شعار سال 97-1
 
  
يكشنبه 3 تير 1397   00:39:37
پيشكسوتان تلاشگر
09:511396/7/2 يكشنبه
منوچهر شمسا

به نام خدااز زندگی خصوصی تا ورود به شرکت ملی گاز ایران

قبل از هرکلامی، ابتدا باید از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران تشکرکنم که شرایطی ایجاد کرده تا یک بانی پیدا شود و ما این مسائل را به آیندگان بیاموزیم تا گزارشی باشد برای آیندگان . اینجانب منوچهر شمسا هستم. درسال 1319 درکاشان به دنیا آمدم و تحصیلاتم را تا اخذ مدرک  دکترای اقتصاد ، ادامه  دادم.  دارای یک فرزند هستم  که فرزندم ورزشکار می باشند و یک نوه دارم که او هم ورزشکار است وهمه در یک خانواده ورزشی زندگی می کنیم.

 مدت 48سال است که درشرکت ملی گاز مشغول خدمت می باشم. بنده ابتدا  به عنوان کارآموز در شرکت ملی گاز درسال 1345 استخدام شدم. در آن زمان  حدود 10 نفربودیم و یک ساختمانی درتقاطع خیابان ولیعصر و زرتشت اجاره شده بود که ما ده نفر آنجابودیم. بعدازآن درسال1347 که شرکت گاز درحال توسعه بود، ما ازخیابان ولیعصر و تقاطع زرتشت به خیابان دکتر مفتح رفتیم ودرساختمانی که به ساختمان وهاب زادگان معروف بود ، و آن را اجاره کرده بودند، منتقل شدیم. بعدازانتقال به آن جا ، کارمندان جدیدی را به خاطراینکه یک شرکت جدید التاسیس بوجود آمده بود؛ به مناطق مختلف فرستادند و از فرزندان کارکنان شرکت نفت که در دانشکده نفت آبادان فعالیت داشتند ، خواستند به عنوان کار آموز درباره ی گاز مطالعه و تحقیق کنند .

سمت های سازمانی از ابتدا تا امروز

من  ابتدا به عنوان کارآموز قراردادها درشرکت استخدام شدم. بعد کارشناس ارشد قراردادهای بین المللی شدم و پس ازآن ، مسائل مربوط به امورادارای را انجام می دادم. این وقایع تا قبل از انقلاب اتفاق افتاد. ولی پس از انقلاب ، به دستور مدیرعامل مجبورشدم که سمت خود را عوض کنم و رئیس تربیت بدنی و ورزش شرکت ملی گاز شوم . اکنون هم در این سمت باقی هستم و انجام وظیفه می کنم.

اولین پالایشگاه شرکت ملی گاز

اولین پالایشگاه که در شرکت گاز ساخته و افتتاح شد، پالایشگاه بیدبلند بود . درسال1350 از طریق خط لوله گاز از این پالایشگاه، گاز را به شوروی میفرستادیم . در بین راه اولین جایی که گازرسانی شد ، گویوم شیراز بود  که دهکدهای است در شیراز .گویوم اولین جایی است که درشرکت گاز، گاز کشی شد.  بعد از آن، گاز به تهران آمد و  به کوی 9 آبان منتقل شد. بعد به تهرانسر. بعد با گسترش شرکت ملی گاز، گاز  به مناطق دیگر نیز راه پیدا کرد. در ابتدا چون شرکت  گاز صنعت جوانی بود، در ابتدای انقلاب یعنی دهه ی اول،  خیلی به کندی پیشرفت می کرد. این 10سال خیلی از جوانان را با تجربه کرد. جوانانی که بعد ها مدیر شدند واداره مملکت و کشور را برعهده گرفتند . بنابر این  می شود گفت که در دهه دوم ، تجربه ها بیشتر شد و امروز هم  که ماشاا... شرکت ملی گاز ایران یکی از ده شرکت بزرگ دنیاست.

ده نفر همکار که بر تاسیس شرکت ملی گاز ایران تاثیرگذار بودند

سه نفراز همکارانی  که می خواهم نام ببرم ،فوت کردند. اول، آقای مهندس هوشنگ فرخان هستند که به مدت 1سال مدیرعامل بودند.  بعد مهندس ابراهیم سلجوقی هستند، ایشان هم به مدت 1سال درسمت مدیریت عامل فعالیت کردند . بعد از آن آقای مهندس تقی مصدقی هستند که حدود 10سال ، از سال 48تا 57 مدیر عامل شرکت ملی گاز بودند . ازآن 10 نفر، 7نفر دیگر،آقای پرویز درویش ،خانم وکیلی،بنده حقیر، پرویز وکیلیان وآقای ناصر نقدی، اینها جز 8 یا10 نفری بودیم که در تاسیس شرکت ملی گازشرکت داشتیم.

وضیعت شرکت، در گذشته و حال

در 50 سال پیش شرکت گاز یک صنعت جوان بود. شما اگر به صنعت نفت نگاه کنید، متوجه می شوید که  صنعت نفت،100سال قدمت دارد ، شرکت گاز یک شرکت بسیار جوانی بود و این همه تجربه کم کم  وارد  شرکت شد.با توجه به جوانانی که یک دفعه از دانشگاه به شرکت گاز آمده بودند، در ابتدا تجربه در این صنعت خیلی کم بود. بعد از انقلاب این تجربه ها توسعه پیداکرد . الان که ماشاا... دیگر همه خوبند و با تجربه و در جریان هستید که اولین کشور در زمینهی صنعت گاز دنیا هستیم. هم اکنون، آن10 نفر تبدیل به حدود 19هزار نفر پرسنل رسمی شرکت ملی گاز شده اند و حدود40 هزار نفر هم به صورت پیمانی در این شرکت بزرگ کار میکنند.

بهترین خاطره از دوران خدمت

در سال47 مدیرعامل وقت آن زمان جناب  آقای مهندس تقی مصدقی از من خواهش کردند که ورزش شرکت ملی گازرا پایه گذاری کنم، بنده خدمت شان عرض کردم من لیسانس اقتصاد دارم ، اجازه بدهید که در همان رشته ودربخش برنامه ریزی و قردادهای بین المللی باشم. گفتند: نه.  اینجا ما به شما  بیشتر احتیاج داریم. ما هم از آن روز آمدیم و امور ورزش شرکت ملی گاز را پایهگذاری کردیم و این یکی از خاطرات خوب من است.

تلخترین خاطره

متاسفانه اتفاق بسیار تلخی که برای شرکت ملی گازافتاد، برای هیچ شرکتی وهیچ سازمانی در کشور ایران اتفاق نیافتاده. آن اتفاق ، سوختن ساختمان شرکت ملی گاز بود و  که  در تاریخ 13  آبان سال1357 رخ داد . بنده صبح ساعت 7 که اداره آمدم، مصادف شد با آمدن مرحوم آقای تقی مصدقی به اداره. به من گفتند : شمسا این ساختمان کجاست؟ گفتم آقا مثل اینکه سوخته. گفت: چی سوخته؟ گفتم دیشب مثل اینکه ساختمان سوخته است و تمام وسائل کامپیوتر و سیستم ها از بین رفته اند .  این یکی ازبدترین خاطرات زندگی من می باشد. هیچ چیزی از آن ساختمان باقی نمانده بود و ساختمان پایین آمده بود.  همه چیز هم سطح  با خاک شده بود . الان هم هست، اگر به خیابان مفتح تشریف ببرید، در قسمت پایین می ببیند که زمین همانطور یک ساختمان دست نخورده باقی مانده است.

بهترین رویداد ورزشی

در سال 1358 از طرف دولت جمهوری اسلامی به من ماموریت داده شد که  اولین ، تورنمنت [1] ورزشی  شرکت صنعت گاز کشور را با شرکت تیم های مختلف خارجی از جمله شوروی ،افغانستان ،پاکستان ،هند ، سریلانکا و ترکیه، دراصفهان برگزارکنیم. تا آن جایی که تخصص من در این کار بود، این را پذیرفتم و ازطرف شرکت گاز مامورشدم که به این ماموریت بروم . بعد از انجام این مسابقات ، چون بیشتر این آقایان که آمده بودند از جمهوری های آذربایجان بودند، من  همراه تنی چند از دوستان، آقایان را که حدود 100یا120 نفر میشدند و همگی هم و مسلمان بودند، جمع کردیم و یک روز جمعه آنها را  به نمازجمعه بردیم . این یک خاطره خوبی است و عکس آنها هنوز موجود است و یکی  ازبهترین  خاطرات من هست  که دراین سالها داشتم.

 

مهمترین  انگیزه راه اندازی بخش ورزش در صنعت گاز

در ابتدا به منظور بالا بردن سلامتی  کارکنان، برای انجام کارایی بیشتر ، بخش ورزش در شرکت ملی گاز راه اندازی شد . شما می دانید اگر به فرض فرزند من یا خانم من مشکل داشته باشند، یا به فرض مریض باشند،  به عنوان یک کارمند در اداره حواسم تمام وکمال در منزل خواهد بود، بنابراین اگر آنها سالم باشند و از لحاظ بهداشتی درامان باشند، بیشتر به  کار خواهم پرداخت و کارایی من هم بیشترخواهد شد . به همین دلیل بود که  صنعت نفت امور ورزش داشت . آنچه ما در شرکت گاز به وجود آوردیم ، یک ورزشی بود که  سراسری بود و برای تمام کشور بود. هماکنون هم ما  50 شرکت داریم که فعالیت ورزشی می کنند واین ها خودشان سالن دارند و هزینه های زیادی در این باره پرداخت می کنند. البته ما مسابقات سراسری برای کارکنان، فرزندان ،پیشکسوتان و جانبازان داریم که امیدواریم اینها بتواند یک خدمتی درراه افزایش کارایی همکاران انجام دهند . بعد از آن هم که  مسابقات قهرمانی داشتیم ،هم اکنون تیمهای ما درلیگهای کشور شرکت دارند. ما مسابقات قهرمان بانوان کشور را هم داریم که در رشته های والیبال، بسکتبال بانوان، تنیس، تنیس خاکی، تکواندو و بدمینتون قهرمان هستند . ما در تمام یا بیشتررشته ها فعالیت انجام می دهیم و موفق هم هستیم و تا امروز مدال قهرمانی لیگ کشور در بیشتر رشتهها را هم به دست آورده ایم. کار شرکت گاز با ورزش هماهنگ و هر دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند. یعنی اگر ورزش نبود ، کارمندان اینطور با خیال راحت به کارشان ادامه نمی دادند و کارایی بالا نمی رفت.

بهترین تصمیم

به نظر بنده بهترین تصمیم درشرکت ملی گاز ایران،  استخدام  مهندسین  جوان  بود که  به صنعت گاز  وارد شدند. آن جوانان درحقیقت پایه گذاران صنعت گازبودند که من مطمئنم، این اتفاق باعث شد که فاصله ی سالهای 47 تا 57  برای ما یکی از شگفت انگیزترین سالهای شکوفایی شرکت ملی گاز باشد.

 

توصیه به نسل جوان

باید به آقایان مدیران وبه شاغلین توصیه کنم که شایسته سالاری را مد نظر داشته باشند . وقتی این کار را کردند، کارمند اشتیاق پیدا می کند که با جدیت  و با پشتکار به کارش ادامه بدهد  و وظایفش را انجام  دهد . اما توصیه ی من به نسل جوان این است که نسل جوان درس  بخوانند. بالاخره این کشور احتیاج به جوانانی دارد که تحصیل  کرده باشند و بتوانند این صنعت عظیم را در آینده بگردانند. در بدو تاسیس شرکت ملی گاز ایران، اوضاع به گونه ای بوده که ازابتدا چون یک شرکت نوپایی بود و جوانان تحصیل کرده ای استخدام می شدند، یک حرکت نویی در کشور انجام  شده بود. تعداد کسانی که می خواستند دراین شرکت استخدام شوند ،زیاد بود . به همین دلیل بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی ، همین روش ادامه پیدا کرد و خیلی ها می خواستند به این صنعت رجوع کنند ، خیلی ها که می بایست تخصصهای فنی داشته باشند. چون شرکت ملی گاز، یک شرکت فنی است . در این شرکت  امور اداری  کمتر دخالت دارد . بنابر این پیشنهاد می کنیم جوانان باتحصیل کردن دررشته های گازونفت ، درآینده به این صنعت بپیوندند.

انتخاب شرکت ملی گازایران

اگر به گذشته برگردم، 100%شرکت ملی گاز را انتخاب می کنم. برای اینکه من اعتقاد دارم هر چه که دارم ، از شرکت ملی گاز است. حالا چه اقتصاد باشد چه رشته ی دیگری. حتی اگر من کارمند جزء باشم ، ازدستورات تبعیت می کنم  چون  به این صنعت علاقه  دارم . چون خودم با گاز بزرگ شدم  وهمین باعث شده من همیشه آن را دوست داشته باشم. آن هم در درهرشرایطی، درهرسنی و درهرشغلی.

ارزیابی فعالیتهای انجام شده از دیروز تا امروز

وقتی می گویم 48سال فعالیت کردم ، معنی اش این است که پیشرفت ها یواش یواش شروع شد و گسترش پیدا کرد. ابتدای کار به این شکل بود که چون یک مقدار کار ضعیف  بود، رفته رفته پیش آمدیم و با کسب تجربه های گوناگون، و مشکلاتی پیش آمد ه را بررسی کردیم و به  یک نتیجه مطلوب رسیدیم . این تجربه 48 ساله است و من امروز ، با 48 سال پیش خیلی تفاوت دارم . حالا به همکاران  به من می گویند: یک دنیا تجربه!.  چون این 48 سال از بدو شروع فعالیتم، در شرکت ملی گاز بودم وهمه چیز را رصد کرده ام تا به امروز. مهندس فرهان ، حدود یک سال خدمت کردند و خیلی نمی توانم درباره ی ایشان صحبت کنم. دومین مدیر، مهندس سلجوقی بودند . ولی من بیشتر روی صحبتم با آقای تقی مصدقی است که ایشان خدمات ارزنده ای برای شرکت ملی گاز ایران انجام دادند و واقعا جوری بودند که تمام کارکنان شرکت گاز از ایشان راضی بودند . ایشان از مهندسان تکنیسین پالایشگاه آبادان بودند . با مدارج علمی از پایین به بالا آمده بودند . یعنی جوری نبوده یکدفعه به یک سمتی برسند. مثلا بشوند مدیرعامل شرکت گاز .نه، اینطوری نبود، بنابراین، این که بیشترصحبتم برمبنای شایسته سالاری  است، همین است .شایسته سالاری در هر جا. در مورد خود من هم حتما تشخیص دادند که  شایسته هستم ومی توانم در زمینه ی  ورزش کار کنم و از اقتصاد بیرون  بیایم و این تجربیات را دراختیار شرکت ملی گاز بگذارم.

طلایی ترین نقطه ی  شرکت ملی گاز ایران

درشرکت ملی گاز ایران،  نقاط مثبت فراونی وجود دارد. تاسیس پالایشگاه های متعدد بعد از انقلاب، از طلایی ترین مقاطع شرکت ملی گاز ایران است. راه اندازی بزرگترین مخزن گازی کشور ، یعنی پارس جنوبی که هجده  فاز در آن در حال انجام فعالیت است ، از دیگر نقاط طلایی شرکت ملی گاز ایران محسوب می شود.

مهمترین دغدغه

 مهمترین دغدغه ی من  شایسته سالاری است . سِمت ها باید به کسانی داده شوند که شایسته آن سمت باشند. مثلا اگر من تخصصی در ورزش نداشته باشم، ازطرفی من را  رئیس  ورزش  کنند ، بی شک با مشکل روبرو خواهم شد . اجازه بدهید هرکس سرجای خودش باشد. در این صورت سیستم خوب می شود و بدون مشکل و مسئله ای پیش خواهدرفت. درصورت اعمال شایسته سالاری ، کارایی کارکنان بالا می رود، صنعت متحول می شود و سرمایه برمی گردد. اینها ازتاثیرات شایسته سالاری بر کل سیستم است . با این حال اگر قرار باشد تا حدی به کم کاری شرکت ملی گاز اشاره کنم ، باید بگویم که   شایسته سالاری در این شرکت، به آن صورتی که باید انجام شود، انجام نشده. به نظر من این مهمترین موضوعی است که حتما باید به آن  پرداخت بشود.[1] - تورنمنت: مسابقات همه جانبه

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما