شعار سال 97-1
 
  
شنبه 2 تير 1397   15:15:37
08:471396/10/11 دوشنبه
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران:
صنعت گاز ایران قابلیت تبدیل شدن به هاب منطقه را دارد

در طول برنامه ششم توسعه، شبکه گازرسانی و انتقال گاز شرکت ملی گاز از دو بُعد کامل خواهد شد، یکی از بعد تأمین گاز پایدار و مطمئن در داخل کشور و بُعد دوم این‌که، با تکمیل مراحل احداث شبکه گاز ترسیم شده، صنعت گاز ایران قابلیت تبدیل شدن به هاب منطقه در سطح جهان را پیدا می‌کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان این مطلب و در خصوص روند توسعه شبکه گازرسانی و خطوط انتقال گاز در سراسر کشور، اظهار داشت: از آن جا که زیرساخت‌های اساسی شبکه انتقال شرکت ملی گاز ایران شکل گرفته و خطوط لوله فشار قوی گاز در کل کشور توسعه یافته، می‌توان چنین گفت که با تکمیل این شبکه‌ها در سراسر کشور، زمینه گسترش تجارت گاز در سطح جهان برای ایران فراهم می‌شود.

وی در ادامه، افزود: از آنجا که ایران دارای بزرگ‌ترین مخزن ذخیره گاز جهان و یکی از تولیدکنندگان گاز است و همچنین از لحاظ جغرافیایی، هم به کشورهای تولیدکننده و هم مصرف‌کننده نزدیک است، از این جهت، موقعیت بسیار مناسبی را در اختیار دارد تا بتواند به قطب بزرگ تجارت گاز تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان این‌که شبکه گاز کشور انشاءالله تا 5 سال آینده تکمیل می‌شود، تصریح کرد: با اتمام شبکه و خطوط انتقال گاز، فضای مطلوبی برای فعالیت‌های تجاری گاز کشور فراهم می‌شود؛ یعنی در صورت لزوم، می‌توان به راحتی از کشورهای دارنده گاز در همسایگی خود مانند ترکمنستان، آذربایجان و قطر گاز دریافت و در مقابل، به دیگر کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان، کویت، عراق و ترکیه گاز صادر کرد.

وی در ادامه با اشاره به این نکته که در حال حاضر، چه به شکل خرید و فروش و چه به شکل سوآپ، این بستر آماده شده، گفت: علاوه بر این موارد که بحث اجرایی وظایف ما را در بر می‌گیرد، رسالت دیگری نیز اخیراً برای ما به تصویر کشیده شده که ناشی از تکمیل زیرساخت‌های شبکه گاز و توانایی در ساخت دو توربوکمپرسور در داخل کشور و به‌دست توانای دو شرکت بزرگ OTC و مپنا است.

داخلی‌سازی تجهیزات شبکه انتقال گاز کشور

مهندس تربتی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که بسیاری از تجهیزات شبکه انتقال گاز کشور داخلی‌سازی شده، گفت: اکنون سه کارخانه لوله‌سازی در داخل کشور داریم که ظرفیت خوبی برای ساخت لوله دارند و این‌همه نشان از آن دارد که پس از اتمام پروژه‌ها، باید کاری کرد تا این توانمندی‌ها به هرز نرود.

وی صنعت گاز را از پیش‌قراولان حفظ و نگهداشت این توانمندی‌ها عنوان کرد و گفت: اکنون ما باید تمام تلاش خود را به‌کار گیریم تا تا این توانمندی‌ها را صادر و به بحث صدور خدمات فنی و مهندسی ورود کنیم.
تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما