسر ایران، دادند. در پست آخر حدود 22 سال فعالیت کردم. بعد از 22 سال ماندن در این مقام و تربیت مهندسان در همۀ استان ها و در سطح کشور، مهندسی مستقل درست کردیم و سپس واحد خودمان را منحل کردیم. درنتیجه به آخرین سِمت خودم رفتم، چون آن موقع برای خطوط انتقال، کمپرسور مورد نیاز بود. از طریق ساخت داخل اقدام کردیم و به تشخیص مدیریت وقت من به عنوان رئیس مهندسی توربو کمپرسورهای گاز انتخاب شدم. حدود یک سال و نیم در آنجا کارکردم و توانستم در چند سفری که به خارج از کشور داشتم، مبانی و اصولی از طرز کار این کمپرسورها را به تصویر بکشم. 4 جلد از این کتاب ارزنده را تهیه کردم و به انباری تعاونی گاز بردم ولی متأسفانه چند روز پیش شنیدم که آنجا آتش گرفته است و آن نسخه از کتاب ها از بین رفته است. به هرحال، آخرین سمت من رئیس امور مهندسی در ساخت «توربوکمپرسورهای گاز» در ایران بود.

 تألیف کتب مرجع در صنعت گاز


علت تغییر حوزۀ فعالیتم از نفت به گاز، راه اندازی یک سیستم کامپیوتری بود. در سال 59، مرحوم دکتر رضایی رئیس مهندسی شرکت گاز بودند. ایشان با من نشستی داشتند و گفتند، برنامه ای از شرکت گاز فرانسوی ها اینجا مانده  است و ما کسی را برای پیاده سازی این کار نداریم و آوازۀ شما را شنیده ایم، آیا می-توانید این برنامه را برای ما رمز گشایی (راه اندازی) کنید؟ من ظرف یک هفته با زبان اسمبلی و دانش ها و برنامه هایی که داشتم روی آن کار کردم و توانستم آن را راه اندازی کنم و چند «سابروتین
Subroutine »  نوشتم. هزینۀ انجام پروژه و مقدار متراژ لوله ها و نقص های دیگر را تکمیل و تقدیم آقای دکتر کردم. ایشان وقتی کار من را دیدند گفتند، آقای آئینه چی، من از شما می خواهم که بیایید در شرکت گاز و این برنامه را راه اندازی و شروع به کار کنید. گفتم، من تجربۀ طراحی و امثال آن را ندارم. گفتند، اینجا هیچ کس ندارد. ایشان خیلی به من بها دادند و همان روز نامه ای به شرکت نفت نوشتند و درخواست انتقال من را کردند و این گونه بود که از حوزۀ نفت به حوزۀ گاز آمدم . در 5 سالی که در شرکت نفت بودم، برنامه های بسیار بزرگی را تهیه و گردآوری کردم، که مهم ترین آن ها، فشار خیزاب یا ضربۀ قوچ در خطوط لوله بود؛ یعنی وقتی که هیدرولیک در گاز مایع، یا گاز حرکت می کند، وقتی شما یک شیر را می بندید، یک ضربه به آن می زنید و طول موجی برمی گردد که تنش های زیادی را در طول و بدنۀ لوله به وجود می آورد که برنامه ای بسیار سنگین و پیچیده بود. در سال 57 که مقارن با انقلاب بود چنان درگیر این کار بودم که با وجود نزدیکی محل کارم به محل تظاهرات فرصت چندانی برای شرکت در تظاهرات نداشتم. بالاخره موفق شدم و کار انجام شد. برنامۀ دیگری هم در 5 سال اولی که در شرکت نفت بودم انجام دادم. برنامه ای که مربوط به حجم عملیات خاک برداری و خاک ریزی بود. برنامه ای پیاده کردم که وقتی خط لوله را می گذاریم، هم زمان با آن حجم خاکی که برداشته می شود، به طریق کامپیوتری، برنامه ریزی و کار شود. سیستم کامپیوتری گذشته مثل الان نبود، ولی من سعی کردم که عقب نیفتم. البته خودم می دانم که اصلاً نمی توانم با نسل جوان فعلی رقابت کنم. من فقط توانستم دو عنوان از کتاب هایی را که اشاره کردید، همراه خود بیاورم، چون بقیه در دسترسم نبودند.
یکی از این دو کتاب، «مبانی طراحی خطوط لوله در شبکه های گازرسانی» است . البته نوع فولادی، که هم اکنون حدود115هزار کیلومتر در شبکه  طراحی و اجرا شده است، که همه به طریق استفاده از این کتاب صورت گرفته است. این کتاب شامل؛ اصول و مبانی طراحی شبکه است که از آن به عنوان یک منبع و مرجع در شبکه استفاده می شود. شرکت ملی گاز و تمام طراحان این شرکت از این کتاب استفاده می کنند و در کمیته های استاندارد هم، بخش های مختلف این کتاب به تأیید رسیده و جزو استانداردهای شرکت گاز درآمده است. حتی وقتی حادثه ای رخ می دهد، بیشتر کارشناسان دادگستری برای صدور حکم و بررسی واقعه از این کتاب استفاده می کنند، چون باید از استانداردها و مبانی طراحی که در اینجا است مطلع شوند و بعد دست به اقدام بزنند. کتاب دیگری که در شرکت گاز تهیه کردیم که به منظور اقتصادی بودن شبکه ها باشد، «کاربرد لوله های پلی اتیلن در شرکت گاز» بود، که چند سال طول کشید تا توانستیم مجوزهای آن را بگیریم . بعد از دوره ای که من و چند نفر از افراد گروه به فرانسه رفتیم و بازگشتیم، این کتاب را نوشتم. این کتاب در مورد شبکه های فولادی است که تمام مطالبش مورد بررسی و تأیید قرار گرفته و امروزه مورد استفادۀ تمام طراحان شرکت گاز و مشاوران و مهندسان مشاور طراح که در خارج کار می کنند نیز می باشد. این کتاب، حدود 700 صفحه است که مطالب جالبی در آن موجود است. زمان و فرصتی می خواهد تا کاملاً بیان شود در طول این سال¬ها مهندسان جوانی را آوردیم و در شرکت گاز تربیت کردیم و آموزش دادیم که همه بر مبنای این کتاب کار می کنند و امروزه یکی از کارهای بسیار مهمی است که از من در شرکت گاز باقی مانده است. یکی از همکاران من، آقای مهندس حجتی، هر سال تمام کارهایی را که بنده در دورۀ خدمت انجام می دادم، جمع آوری کرده و به کمیتۀ استاندارد می برد و به روز رسانی میکند و مبانی و کم وکسری آنچه اطلاعات روز دنیاست را به آن اضافه می کند. من از ایشان کمال تشکر را دارم و به خدماتشان ارج می نهم. از همکار دیگرم، آقای مهندس صباغیان، نیز کمال تشکر را دارم. از سال59 تا 75 وقتی که ما طراحی می کردیم در حالی که هنوز پروژه را کامل نکرده بودیم، ایشان برای اجرا به تهران می آمد و با پشتکاری که داشت دراین طراحی به ما کمک می کرد. طراحی کلیه شبکه هایی که در همه مناطق تهران خوابیده با ما و اجرای آن با آقای صباغیان بود که از ایشان بسیاری از مبانی اجرایی را یاد گرفتم و در مقابل مسائل طراحی را به ایشان آموختم.پایه گذاری بخش مهندسی و طراحی در امور مهندسی شرکت ملی گاز ایرانتأثیر کار من در صنعت گاز بسیار متنوع بوده، ولی از همه مهم تر، گازرسانی به کلیه شهرها و روستاها است، که مردم عزیز کشورمان از موهبت گاز بهره مند شدند. این نتیجه به راحتی به دست نیامد و همان طور که خاطرنشان کردم در طول این سال ها این کتاب ها به راحتی نوشته نشد. همکارانم بسیار کمک کردند تا موفق شدیم یک بخش مهندسی بسیار قوی و طراحی را پایه گذاری کنیم. به طور خلاصه و فهرست وار نتایج کارهای خود در شرکت گاز را خدمت شما عرض می کنم:
الف – قطع وابستگی از مشاوران خارجی و انجام کارها به وسیلۀ کارشناسان داخلی .
ب – پایه گذاری بخش مهندسی و طراحی در امور مهندسی شرکت گاز .
ج – تهیه و گردآوری برنامه ای کاربردی با توانی بالا از لحاظ ظرفیت داده ها که آقای مهندس حجتی آن را تهیه کرده اند و در حال حاضر در شرکت گاز استفاده می شود. این سیستم از روش «هاردی کراس» که در زمان آقای مهندس پرنگ مورد استفاده بود، بسیار کاربردی تر است.
د – تهیه کتاب اصول و مبانی طراحی شبکه های گازرسانی برای بخش فولادی.
ه – تهیه کتاب مبانی طراحی شبکه های پلی اتیلنی.
و– تهیه نقشه های استاندارد شبکه های گازرسانی در واحد اداری و مهندسی شرکت گاز برای آسان شدن گازرسانی.
ز – آموزش طراحی به همکاران و مهندسان در ادارۀ آموزش شرکت گاز.
گاهی خود من و گاهی همکارانی که به لحاظ علمی و فنی قوی بودند برای تدریس به ادارۀ آموزش می رفتیم. رابطۀ بسیار مؤثر و مهمی که توانستم با دانشگاه برقرار کنم، ارتباط صنعت با دانشگاه بود. یعنی با رفتن به دانشگاه های مختلف ایران از جمله دانشگاه صنعتی شریف، توانستم ارتباطی علمی فنی برقرار کنم تا جوانان ببینند که ما چه می کنیم و نظرات دانشجویان سطوح مختلف را می گرفتم و سعی می کردم به نظرشان احترام بگذارم و در کار از آن استفاده کنم.
ح – شروع مطالعه و بررسی اثرات زلزله روی شبکه های گازرسانی با همکاری تنگاتنگ اساتید دانشگاه تهران و مؤسسه زلزله شناسی.
ط – تهیه ریزپهنه بندی تهران، توسط اساتید. ما از شرکت گاز خواستیم که آن را تهیه کنند چون هنوز در شرکت گاز کاربرد دارد و برای انجام محاسبه های داخلی و بین المللی مجبورند از این اطلاعات استفاده کنند. یکی از مشکلاتی که قبلاً در طراحی داشتیم، این بود که سطح آب های زیرزمینی در برخی شهرستان ها از جمله شهرهای شمالی ایران، بالا بود و این لوله ها، برای این که فلود نکند و بالا نیاید، مطالعاتی را برایشان شروع کردیم و با کم کردن قطر لوله تا 4 اینچ دیگر نیاز نبود سدل و یا وزنه هایی را روی لوله ها بگذاریم و این قدم بسیار مهمی بود. ظرفیت ایستگاه ها را به 5000 رساندیم. یکی دیگر از مشکلات، وجود کوچه های باریک در تهران بود. آن موقع گازرسانی به کوچه های باریک، جزو استانداردهای ما نبود. این در حالی است که امروزه حتی کوچه هایی که عرضشان یک یا دو متر است هم گاز دارند. به همین خاطر گروه های ما با کمیتۀ استاندارد و گروه های دیگر نشستند و روی استانداردهای کوچه های باریک کار کردند و یک استاندارد بسیار قوی و مدون تهیه شد، که هم اکنون در کشور مورد استفاده قرار می گیرد .
ی – تهیه جدول 10هزار انشعاب و100 هزار انشعاب برای شبکه های گازرسانی.
درنتیجه امور بازرگانی و امور کالای ما همزمان رشد کردند و مجبور شدند ساختارهای خود را تغییر داده و نیروهای جدید بگیرند تا بتوانند این حجم کار را انجام دهند. ما به جایی رسیدیم که گفتیم، حالا که ما به همۀ ایران گاز می رسانیم، چرا از جاهای مختلف خرید کنیم؟ طراحی شبکه کردیم و ایستگاه گرفتیم و چون ساخت ایستگاه به خرید زمین نیاز داشت، امور حقوقی ما که تا قبل از آن یک واحد کوچک بود، تبدیل به یک واحد بزرگ شد.
ک تهیه اسناد و مدارک پیمان که در دوجلد آماده و مشخصات فنی و اجرایی شبکه ها؛ از حمل لوله ها تا تزریق گاز و راه اندازی در این کتاب نگارش شد.
ل – تهیه طرح هایی برای ایمن سازی زلزله، که در آن زمان ارائه کردیم.
م– انتخاب نیروهای جوان و کارآزموده و آموزش آنان برای طراحی.
ن تهیه چارت سازمانی که توانستیم با آن شرح وظایف بخش های مختلف و بخش طراحی را که به وجود آورده بودیم بنویسیم و فعال کنیم.
س– تهیه و گردآوری کتابی در زمینۀ تکنیک های مختلف گازرسانی در سطح دنیا که در امور بررسی و برنامه-ریزی موجود است.
ع– تهیه کتابی در زمینۀ توربوکمپرسورها، که متأسفانه خودم نسخه ای از آن ندارم .

ما توانستیم و خواهیم توانست

وضعیت شرکت گاز در گذشته، به طور مثال در سال 59، این گونه بود که چند مشاور خارجی در تهران، شیراز و مشهد کار طراحی را به عهده داشتند، ولی مدتی بعد یعنی همان اوایل انقلاب رفتند. بعد از سال 59 که من وارد شرکت گاز شدم ما 6 هزار انشعاب گاز داشتیم و در حال حاضر، با توجه به توضیحاتی که دادم و کارهایی که انجام دادیم و کتاب ها و استانداردهایی که تهیه شد، نزدیک به 10میلیون انشعاب گاز داریم و 5/19 میلیون مشترک، و حدود 70 تا 75 میلیون نفر از گاز استفاده می کنند. گذشته شرکت گاز تا این حد بوده است و پیشرفت ما از سال 59 تا 94 بسیار عالی ارزیابی می شود و می توان گفت، برای 500 سال آینده، ذخایر گاز خواهیم داشت و با مدیریت فعلی و کمی توجه به نیروهایی که در شرکت گاز کار می کنند، می-توانیم در سطح جهانی رتبه های اول را به دست آوریم، که این توان بالقوه ایست که خداوند به ما داده، و اگر جنگ های هسته ای و تحریم ها واقعاً کنار گذاشته شود و بتوانیم در سطح جهانی شرکت کنیم، شرکت گاز در آینده خواهد توانست در زمینه های طراحی و اجرا بسیار پرقدرت تر مطرح شود و نام کشور عزیزمان در صدر قرار گیرد.
ما توانستیم و خواهیم توانست. همیشه از خدا خواسته ام آن قدری به من عمر دهد که ببینم کشورم لااقل یک پروژه در خارج از کشور گرفته است. البته دراین زمینه قدم هایی هم دارند برمی دارند، که امیدوارم موفق شوند.خاطرۀ خوش؛ در حضور گرم امام خمینی «ره»

روزی مدیریت وقت، سراسیمه پایین آمدند و گفتند، آماده باشید. میخواهیم به منزل امام برویم. گفتم، چرا من باید بیایم؟ گفتند، باید در رابطه با پروژه های گازی که روی آن کار می کنید به امام گزارش بدهید. گفتم، کار می کنیم، ولی این کتاب ها هنوز آماده نشده است. خلاصه من به همراه مهندس غرضی، وزیر نفت، به منزل مرحوم امام رفتیم و یکی از خاطرات بسیار خوب من، سؤال هایی بود که در محضر امام به خوبی پاسخ دادم. آن موقع من جوان بودم و چون بور و سفیدرو بودم، شخصی از من پرسیدند، شما مشاور خارجی هستید؟ دوستان گفتند، خیر، ایشان کارمند شرکت گاز است با حقوق ماهی 5 هزار تومان. مخاطب به آقای غرضی گفتند، واقعاً اگر ماهیانه 50 هزار تومان هم به ایشان بدهید، کم است.
آقای غرضی به من پست های خیلی خوبی پیشنهاد کردند، ولی از ایشان خواستم که بگذارند من در همان بخش بمانم و بخش مهندسی را پایه گذاری و طراحی کنم. سایر مدیران نیز دست به دست هم دادند و بنده را حمایت کردند تا امروز ما به این ره آورد رسیدیم. رنجشی از عمق وجود

من عضو کمیتۀ جهانی گاز بودم و با عشق کار می کردم. هر وقت به آنجا می رفتم، ره آوردی از کشور خودمان می بردم و نشان می دادم و ره آوردی هم از آن ها می گرفتم و می آوردم و بعد آن را به صورت مقاله ای چاپ می کردم. روزی نامه ای به دستم رسید که، آقای آئینه چی شما از این کمیته حذف شده اید و شخص دیگری به جای شما منصوب شده است. از این موضوع قلباً رنجیدم و اثر بدی روی من گذاشت ولی از پای ننشستم و با مطالعۀ مقاله و تحقیق در اینترنت و سایر منابع به کار و هدف خودم که همان ارتقای مسائل فنی شرکت گاز بود، ادامه دادم. البته در کل دوران خدمت، حوادث بد بسیاری داشتیم ولی این موضوع بیش از سایر حوادث مرا ناراحت کرد.


  تجربۀ خوب از یک حمایت به موقع

 بهترین تصمیم مدیریتی، این بود که مدیران وقت کارایی من و همکارانم را تشخیص دادند و ما را حمایت کردند تا توانستیم کاری را که در دست داشتیم به اتمام برسانیم و نتیجه آن کتاب هایی است که اکنون در سطح کشور، مورد استفاده قرار می گیرد. آن ها به ما میدان، بها و اعتمادبه نفس دادند. من به عنوان یک مدیر فقط جسم نیروهایم را نمی خواستم که در اداره باشند بلکه کار نیروها مدنظرم بود. زمانی کارمندان فقط کارت می زدند و صرفاً حضور فیزیکی در ادارات داشتند ولی من مجوزهایی به کارکنانم می دادم که آزادانه و با عشق کار انجام دهند. خودم همیشه از ساعت 6 صبح تا10 شب در محل کار حاضر بودم و به نوعی خانه و زندگی من شرکت گاز بود. 

 انتصابات، گاهی نادرست 

 ما مدیران خوبی داشتیم ولی گاهی مدیرانی منتصب می شدند که با وجود این که متعهد بودند ولی تخصص فنی در زمینۀ گاز نداشتند و از من می خواستند، با ارائه مقاله و امثال آن، ایشان را راهنمایی کنم. من هم با کمال میل این کار را می کردم و همه راضی بودیم، ولی خب بهتر بود که نیروهای متخصص تری را می آوردند که وقت کمتری در پیشبرد کار صرف شود.


 پیشنهادهایی برای پیشرفت صنعت گاز
 
من اعتقاد دارم باید به نیروهای جوان بها داد و به همین منظور باید از آن ها بخواهیم که قدمی به جلو بگذارند و ما نیز ایشان را حمایت کنیم و به آن ها فرصت بدهیم که رشد کنند و اگر کاری به آن ها ارجاع می-شود، طوری باشد که ابزار آن کار نیز در اختیارشان گذاشته شود. به نسل جوانی که بسیار کارآمد و مثبت-اندیشند، اعتماد کنیم چون آن ها می توانند کارهای بسیار بزرگی را انجام دهند. نظر من این است که مدیریت جدید شرکت بسیار قوی هستند چون به نیروهای جوان بها می دهند. و من سال هاست با اینکه در شرکت نیستم، دورادور در جریان امور قرار دارم و می دانم واقعاً زحمات زیادی می کشند.


  توصیه ای به نیروهای جوان
 به جوان ها توصیه می کنم، در درجۀ اول به خدا اعتقاد داشته باشند و برای هدفی که دنبال می کنند، با پشتکار و کوشش جلو بروند تا به خواست نهایی خود برسند. همان طور که من نیزچنین رویه ای را دنبال کردم. گرچه در سال 59 موقعیت فراهم بود و امروزه سخت تر است، اما به هر حال جوانان در هر دورانی با سعی و تلاش، می توانند موفق شوند.

 سیر ورود به صنعت نفت و گاز
من برحسب تصادف به شرکت نفت آمدم. مرحوم دکتر رضائی، از من برنامه خواستند و من کار را آغاز کردم و علاقه مند شدم. سپس به شرکت گاز منتقل شدم و با توجه به خدمات انجام شده و چاپ مطالب در کتاب-ها، توانستم در شرکت گاز مثبت واقع شوم. شاید بعضی مدیران این حرف من را قبول نداشته باشند ولی همه دوستان و همکاران من می دانند که چه زحمات شبانه روزی را متحمل شدم. نام تک تک همکارانی که به من کمک کردند، در این کتاب هست و از آن ها قدردانی کرده ام.
کار مثبت به انسان انرژی و توان می دهد
 با توجه به این که ما 6 هزار انشعاب داشتیم و حالا 10 میلیون انشعاب داریم و حدود 30 تا35 هزارکیلومتر شبکه داشتیم و الان 275هزار کیلومتر شبکه داریم، ارزیابی من این است که این موفقیت از پشتکار و وجود اطلاعات فنی در بخش مهندسی به دست آمده است که بنده نیز سعی کردم سهمی در آن داشته باشم و بتوانم با جمع آوری مطالب و نیروها برای رسیدن به هدف امروزی مشارکت کنم. کار مثبت به انسان انرژی و توان می دهد. اگر خداوند نیروی دوباره ای به من می داد، دوست داشتم دوباره در این عرصه خدمت کنم.

 ارزیابی عملکرد شرکت گاز قبل و بعد از انقلاب

 فعالیت شرکت گاز در قبل از انقلاب، در زمینۀ گازرسانی به صنایع بود. در تهران شرکتی بود به نام «مشاور سفره گاز» و در مشهد هم شرکتی بود به نام "می ایرن کو" که شبکه طراحی می کردند. بعد از انقلاب سال57، ساختمان بی. ام . و که نزدیک میدان هفت تیر فعلی است به شرکت گاز تعلق داشت. من وقتی به آنجا رفتم و پیگیر شدم، تمام مدارک و اسناد در آن ساختمان سوخته بود. از لابه لای مدارک و اسناد سوخته، هرچه پیدا کردم، در کار طراحی به کار گرفتم. به هرحال، قبل از انقلاب هم شرکت گاز در حال رشد بود. وقتی انقلاب شد و خارجی ها رفتند، این موقعیت برای کارشناسان ایرانی به وجود آمد و ما پا به عرصۀ صنعت گاز گذاشتیم و خدماتی را که توانستیم، عرضه کردیم و از یک میلیون مترمکعب گازی که در گذشته مصرف می کردیم به 42میلیون مترمکعب گاز رسیدیم که گاه با کمبود هم روبه رو هستیم. یعنی در زمستان که زمان اوج مصرف گاز است، ما گاهی مجبور می شویم گاز صنایع بزرگ را قطع کنیم.

 

 نقاط طلایی فعالیت شرکت ملی گاز ایران

 نقطۀ طلایی فعالیت شرکت ملی گاز ایران، از سال 59 بود که طراحی ها شروع شد. و به تدریج شرکت مجبور شد به خاطر نیاز شهرها، پالایشگاه و خطوط انتقال را طراحی کند و بسازد.
شرکت ملی گاز، طی دهه های 60،70و80، مقاطع طلایی را طی کرد و توانست پی در پی رشد کند و به تعداد نیروهای متخصص خود بیفزاید تا بتواند این حجم بزرگ کار را انجام دهد.

آرزوهای کودکی

 من از کودکی همیشه دوست داشتم، جراح مغز واعصاب یا قلب باشم چون مستقیم با مردم در تماس بودم. ولی در این کار، با مردم در ارتباط نبودم، بلکه با کتاب، نقشه و کاغذ، سر و کار داشتم. در آمریکا دورۀ جراحی مغز و اعصاب و جراحی قلب، لااقل 7 سال زمان می برد به همین دلیل تصمیم من عوض شد. وقتی برگشتم تا به امروز از تمام دروس مهندسی به نحو احسن استفاده کردم و الان فردی موفق هستم و هرجا که می روم بسیار مورد احترام هستم و جایگاه خوبی دارم ولی ترجیح می دادم، یک پزشک موفق باشم، تا یک مهندس موفق.

 

آرمان های شغلی

 با اعتمادبه نفسی که در خودم داشتم و اطمینانی که مدیران به من داشتند و دستم را گرفتند و حمایتم کردند، توانستم در این بخش کار کنم و در کار خود موفق باشم. اگر به سی و پنج سال پیش برگردم روش دیگری را اضافه نمی کنم. باید کسی تشخیص دهد که شما توان دارید و اگر این تشخیص داده شد ولی شما از آن توان استفاده نکردید، این مشکل خودتان است. من همیشه دلم می خواست، برون مرزی کار کنم. وقتی به کشورهای اروپایی یا ژاپن می رفتم، این بحث مطرح می شد که، شرکت گاز که از توان فنی بالایی برخوردار است، چرا از ما کمک می خواهد؟ من آرزو داشتم، پروژه هایی را در سطح بین المللی داشته باشیم. خیلی هم سعی کردم ولی همیشه نامه هایی می آمد که مانع از ادامۀ راه می شد. البته مشکلات سیاسی در بخش فنی اثر گذاشته بود. امیدوارم زنده باشم و ببینم که نسل جوان شرکت گاز این کار مهم را انجام می دهند.
 
 
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما