شعار سال 97-1
 
  
شنبه 2 تير 1397   15:18:51
شرکت های گاز استانی
13:121396/10/2 شنبه
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران:
داشتن سازمانی پیشرو در گرو توانمندسازی کارکنان و اصلاح فرآیندها است

توانمندسازی کارکنان و اصلاح فرآیندها می‌تواند سازمان را به سمت اهداف مورد نظر خود حرکت دهد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهندس حمیدرضا عراقی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، در دهمین نشست «مدیریت در آیینه تجربه» که با حضور جمعی از مدیران ارشد و کارکنان این شرکت در سالن شهید رجایی برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق، افزود: ما باید وارد فضای کیفیت شویم و وقت بیشتری را برای مسایلی همچون صادرات در عرصه بین‌الملل، کیفیت گاز، نوآوری، خلاقیت در تکنولوژی‌ها، اداره کردن بهتر پالایشگاه‌ها و ..... بگذاریم و در این راه باید از مکانیزم‌ها، راهکارهای مناسب، سازماندهی منابع انسانی و توانمندسازی و آموزش کارکنان استفاده کنیم تا به اهداف مورد نظر سازمان دست یابیم.

وی در ادامه با بیان این که شرکت ملی گاز ایران برای رسیدن به اهداف خود همواره با پیچیدگی‌های فراوانی روبه‌رو می‌شود و با هدف‌گذاری صحیح و تلاش مستمر خود به موفقیت می‌رسد، در خصوص ورود شرکت به فضای بین‌المللی اظهار کرد: وقتی شما وارد فضای بین‌المللی می‌شوید باید در برابر طرف مقابل خود عکس‌العمل بین‌المللی داشته باشید؛ از این رو شرکت ملی گاز ایران در دولت یازدهم معاونت بین‌الملل را تشکیل داد که در حال حاضر سازمان و ساختارش درست شده و در تلاش هستیم که عملکرد خود را در عرصه بین‌المللی از طریق پرورش افراد توانمند نشان دهیم، که انجام مذاکرات با کشورهای مختلف و عقد قرارداد با کشور عراق نیز از مصادیق آن است.

به گفته معاون وزیر نفت در امور گاز، ما توان ورود به مسایل بالادستی را داریم و این مسئله مهم را خود وزیر نفت نیز پذیرفته است که شرکت ملی گاز ایران باید وارد فضای جهانی شود.

مهندس عراقی همچنین در بخشی از سخنان خود به مقوله ارزش‌ها و اصول اشاره کرد و گفت: اصول با ارزش‌ها فرق می‌کند، اصول خود مساله و ارزش‌ها، نقشه راهی برای رسیدن به آن اصول است.

وی در ادامه با بیان اینکه حفظ حرمت انسان‌ها، دروغ نگفتن و حفظ محیط زیست جزو اصول مهم هستند، اظهار داشت: اگر انسان‌ها اصولی داشته باشند و بر مبنای این اصول حرکت کنند، زندگی خوبی خواهند داشت و هرچه ارزش‌ها با اصول بیشتر تطبیق داشته باشد، کار دقیق‌تر و زیباتر انجام می‌شود.

به گفته مهندس عراقی، اگر اصول را در زندگی کنار بگذاریم، جامعه به هم می‌خورد؛ از این رو، هرکه در هر مقامی و در هر شرایطی از اصول تخطی کند، نشان‌دهنده آن است که درست حرکت نکرده و موجب شکست وی در زندگی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه اگر سازمانی آن چیزی را که باید به آن عمل کند، وفادار و متعهد باشد، این امر تبعیت از اصول نامیده می‌شود، گفت: اصول من به عنوان مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در شرکت‌های گاز استانی و پالایشگاه‌ها و سایر بخش ها این است که نیروهایی که انتخاب می‌شوند، بر اساس شایسته‌سالاری باشد و این نکته، یکی از ویژگی‌هایی است که در حال حاضر در شرکت ملی گاز ایران به آن افتخار و احساس می‌کنم که این نیروها می‌توانند در آرامش کامل افتخارآفرینی ‌کنند؛ بدین ترتیب می‌توان گفت که انتخاب نیروها بر اساس شایسته‌سالاری، یکی از اصول است.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود در خصوص منش، روش، توقع و انتظار برخی افراد از سازمان، گفت: منش با روش تفاوت بسیار دارد، هرچقدر بتوانیم با روش‌ها دانش افراد را بالا ببریم؛ فرد خودساخته‌تری را تحویل جامعه داده‌ایم. در صورتی که منش فرد بالا نرفته باشد، وابستگی‌اش به شرکت کمتر و توقعش بالاتر می‌رود؛ به همین دلیل است که برخی افراد به رغم آن که آموزش‌های مختلفی می‌بینند، به جای این‌که وفادارتر به سازمان باشند، تنها سطح توقع‌شان از سازمان بالا رفته و توجه آنها به سازمان کمتر می‌شود.
مهندس عراقی افزود: به اعتقاد من، روش فعلی در بسیاری از سازمان‌ها، عافیت‌اندیشی است؛ به عنوان مثال، وقتی فرد مسئولی در سازمانی محل خدمت خود، کارمندی را ناراحت می‌کند، این امر بدین معنا است که این شخص فقط خود را می‌بیند و متأسفانه، این عاقبت‌اندیشی نیست، بلکه عافیت‌اندیشی است؛ از این رو می‌توان گفت که روش‌ها عافیت‌اندیشی و منش‌ها عاقبت‌اندیشی هستند.
گفتنی است که دهمین نشست «مدیریت در آیینه تجربه» از سلسله نشست‌های آموزشی مدیران است که تجربیات ارزنده مدیران فعلی و بازنشسته را در اختیار عموم می‌گذارد.

تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما