شعار سال 97-1
 
  
شنبه 1 ارديبهشت 1397   06:26:06
شرکت های گاز استانی
14:251395/12/19 پنجشنبه
وزیر نفت:
افزایش دوبرابری تولید گاز در پارس جنوبی در دولت تدبیر و امید

طی دو سال اخیر ، 3 هزار میلیارد تومان برای ایستگاه های تقویت فشار گازی خطوط سراسری هزینه شده است.


به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهندس زنگنه ، وزیر نفت که در مراسم افتتاح ایستگاه های تقویت فشار گاز خنج، جهرم، صفا شهر، نایین و کاشان که با حضور دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری،مهندس عراقی، معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، و جمعی از مقامات کشوری در کاشان برگزار شد، با اعلام این مطلب، اظهار داشت: حجم عظیم گاز که در عسلویه تولید می شود، در دولت یازدهم ، 300 میلیون متر مکعب اضافه شده و این امر بدان معناست که برداشت گاز در این مدت به دو برابر می رسد.

زنگنه تاکید کرد: 10 فاز پارس جنوبی در دولت اصلاحات به بهره برداری رسیده بود و در دولت یازدهم نیز 11 فاز پارس جنوبی به بهره برداری می رسد تا یکبار دیگر با  کشور قطر در برداشت از مخزن مشترک پارس جنوبی برابر شویم و حتی پیشی بگیریم.

وی در ادامه، اظهار داشت: این حجم تولید باید به مراکز مصرف منتقل شود و این در حالی است که به طور متوسط ، مراکز مصرف گاز هزار کیلومتر با عسلویه فاصله دارند.

وزیر نفت با اشاره به میزان تولید گاز در پارس جنوبی، تصریح کرد: اگر تولید عسلویه را 600 میلیون در روز در نظر بگیریم، بنابر این برای انتقال این میزان گاز به سراسر کشور به 6 خط لوله اصلی 56 اینچ نیاز داریم تا گاز تولید شده در پارس جنوبی حبس نشده و میزان گاز در شبکه افزایش یابد.

مهندس زنگنه سرمایه مورد نیاز برای ایجاد هر ایستگاه تقویت فشار را 100 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: برای احداث این 5 ایستگاه، حدود 2 هزار میلیارد تومان هزینه شده که در مجموع ، می توان گفت در دولت یازدهم، 3 هزار میلیارد تومان در ایستگاه های تقویت فشار، سرمایه گذاری کرده ایم.

90 درصد جمعیت کشور، تحت پوشش شبکه گاز

وزیر نفت، جمعیت تحت پوشش شبکه گاز را 90 درصد عنوان کرد و گفت: هدفگذاری ما رسیدن به سهم 95 درصدی است.

وی با اشاره به این که در سال 92، 42 درصد مصرف سوخت نیروگاه ها، مربوط به سوخت مایع بود، افزود: این رقم 18 میلیارد دلار می شود که هر ساله 6 درصد به آن افزوده خواهد شد، با این وجود سهم گاز رسانی به نیروگاه ها را افزایش دادیم و امسال تنها  10 درصد از سوخت نیروگاه ها مربوط به سوخت مایع بوده است.

مهندس زنگنه در پایان خاطر نشان کرد: باید ثروت ملی ذخیره و صرف توسعه کشور شود و با کاهش حوادث ، تاب آوری شبکه گاز افزایش پیدا کند.

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما