شعار سال 97-1
 
  
شنبه 2 تير 1397   20:52:47
شرکت های گاز استانی
17:021396/12/6 يكشنبه
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری:
انرژی؛ پاشنه آشیل توسعه جوامع

پاشنه آشیل توسعه هر جامعه ای انرژی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سیروس وطنخواه، دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری در هفتمین کنفرانس رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی (ایتک) که روز یکشنبه ٦ اسفندماه در اتاق بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی و با حضور صاحب نظران و مسئولان حوزه انرژی برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: واژه ها در حوزه انرژی خوب تعریف و ترجمه نشده، از همین رو هنوز نتوانسته‌ایم به خوبی جایگاه آن را در اقتصاد کشور دریابیم.
وی در ادامه با بیان این که پاشنه آشیل توسعه هر جامعه‌ای انرژی است، افزود: باید خود و جامعه را رشد دهیم تا بتوانیم ارزش افزوده بیشتری تولید کنیم.

وطنخواه با اشاره به مفهوم Energy Conservation در گوگل، به عنوان "اقداماتی که بر کاهش مصرف تمرکز می کند"، گفت: پیشران زنجیره انرژی بخش تقاضا و در واقع مصرف است، بنابراین باید توجه خود را در بخش مصرف بگذاریم.

وی در ادامه اظهار داشت: از سوی دیگر باید به تلفات و هدررفت انرژی نیز توجه کنیم. ما تلفات بسیار بالا و بی نظیری در این حوزه داریم. این مساله در تمام بخش‌ها اعم از گاز، آب و ... مشاهده می‌شود، مثلاً در بخش آب بیش از ۲۰ درصد آب قبل از اینکه به دست مصرف کننده برسد، هدر می‌رود!

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه از شهروندان عادی تا صاحب منصبان دولتی همه در این اتلاف انرژی مقصرند، گفت: همه باید خوب باشند تا جامعه خوب باشد. همه در جای خود باید کارشان را درست انجام دهند.
وطنخواه همچنین با اشاره به این که باید در این زمینه به بحث تغییر اقلیم نیز توجه کرد، افزود: دو سال پیش ۱۹۶ کشور با امضای معاهده‌ای، توافق کردند که متهم اصلی آلودگی هوا، سوخت های فسیلی هستند و باید استفاده از آن را محدود کرد، بنابراین چه ما به این جریان بپیوندیم و چه نه، این جریان کار خود را می‌کند و ما هم بخشی از این جهان هستیم و باید خود را با آن وفق دهیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی ریاست‌جمهوری با اشاره به این‌که به نظر می‌رسد مدتی است موضوع محیط زیست در کشور جدی تر گرفته می شود، گفت: پسماند، آلودگی هوا، ریزگردها و ... از جمله مسایل زیست‌محیطی هستند که باید بیشتر مد نظر قرار گیرند و امروز آلودگی بسیار بالا، حتی حق نفس کشیدن را نیز از ما گرفته است و من امیدوارم که اراده سازمان محیط زیست برای حل این مساله پایدار بماند.

وطنخواه در ادامه اظهار داشت: اکنون در یارانه‌های سوخت‌های فسیلی در دنیا بازنگری می‌شود و ما نیز نباید از این قاعده مستثنی باشیم، بنابراین تغییرات رویکردها مهم است و باید رویکردها را اصلاح کنیم؛ وقتی تجربه کردیم با این شیوه نمی شود پیش رفت باید روند را تغییر دهیم؛ یعنی راه حل هایی ارایه کنیم که بتوانیم تغییر ایجاد کنیم.

وی با اشاره به لزوم توجه دولت به زیست‌بوم و نوآوری در این زمینه گفت: باید نوآوری بیاوریم. جریان تبدیل ایده به ثروت توسط شتاب دهنده‌ها و با استفاده از استارت‌‌آپ‌ها به سرعت پیش می رود و این در حالی است که امروزه بهره‌وری در دنیا به خدمت تبدیل می شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی ریاست جمهوری در پایان اظهار داشت: بازار بهینه سازی امروز بسیار اهمیت دارد و در گاز و برق نهایی شده و آیین نامه آن باید ظرف مدت سه ماه در کشور تدوین شود.تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما