شعار سال 97-1
 
  
شنبه 2 تير 1397   21:03:38
شرکت های گاز استانی
11:421396/12/5 شنبه
رییس پژوهشگاه صنعت نفت ایران خبر داد:
انتظار اثربخشی بسیار بالا از فناوری‌های تولیدشده در انستیتو فرآورش گاز

پژوهشگاه صنعت نفت فعالیت‌های خود را در حوزه گاز با احتساب به انستیتو فرآورش گاز آغاز نکرده، بلکه این پژوهشگاه سابقه زیادی در حوزه فرآورش گاز دارد و تاکنون پروژه‌های زیادی را در این زمینه، اجرایی کرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت ایران در حاشیه آیین افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت که با حضور حبیب‌الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و جمعی از مدیران این معاونت، مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و برخی از اعضای هیأت‌مدیره این شرکت و نیز جمعی از مدیران و رؤسای پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این انستیتو در راستای رفع نیازمندی‌های شرکت ملی گاز ایران و صنعت گاز در حوزه‌های دانش و فناوری تاسیس شده است.

وی در ادامه، افزود: مهم‌ترین وظیفه انستیتو، تولید فناوری‌های مورد نیاز در صنعت گاز با ایجاد ارزش افزوده بالاتر و بهینه‌سازی فرآیندهای موجود در خلق ثروت از طریق منابع گازی کشور است و بر این اساس، در این انستیتو در سه محور اصلی فعالیت خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: شیرین‌سازی گاز از جمله محورهای اصلی فعالیت این انستیتو است؛ بدین معنی که هر چه روند حل شدن اسید گاز ترش سریع تر و بالمآل بیشتر باشد، محصولات به‌دست آمده بیشتر و در نتیجه، ارزش افزوده آن محصولات نیز بالتبع افزایش خواهد یافت و در نتیجه، استفاده از گازهای شیرین در صنایع وابسته مزایای بیشتری را به همراه خواهد داشت.

وی گوگردزدایی را محور دوم فعالیت این انستیتو عنوان کرد و افزود: یکی ‌از مهمترین موضوعات صنعت گاز، گوگردزدایی و یا همان روش های حذف ترکیبات گوگرددار از نفت خام و تبدیل آن به فرآورده‌های مهم با ارزش افزوده بالاتر است که در این راستا پروژه‌هایی نیز اجرایی شده و می‌شود.

توفیقی جمع‌ آوری گازهای فلر را از دیگر فعالیت‌های انستیتو برشمرد و افزود: یکی از مسایل جدی صنعت نفت در حال حاضر، توجه به کاهش گازهای فلر است که در حال حاضر به دلیل هدررفت گاز در فلرها، زیان‌های اقتصادی بسیاری در این راستا به کشور تحمیل شده، ضمن آن که آثار زیست محیطی و افزایش آلایندگی را نیز در پی دارد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه با بیان اینکه این گاز مخلوطی از هیدروکربن‌های متنوع است، یادآور شد: هرکدام از این عناصر کاربردهای زیادی دارند که اگر به درستی تفکیک شوند، ارزش افزوده بالایی خواهند داشت. بنابراین امیدواریم با راه‌اندازی این انستیتو بتوانیم به عنوان نهاد توسعه‌دهنده تکنولوژی، مورد اعتماد صنایع گاز قرار گیریم و نیازهای دانشی صنعت گاز را برطرف کنیم.

به گفته توفیقی، تولید حلال ویژه برای صنعت گاز با فرمولاسیون این پژوهشگاه، از جمله دستاوردهای این پژوهشگاه است، ضمن آن که این حلال در حال حاضر در بخشی از پالایشگاه‌های کشور به بهره‌برداری رسیده است.

وی همچنین به طرح مرکاپتان‌زدایی نیز اشاره کرد و افزود: این واحد نیز در بندرعباس احداث شده و به بهره‌برداری رسیده است؛ هرچند که در حوزه گوگردزدایی نیز پژوهش‌های زیادی اجرایی شده که امیدواریم با راه‌اندازی انستیتو فرآورش گاز به طور عمیق‌تر در جهت رفع نیازهای صنعت گاز گام برداریم.

توفیقی با بیان اینکه صنعت گاز انتظار اثربخشی بسیار بالایی را از فناوری‌های تولیدشده در این انستیتو دارد، گفت: امیدواریم فناوری هایی که در این انستیتو تولید می‌شود با اطمینان و استاندارد بالا در صنعت مورد استفاده قرار گیرد و آسیبی به صنایع فعلی وارد نکند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت همچنین اظهار داشت: براساس قراردادهای امضاشده، برای شکل‌گیری انستیتو فرآورش گاز در قالب درست خود، از همکاران دانشگاهی داخلی و خارجی کمک می‌گیریم، این در حالی است که براساس قراردادهای امضا شده، در بخش فناوری و تکنولوژی‌های نوین از شرکت‌های داخلی و خارجی صاحب فناوری، در قالب امضای تفاهمنامه‌هایی کمک می‌گیریم هرچند تمام تلاش ما بر این است که تا حد امکان، از توانمندی‌های داخلی استفاده ‌شود.

وی در توضیح این مطلب، افزود: در مواردی که برای توسعه دانش و فناوری نیاز به همکار خارجی داشته باشیم در قالب تفاهمنامه‌هایی از توانمندی‌های شرکت‌ها و دانشگاه‌های خارجی استفاده می‌شود؛ همان‌طور که تاکنون نیز از شرکت‌هایی از کشور فرانسه و کره جنوبی برای اجرای پروژه‌ها دعوت شده است. در بخش دانشگاه‌های داخلی نیز برحسب اینکه چه پروژه‌ای را اجرا خواهیم کرد، از دانشگاه‌هایی که دارای نقطه قوت هستند، دعوت به همکاری خواهیم کرد.تاریخ به روز رسانی:.


مجری سایت : شرکت سیگما