شعار سال 97-1
 
  
سه‌شنبه 29 خرداد 1397   11:54:27
17:351396/12/15 سه‌شنبه
مهندس نعمت زاده در یازدهمین نشست مدیریت در آئینه تجربه تصریح کرد:
لزوم حضور پررنگ‌تر و فعال‌تر شرکت ملی گاز ایران در عرصه بین‌المللی

اعتقاد من بر این است که خطوط انتقال گاز باید به تمام کشورهای همسایه ایران متصل شود و شرکت ملی گاز ایران باید به مرحله‌ای برسد که جهانی شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در یازدهین نشست مدیریت در آئینه تجربه که در سالن شهید رجایی شرکت ملی گاز ایران و با حضور جمعی از مدیران ارشد و کارکنان این مجموعه برگزار شد، اظهار کرد: کشور ما ایران دارای اولین ذخایر گازی جهان است و شرکت ملی گاز ایران با مجوعه‌ای 40 هزار نفری که هرکدام دارای قابلیت‌های فراوانی هستند و مسئولیت خطیری در استخراج، فرآورش و توزیع این نعمت الهی دارد، باید در صحنه بین‌المللی حضوری پررنگ‌تر و فعال‌تر داشته باشد؛ کما این‌که این کار با صادرات گاز به کشورهای عراق و ترکیه در حال توسعه یافتن است.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ما اگر به خود بنگریم، متوجه می‌شویم که چرا خداوند در خلقت انسان به خود آفرین گفته، اظهار داشت: در وجود یکایک انسان ها قابلیت‌های بسیار و متفاوتی وجود دارد که با شکوفا کردن این قابلیت‌ها، می‌توان جهان را متحول کرد؛ امری مهم که در حال حاضر هم در حال روی دادن است؛ چراکه بسیاری از افراد با شناختی که از خود و استعداد های درونی خود دارند پیشرفت های زندگی خود را به رخ دیگران می کشانند و ما نیز می توانیم این کار را در همه جا به خصوص در شرکت ملی گاز ایران که دارای افرادی مستعد و متخصص و کارآمد است انجام داده و بدین ترتیب، تحولات شگفت انگیزی را در این مجموعه خدمت‌رسان شاهد باشیم.

نعمت‌زاده با بیان اینکه ما به عنوان مدیر باید موجبات شکوفایی استعدادهای درونی همکاران خود شویم، گفت: این کار جز با ارتباط تنگاتنگ و اعتماد دوسویه امکان پذیر نیست و بایستی از این استعدادها در راه رسیدن به خودکفایی و پیشرفت اهداف سازمان استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، بیان داشت: به اعتقاد من، لازمه استفاده درست از استعدادهای خود، توکل به خدا و اعتماد داشتن به خود است.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه 95 درصد عدم موفقیت ما مدیران در این است که نخواستیم به آن نتیجه‌ای که جزو اهداف از پیش طراحی شده بود، برسیم، اظهار داشت: به‌عنوان مثال اگر ما می‌خواهیم شرکتی در حد و اندازه استانداردهای بین‌المللی داشته باشیم، باید بدانیم که می‌توانیم؛ چراکه افراد مستعد و توانمندی زیادی داریم که می‌توانند در رسیدن به این مهم، ما را یاری کنند.

نعمت‌زاده افزود: 97 درصد کارکنان ما کارآمد هستند و باید از آن‌ها کار و تلاش هدفمند را بخواهیم، ما اگر از مجموعه‌ای که در آن مسئولیتی داریم کار درست را بخواهیم، قطعاً آن مجموعه آن را انجام می‌دهد. باید بتوانیم از ظرفیت‌هایی که هرکدام از کارکنان دارند، به‌خوبی و درستی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه برای یک مدیر کسب تجربه و آموزش برای رسیدن به موفقیت بسیار حایز اهمیت است، گفت: یک مدیر برای رسیدن به موفقیت باید عاشق یادگیری باشد و از آن لذت ببرد و در هر جایگاهی که قرار دارد باید از تجربه دیگران برای پیشرفت درکار و زندگی استفاده کند.

صداقت و وظیفه شناسی و تعهد ویژگی‌های مهم یک مدیر
نعمت‌زاده صداقت، وظیفه‌شناسی و تعهد را از ویژگی‌های مهم یک مدیر برشمرد و اظهار داشت: یک مدیر باید احساس وظیفه کند، باید تشخیص دهد که چه چیزی باعث پیشرفت در کشور می شود و اگر توان آن را دارد که انجام دهد ولی ندهد، باید پاسخگوی وجدان خود و خداوند باشد.

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت افزود: ما در انجام کاری که انجام می دهیم باید تعهد داشته و اخلاق اسلامی و حرفه‌ای را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

نعمت‌زاده بیان داشت: مدیر باید آگاهی کامل از قوانین و مقرراتی که مربوط به حوزه کاری خود می‌شود را داشته باشد تا بتواند در ادامه راه به مشکل برنخورد.

وی با اشاره به سخنان امام راحل (ره) که فرمودند « تکلیف ما انجام وظایف است و نتیجه با خداست»، گفت: ما باید به کارمان اعتقاد داشته باشیم و بدانیم کاری که انجام می‌دهیم از لحاظ قوانین و مقررات درست است و رضایت خدا برای ما اصل است.

نعمت‌زاده غرور و تکبر را عامل زوال یک مدیر دانست و بیان داشت: در سمت مدیریتی، نباید غرور و تکبر ما را فراگیرد؛ چرا که این مسئولیت را دیگران به خاطر اینکه ما را ذی‌صلاح دانستند، داده‌اند، ضمن این که نباید فراموش کنیم که این یک امانت است و امانت را باید درست به کسی که بعدها در این جایگاه قرار می‌گیرد، تحویل دهیم.

وی با بیان اینکه یک مدیر برای انتخاب مسئول مورد نظر، باید صداقت، توانمندی و صلاحیت آن شخص را در نظر گیرد، گفت: علاوه بر آن، مدیر بایستی افراد زیرمجموعه خود را برای رسیدن به هدفی که در پیش دارد، رهبری و هدایت کند و پشتیبانی های لازم را از آن ها داشته باشد.

نعمت‌زاده در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: همه مدیران هم مسائل جاری دارند و هم مسائل بلندمدت؛ از این رو یک مدیر باید طوری در کار و زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشد که کارهای مهم را در اولویت کاری خویش قرار دهد و با این کار هم رضایت‌مندی خود و هم رضایت‌مندی دیگران را به‌دست آورد، ضمن این که باید به کاری که انجام می‌دهیم تعهد داشته و اخلاق اسلامی و حرفه ای را از هر جهت رعایت کنیم.

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما