صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

گاز در سرزمین افسانه ساز ایران؛

رویش جوانه‌های امید در بهشت باستان‌شناسان؛ سیستان و بلوچستان

سیستان و بلوچستان سرزمین افسانه‌ساز ایران، خاستگاه اسطوره‌ها،‌ حماسه‌ها، بهشت باستان‌شناسان، یکی از نخستین کانون‌های استقرار شهرنشینی در 3800 تا 1200 قبل از میلاد در فلات شرق ایران که در محوطه شهر سوخته این منطقه شکل گرفته و بر اساس کتب و مستندات موجود، یازدهمین سرزمینی بوده که توسط اهورامزدا آفریده شده، تاکنون دستخوش حوادث گوناگونی بوده است.

سیستان و بلوچستان، سرزمین پهناوری که از دریاچه شکرریز هامون تا پهن‌دشت نیلگون دریای عمان گسترانیده شده است. عمان، در این دیار نشان از وسعت دل است و تفتان سر به فلک کشیده، سمبل سربلندی‌ها و این سرزمین خورشید در آخرین ماه از تابستان ۹۸، بار دیگر شاهد بازدید مدیران گازی، مقامات استانی و شهری و نمایندگان مجلس از خطوط انتقال گاز و روند گازرسانی به استانی بود که مردمانش در انتظار آنند تا گرما و امید میهمان خانه‌های‌شان شود.

پروژه گازی زاهدان که پروژه‌ای ملی است، به رغم فراز و فرودهای بسیاری که داشت، با توجه و تأکیدات مقام معظم رهبری و پی‌گیری رییس‌جمهوری محترم در اولویت‌های وزارت نفت قرار گرفت و سرانجام با منابع داخلی شرکت ملی گاز و به خاطر تعهد این شرکت به مردم خوب استان سیستان و بلوچستان، بسیار زودتر از آن‌چه در برنامه قرار داشت، طبق تعهد دولت، سرانجام در نیمه نخست اسفندماه سال ۹۵، با حضور رییس‌جمهوری، وزیر نفت و جمعی از معاونین و مدیران گازی وی، استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان مجلس و ائمه جمعه و جمعی از مقامات بلندپایه کشوری، رسماً افتتاح شد.

داستان گازرسانی به زاهدان در سیستان و بلوچستان به عنوان آخرین مرکز استان محروم از گاز، داستانی به بلندای خط انتقال گازش (۲۶۲ کیلومتر خط لوله از ایرانشهر تا زاهدان) دارد.

استانی که با وجود گذشت نیم قرن از وجود گاز در کشور، هنوز نتوانسته از این نعمت خدادادی، برخوردار شود و این دولت یازدهم بود که عزم خود را جزم کرد و به مردم این استان قول داد هموطنان سیستانی و بلوچستانی نیز از این نعمت خدادادی بی بهره نمانند.

گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از این سفر را با هم پی می‌گیریم.

                                              ****************************

درآمد

در بدو ورود به سرزمین افسانه‌ساز ایران و خاستگاه اسطوره‌ها، مورد استقبال گرم همکاران خونگرم روابط عمومی شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان قرار گرفتیم و بلافاصله با مهندس تربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، احمدعلی موهبتی، استاندار، غلامرضا قاسم‌تبار، مدیر پروژه خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک، بهرام صلواتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و جمعی از مقامات محلی و استانی و مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران طی برنامه‌ای دشوار  فشرده، راهی محل‌های مورد نظر برای بازدید از خطوط لوله و روند اجرای طرح ضربتی گازرسانی به زاهدان و دیگر شهرها شدیم.

                                          *********************************

با ماشین در خیابان‌هایی سیر می‌کنی که به نظر می‌رسد فارغ از همه چیز و همه‌جا، سرگرم کارهای روزمره خود هستند. روزمرگی که گاهی حتی از یاد می‌برند که در این منطقه مثلاً قرار است گازرسانی شود و این خراب کردن‌ها و آبادکردن‌ها منظوری دارد، گرم و آبی!

جا به جا در کنار خیابان شاهد فروش هیزم به صورت دسته‌ای هستیم. گالن‌های بنزین و بسیاری چیزهای دیگر! مردم محروم این منطقه شاید الآن معنای همدلی و همیاری شرکت‌های گاز استانی برای پیشبرد ضربتی طرح گازرسانی به زاهدان را درک نکنند، اما در زمستان، زمانی که گرما و امید با هم میهمان خانه‌های‌شان می‌شوند و آسمان بالای سرشان، نیلی رنگ و هوای شهرهای‌شان سالم‌تر، درمی‌یابند که این همدلی، چقدر برای آن‌ها مثمر ثمر بوده است.

ماشین متوقف می‌شود تا همراه با استاندار و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و دیگر مدیران ارشد، بخش‌های مختلف گازرسانی و لوله‌گذاری‌های داخل شهری را شاهد باشیم.

برگ زرين دیگری از خدمات شركت گاز استان سمنان

در نخستین ایستگاه، علیرضا شریفی‌نژاد، مدیرعامل خوب و خونگرم شرکت گاز استان سمنان از روند پروژه گازرسانی در بخشی که مربوط به این استان می‌شود، برای مهندس تربتی سخن گفت.

شاید این پرسش به ذهن‌ها خطور کند که استان سمنان چه ارتباطی به استان سیستان و بلوچستان دارد؟! در پاسخ باید بگویم که موضوع توسعه اقتصادی و اجتماعی و رفاهی مردم این خطه از کشور آن‌چنان برای وزارت نفت مهم بود که شرکت ملی گاز ایران، عزم خود را جزم و با همدلی مثال‌زدنی و بسیج امکانات و اعزام و مشارکت برخی استان‌ها به‌عنوان استان معین، در تلاش است تا در اسرع وقت، پروژه‌های گازرسانی به این استان را به اتمام برساند.  

وی توضیحات خود را این‌گونه آغاز کرد: شروع کار این پروژه، فروردین ماه سال جاری بوده و پایان پروژه به لحاظ زمان‌بندی، اردیبهشت ماه سال آینده است. ولی با توجه به شرایطی که در این جا بود، ما احتمالاً هفته دولت سال آینده صد در صد پروژه را به اتمام برسانیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان در توضیح بیشتر این بخش از پروژه گفت: در این بخش، 170 كيلومتر احداث شبكه توزيع و ۱۰ کیلومتر خطوط تغذيه و نيز احداث (ساخت و نصب) سه ايستگاه تقليل فشار TBS و يك ايستگاه حفاظت از زنگ و ۱۶ هزار علمک را خواهیم داشت.

شریفی‌نژاد ادامه داد: تا به امروز حدود ۲۵ درصد پیشرفت کار داشتیم و مابقی آن هم انشاءالله در زمان باقی مانده، به اتمام خواهد رسید. تاکنون با برنامه‌ریزی خوبی که در این بخش شده است، هیچ مشکلی نه در زمینه تأمین کالا و نه تأمین مالی داشته‌ایم و هم تخصیص مالی به‌موقع بوده و هم کالا به زمان خود رسیده، ضمن آن که مشکلات ما تا امروز فقط در بحث مجوزها (شهرداری و ...) بوده که آن هم به مرور در حال انجام است.

وی با بیان این که پیمانکار توسط خود شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان به کار گرفته شده و ما ناظر این پروژه هستیم و نیروها عمدتاً بومی هستند، گفت: ولی در خصوص نیروهای حرفه‌ای و گاهاً ساده، باید بیشتر تلاش کنند تا بتوانند نیروها را پرورش دهند که این مساله به همان انتقال دانش، تجربه و تکنولوژی برمی‌گردد که امیدواریم ظرف امسال و سال آینده، انتقال تکنولوژی هم صورت گیرد که در پروژه‌های آتی با سقف همان ۶ هزار میلیارد تومانی که آقای مهندس تربتی هم اشاره کردند، همه نیروها را خود استان بتواند تأمین کند.

به گفته وی، در این پروژه که در سه شیفت کاری در حال انجام است، مستقیم و غیرمستقیم حدود 500 شغل ایجاد شده است، ضمن آن که بسیاری از نیروهای مهندسی، HSE و ... از همان تعداد یک‌هزار نفری که برای نخستین بار در این استان با کمک شرکت ملی گاز ایران و شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان تحت تعلیم قرار گرفتند، استفاده شده است.

شریفی‌نژاد ادامه داد: بر اساس برنامه‌ريزي انجام‌شده، اين پروژه با اعتباري بالغ بر 240 ميليارد ريال طي مدت 400 روز تحت مديريت  این شركت باید به انجام برساند.

 

شرکت گاز استان همدان؛ پیشرو در گازرسانی به شهر زاهدان

ایستگاه بعدی بخشی از پروژه گازرسانی به شهر زاهدان بود که به شرکت گاز استان همدان واگذار شده و طی این مدت، ۵5 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. با این طرح، بالغ بر ۱۸ هزار خانوار تحت پوشش قرار می‌گیرند.

عبدالله فیاض، مدیرعامل شرکت گاز استان همدان در حالی که به لوله‌ها اشاره می‌کند، توضیح می‌دهد: زمانی که شرکت گاز استان همدان به‌عنوان یکی از استان‌های معین برای اجرای پروژه گازرسانی به این شهر انتخاب شد، تصمیم گرفتیم تا این مهم را به‌عنوان یک پروژه ضربتی در اسرع وقت به اتمام برسانیم.

وی ادامه داد: در این راستا، شرکت گاز استان همدان با اجرای شبکه‌گذاری پلی‌اتیلن و فلزی و همچنین احداث و نصب ۵ مورد ایستگاه تقلیل فشار در ۲ نقطه از شهر زاهدان با مصرف ۳۰ مترمکعب در ساعت، مشغول فعالیت شد که این عملیات همچنان ادامه دارد و تاکنون ۲۳۰۰ متر از آن، انجام شده است.

به گفته فیاض، این پروژه در اسفندماه سال گذشته به استان همدان واگذار شد و با تلاش کارکنان، طی حدود ۴ ماه، ۴۰ درصد از پروژه اجرا شد که شامل اجرای حدود ۵۲ کیلومتر لوله‌گذاری پلی‌اتیلن و ۲ کیلومتر لوله‌گذاری فلزی بود. این در حالی است که هم‌اکنون درصد پیشرفت فیزیکی به ۵5 درصد رسیده و احتمال می‌دهیم که به امید خدا، تا سه ماه آینده، کار به اتمام برسد وگاز را به داخل شبکه ببریم.

لازم به ذکر است، تعداد ۵۴۰ انشعاب پس از اتمام لوله‌گذاری نصب خواهد شد و مردم زاهدان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

در ادامه مسیر وارد منطقه شیرآباد و پنج‌شیر، محدوده‌ای که در برنامه کاری شرکت گاز استان خراسان رضوی است، شدیم. محدوده‌ای که شاید به لحاظ موقعیت اجتماعی، برعکس وسعت بسیار زیاد آن، چندان مطلوب به نظر نرسد!

 


لبخند مردم؛ پاداش زحمات ماست!

سیدحمید فانی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی، با همان لبخند همیشگی، سومین مدیری بود که در حین بازدید از پروژه‌ها، توضیحاتی در این زمینه ارایه کرد.

وی با این جملات کلام خود را آغاز کرد که خراسان رضوی به عنوان مجری بزرگ‌ترین بخش توسعه شبکه گاز زاهدان،  در سه بخش از این شهر مشغول کار است و تاکنون 152 کیلومتر از مجموع 500 کیلومتر شبکه‌گذاری گاز در این شهر را به اتمام رسانده است که ۵ کیلومتر آن، فلزی و حدود ۱۴۷ کیلومتر آن نیز پلی‌اتیلن بوده است و در هرحال، ما و پیمانکاران ما از برنامه زمان‌بندی بسیار جلوتر هستیم.

وی افزود: خراسان رضوی به عنوان معین گازرسانی به شهر زاهدان، 500 کیلومتر شبکه گازرسانی، 30 هزار انشعاب، 11 ایستگاه TBS و 1 ایستگاه CGS را تا پایان امسال نصب و راه اندازی خواهد کرد.

فانی ادامه داد: برای انجام این عملیات، پنج پیمان اجرایی و یک پیمان مشاور نظارت تعریف شده که پیمانکاران شبکه و مشاور از اردیبهشت ماه سال جاری فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

این مقام مسئول اظهار امیدواری کرد که با مشخص شدن پیمانکاران مجری انشعابات طی یک ماه آینده، عملیات انشعاب‌گذاری نیز در سطح شهر زاهدان آغاز شود و تا دو الی سه ماه آینده انشاءالله گازدر برخی از نقاط شهر، تست خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان رضوی با اشاره به پیشرفت 32 درصدی این استان در اجرای این پروژه گفت: تاکنون 152 کیلومتر از مجموع 500 کیلومتر شبکه‌گذاری به اتمام رسیده و عملیات اجرایی تعدادی از ایستگاه‌ها نیز همانند ایستگاه CGS  زاهدان آغاز شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، 160 نفر به طور مستقیم و 70 نفر بصورت غیرمستقیم در این طرح مشغول به‌کار شده‌‌اند که بیش از 60 درصد این نیروها از محل توانمندی بومی و محلی شهر زاهدان می‌باشند.

فانی در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که لبخند مردم؛ پاداش زحمات ماست، گفت: ما امیدواریم که هرچه زودتر این مهم را به پایان رسانده و بتوانیم لبخند شادی را بر صورت مردم زاهدان ببینیم.

 

سیستان و بلوچستان؛ اولویت نخست وزارت نفت

باز هم به دل جاده زدیم تا در میانه راه و ضمن بازدید از پروژه‌ها و خطوط انتقال، در مناطق کوهستانی و سخت‌گذر، رادمردانی را به تماشا بنشینیم که از جان و دل مایه می‌گذارند تا دیگر مردم سرزمین‌شان، توسعه، رفاه، آسایش و امنیت را در آغوش کشند! حتی تصور این که از دل این کوه‌ها و تپه‌ها، شریان‌های انرژی پاک و لوله‌های گرم امید و زندگی عبور کرده‌اند، سخت است! چه رسد به این که کارگران مشغول به کار، مهندسین ناظر و بلدوزرها و بیل‌های مکانیکی سنگینی را نظاره کنی که در سطوحی غیرقابل باور مشغول فعالیتند!

زمانی که تمامی گزارش‌ها ارایه و مهندس تربتی بر تسریع هرچه بیشتر پروژه‌ها تأکید کرد، بر آن شد تا در جمع خبرنگاران، صحبت کوتاهی داشته باشد.

وی سخنان خود را این‌گونه آغاز کرد: امروز در مسیر خط لوله زاهدان به زابل هستیم و همان‌طور که اطلاع دارید، این پروژه در دو بخش در حال انجام است؛ یک بخش از زاهدان تا دوراهی دشتک- زاهدان و بخش دوم، بخش دشتک به زابل است. بخش اول به قطر ۳۶ اینچ و به طول ۱۱۰ کیلومتر است که هم‌اکنون در حال اجراست و قسمت دوم به قطر ۲۴ اینچ است که در حال پیمان‌سپاری است.

تربتی ادامه داد: این پروژه از این جهت حائز اهمیت است که گازرسانی به زابل، نیروگاه و صنایع آن منطقه را تضمین می‌کند و شرایط نشان می‌دهد که این پروژه روند بسیار خوبی دارد. در واقع، بخش عمده‌ای از لوله‌ها تأمین و به منطقه حمل شده و بخشی از آن نیز در مرحله ساخت در کارخانه قرار دارد که انشاءالله به زودی کار ساخت آن تمام و به منطقه ارسال می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: فکر می‌کنم با شرایطی که امروز شاهد آن بوده‌ایم، بتوانیم این پروژه را تا اردیبهشت ماه سال آینده به اتمام رسانده و تزریق گاز را در آن نهایی کنیم.

وی در ادامه و در پاسخ به پرسشی در خصوص شرایط پروژه، اظهار داشت: شرایط پروژه بسیار سخت است؛ هوا گرم و مسیر بسیار دشوار و کوهستانی است ولی خوشبختانه با توانمندی که در مجموعه پیمانکاران شاهد آن بودیم، فکر می‌کنم جزو پروژه‌هایی باشد که بدون مشکل توسط قرارگاه انجام و به نتیجه برسد و من همین‌جا از همه دوستان، پیمانکاران و مشاوران که تلاش کرده و می‌کنند تا این پروژه هرچه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد، کمال تشکر را دارم.

معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه با بیان این که کل پروژه سیستان و بلوچستان و مسیرهای سخت و کارهای طاقت‌فرسایی را که امروز شاهد آن بودیم، اتفاق بسیار ویژه‌ای است که در هیچ کجای کشور با این گستردگی و سرعت، نمونه آن را  نداشتیم، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در این زمینه، قرار است هر سال بین ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان پروژه اجرایی در این استان داشته باشیم.

وی ادامه داد: این رقم به لحاظ بُعد مالی، رقم بسیار بااهمیتی برای این استان است و اثربخشی بسیار خوبی در اقتصاد این منطقه دارد. چون پروژه‌های خط لوله، پروژه‌هایی هستند که اکثر نیروهای آن، نیروهای بومی هستند و در واقع، از توانمندی‌های خود منطقه استفاده می‌شود و به انتقال تجربه در منطقه کمک می‌کند؛ ضمن آن که نقدینگی بسیار خوبی در سطح منطقه جابه جا می‌شود.

تربتی در پایان اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان جزو اولویت‌های وزارت نفت است و وزارت نفت با تمام توان خود تلاش می‌کند که انشاءالله بتواند طی دو الی سه سال آینده اتفاق خوبی را از بابت گازرسانی در این استان؛ چه زاهدان، چه زابل و چه مکران و چابهار، خاش و شرق استان رقم بزند.

 

بهره‌مندی ۲۵ هزار مشترک زاهدانی از نعمت گاز طبیعی

راه سخت است و ناهموار، اما همین که فکر می‌کنی با تلاش تو، زندگی روستاییان آرامش و آسایش بیشتری به خود می‌بیند و راه‌های ناهوار، هموار می‌شود، احساس آسودگی می‌کنی. این سخنان برخی از کارگران و مهندسینی است که در حین بازدیدها، گاهی با آن‌ها هم‌کلام می‌شویم.

به استانداری می‌رسیم. محلی که قرار است تمامی دست‌اندرکاران این پروژه بزرگ گرد هم بنشینند و در خصوص این طرح ضربتی و چالش‌های آن، به بحث و گفت‌وگو بپردازند. نشستی با حضور مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران و مقام‌های دولتی استان سیستان و بلوچستان.

نخستین سخنران، مهندس رضا پنجابی است که از سوی احمدعلی موهبتی، استاندار، دعوت به ارایه گزارش می‌شود. وی با این جمله آغاز سخن کرد:

اکنون در شهر زاهدان ۷۵۰ کیلومتر شبکه گاز عملیاتی شده که ۳۵۰ کیلومتر از این میزان تزریق گاز شده و ۲۵ هزار مشترک گاز از این شبکه استفاده می‌کنند.

پنجابی با بیان این مطلب، اظهار داشت: در حال حاضر، ۲۵ هزار مشترک زاهدانی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند و این در حالی است که در همین بازه زمانی، شهرک صنعتی زاهدان و نخستین جایگاه عرضه سوخت CNG زاهدان نیز به شبکه گاز طبیعی متصل شده‌اند، ضمن این که بیمارستان‌های تأمین اجتماعی و ارتش در کنار نیروگاه زاهدان نیز مصرف‌کننده گاز طبیعی شده‌اند.

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مطالعات امکان‌سنجی سه محور صنعتی زاهدان نیز انجام شده، اظهار کرد: محور جاده کرمان، جاده زابل و محور سیادت سه محوری هستند که با اجرای آنها ۶۰ واحد صنعتی از گاز بهره‌مند خواهند شد، اکنون در حال ورود به مرحله طراحی هستیم و تا پایان امسال به مرحله اجرا وارد خواهیم شد.

 

بهره‌مندی شهر بمپور از نعمت گاز به‌زودی

پنجابی در ادامه در خصوص گازرسانی به شهرستان ایرانشهر توضیح داد: در هفته دولت امسال، شهر محمدان از توابع شهرستان ایرانشهر از نعمت گاز بهره‌مند شد و روستاهای آن نیز به‌زودی از این نعمت الهی برخوردار خواهند شد، ضمن این که اکنون در حال برطرف کردن نواقص گازرسانی برای شهر بمپور هستیم تا به‌زودی این شهر نیز از نعمت گاز طبیعی برخوردار شود. اکنون شهرک صنعتی ایرانشهر نیز به شبکه گاز طبیعی متصل است، ضمن آن که عملیات اجرایی سه محور صنعتی ابتر، کوره‌داران و جاده بمپور نیز با ظرفیت ۴۴ واحد صنعتی آغاز شده است.

به گفته این مقام مسئول، گازرسانی به بخشی از شبکه شهر زابل در سال ۹۷ با روش CNG انجام شده و علمک‌زنی برای سراسر شهر برای نصب ۲ هزار انشعاب در این شهر، در حال انجام است. این در حالی است که هم‌اکنون در سطح شهر زابل امکان استفاده ۴ هزار خانوار از شبکه CNG فراهم شده است.

پنجابی تصریح کرد: پیمانکار اجرایی شهر خاش نیز مشخص شده و آغاز به‌کار کرده، همچنین تجهیزات و کالای مورد نیاز پیمانکار برای اجرای طرح گازرسانی شهر خاش در این شهر آماده و از قبل، انبار شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در پایان با اشاره به اینکه گازرسانی به شهر چابهار پیش از این طراحی شده بود و اکنون در مرحله بازنگری قرار دارد، ادامه داد: لازم است آخرین تغییرات در این طراحی لحاظ شود و پس از آن در سال آینده، عملیات اجرایی گازرسانی به چابهار و کنارک نیز آغاز خواهد شد.

۱۱۲۰ کیلومتر خط انتقال گاز تا ۲ سال آینده در سیستان و بلوچستان

سخنران دوم این نشست، بهرام صلواتی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران بود که در ابتدای توضیحات خود، از اجرای ۱۱۲۰ کیلومتر خط انتقال گاز تا سال ۱۴۰۰ در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: این خطوط با اعتبار ۶ هزار میلیارد تومان احداث می‌شوند.

وی در خصوص اجرای خطوط انتقال گاز و ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در سطح این استان توضیح داد: مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، باید یک‌هزار و ۱۲۰ کیلومتر خط انتقال گاز تا دو سال آینده در این استان اجرا شود که به حدود ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

صلواتی با بیان اینکه بخش عمده‌ طرح‌های احداث خطوط انتقال گاز مربوط به خط انتقال گاز ایرانشهر - چابهار - کنارک است، اظهار کرد: اکنون در حال برنامه‌ریزی برای انتخاب پیمانکار این خط هستیم و با اجرای آن شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

وی درباره احداث خط ۳۶ اینچ زاهدان - دوراهی دشتک تصریح کرد: طول این خط ۱۱۰ کیلومتر با اعتبار ۵۲۰ میلیارد تومان است و مطابق برنامه‌ریزی اکنون ۴۰ درصد پیشرفت دارد و تا نیمه نخست سال ۹۹ به بهره‌برداری می‌رسد، همچنین ادامه این خط به نام پروژه دشتک - زابل به قطر ۲۴ اینچ است که اکنون در مرحله انتخاب پیمانکار است و پیش‌بینی می‌کنیم در نیمه دوم سال ۹۹ به بهره‌برداری برسد.

 

نیمه نخست سال ۱۴۰۰؛ پایان پروژه های سیستان و بلوچستان

به گفته صلواتی، پیش از این، پیمانکار این پروژه برای اجرای خط انتقال گاز ایرانشهر - چابهار انتخاب شده بود، اما با توجه به توقف روند احداث خط انتقال گاز به دستور وزیر نفت، برنامه‌ریزی و اجرای طرح به صورت فوری به شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران سپرده شد که بر این اساس، طرح به چهار بخش تقسیم شد و با برگزاری مناقصه محدود، پس از انتخاب پیمانکار، مطابق برنامه‌ریزی تا مهرماه امسال کار اجرایی طرح آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران ادامه داد: پروژه ایرانشهر به شهرهای پالیزان و خاش به طول ۱۴۶ کیلومتر از دیگر طرح‌های مهم این شرکت در سطح استان است که پیمانکار طرح انتخاب شده و اکنون در مرحله تجهیز کارگاه قرار دارد و در نیمه دوم سال ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه پیمانکار پروژه خاش - میرجاوه نیز انتخاب شده، اظهار کرد: این طرح نیز در مرحله تجهیز کارگاه قرار دارد و انشاءالله در نیمه دوم سال ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید، همچنین پروژه‌های پالیزان به پس‌کوه، پس‌کوه به سوران و پس‌کوه به زابلی ۱۵۳ کیلومتر هستند که اکنون اسناد مناقصه آنها در دست تهیه است و به‌زودی پیمانکار آنها انتخاب خواهد شد تا در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسند.

صلواتی ادامه داد: پس از اجرای این طرح، پروژه احداث خط انتقال گاز سوران به سراوان و سراوان به جالق به طول ۹۴ کیلومتر اجرا خواهد شد که این طرح به همراه پروژه سوران به هیروژ و هیروژ به سیرکان به طول ۹۶ کیلومتر نیز در مرحله تهیه اسناد مناقصه برای انتخاب پیمانکار هستند و در سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهند رسید.

به گفته وی، تا نیمه نخست سال ۱۴۰۰، مجموع یک هزار و ۱۲۰ کیلومتر طرح‌های احداث خطوط انتقال گاز استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری خواهند رسید.

در ادامه مراسم، فرمانداران شهرهای زاهدان، زابل، خاش، ایرانشهر، محمدان، بمپور ضمن تشکر از وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران و سایر دست‌اندرکاران این پروژه‌ها، چالش‌ها و درخواست‌های خود را از پیمانکاران و ... مطرح و خواستار رسیدگی به آن‌ها شدند.

تمام آرزوهای ما با توان وزارت نفت تحقق یافته است!

در ادامه سخنان فرمانداران، یارمحمد زهی، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی، سخن آغاز کرد: ما متوجه توان و تلاش همه شما دست‌اندرکاران به‌ویژه شرکت ملی گاز ایران و شرکت‌های گاز استانی هستیم و امیدواریم که این مجموعه بتواند این امر مهم یعنی گازرسانی به این استان در بخش‌های مختلف را با کمک فرمانداران، شهردار و استاندار و ... به زودی به نتیجه برساند.

وی ادامه داد: واقعاً انتظار نداشتم این پروژه سخت و دشوار تا این حد جلو برود و من این مساله را در صحن مجلس نیز به وزیر نفت گفتم که تمام آرزوهای ما به توان و همت شما در حال عملی شدن است و این باعث خوشوقتی است. ضمن این که امیدوارم بیکاری جوانان با این گازرسانی از بین برود.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار امیدواری کرد که با گازرسانی به تمامی شهرها و روستاهای این استان، چهره حاشیه شهرها نیز خوب و پاکیزه شود و با این اقدام، تحولی هم در زندگی مردمی که همیشه در طول انقلاب، صادقانه به نظام و انقلاب خدمت کردند، ایجاد شود.

پس از اتمام سخنان یارمحمد زهی، مدیران عامل شرکت گاز استان‌های معین بار دیگر، گزارش‌های خود و میزان پیشرفت کار را ارایه کردند.

 

پیشرفت ۵۰ درصدی احداث خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک

در ادامه مراسم، غلامرضا قاسم‌تبار، مدیر پروژه خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک سخن آغاز کرد و از پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی احداث خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک خبر داد و گفت: در صورت تأمین به‌موقع کالا و تجهیزات، هیچ مشکلی در اجرا و تحویل سریع این خط انتقال وجود ندارد.

مدیر پروژه خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک در این نشست درباره روند پیشرفت احداث این خط، گفت: خط لوله انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک به طول ۱۱۰ کیلومتر باید احداث شود که اکنون بیش از ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه با وجود مشکلات مختلف، هیچ وقفه‌ای در روند اجرای کار ایجاد نشده، اظهار کرد: اکنون در دو شیفت کاری روند احداث خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک را پیش می‌بریم، به گونه‌ای که تاکنون بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب سنگ‌برداری و خاک‌برداری و بیش از ۱۰ مرحله انفجار داشته‌ایم که عملکردی مثبت ارزیابی می‌شود.

قاسم‌تبار ادامه داد: تولید و تأمین لوله‌های مورد نیاز پروژه هم‌زمان با وقوع سیلاب فروردین ماه امسال بود که در آن زمان با کمبود تریلی برای حمل‌ونقل لوله‌ها روبه‌رو شدیم، اما این مشکل را با رایزنی با شرکت راه‌آهن از طریق حمل‌ونقل ریلی حل کردیم.

مدیر پروژه خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک با اعلام این‌که تلاش مجموعه پروژه خط انتقال گاز زاهدان - دوراهی دشتک برای تحویل به‌موقع طرح است، تصریح کرد: از همراهی و حمایت‌های مدیران شرکت ملی گاز ایران سپاسگزارم، زیرا این طرح در سال ۹۶ شرایط ویژه‌ای داشت و مشکلات تحریم‌ها و نوسان‌های ارز از سوی مدیران شرکت ملی گاز ایران به‌خوبی مدیریت شد.

قاسم‌تبار تأکید کرد: در صورت تأمین به‌موقع کالا و تجهیزات، هیچ مشکلی در اجرای سریع و به‌موقع طرح نداریم.

همچنین، در این نشست مدیران شرکت‌های پیمانکار وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) به نیابت از سعید محمد، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) اعلام کردند که این قرارگاه مطابق منویات مقام معظم رهبری و براساس رسالت خود، در راستای کمک به دولت تدبیر و امید آماده همکاری و مشارکت در اجرای همه طرح‌های توسعه استان سیستان و بلوچستان به‌ویژه طرح‌های شرکت ملی گاز ایران است.

 

آغاز عملیات اجرایی شبکه گازرسانی زابل و خاش به‌زودی

سعید مؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران نیز طی سخنانی کوتاه، از همکاری موفقیت‌آمیز شرکت‌های گاز استانی معین در توسعه شبکه گازرسانی زاهدان خبر داد و گفت: طرح توسعه شبکه گازرسانی دو شهر زابل و خاش نیز به‌زودی آغاز خواهد شد.

وی با بیان این که شرکت‌های گاز استانی گیلان و فارس نیز در کنار استان‌های سمنان، همدان و خراسان رضوی بخشی از اجرای کار توسعه شبکه گازرسانی زاهدان را برعهده دارند، گفت: اقلام شبکه و خطوط تغذیه و ایستگاه‌های شهر زابل و خاش با مصوبه‌های شرکت ملی گاز ایران خریداری و آماده شده، ضمن این که پیمانکار برخی از بخش‌ها نیز انتخاب شده و عملیات اجرایی این دو شهر نیز به‌زودی آغاز خواهد شد.

مؤمنی ضمن قدردانی از همکاری استاندار سیستان و بلوچستان و همچنین شهردار زاهدان، اظهار کرد: ما در وقوع زلزله سرپل ذهاب تجربه کردیم که اگر استان‌های معین به هم کمک کنند یک کار عظیم به صورت جهادی خیلی سریع با موفقیت به پایان می‌رسد. همان‌طور که اکنون در سیستان و بلوچستان به‌ویژه در شهر زاهدان نیز مطابق گزارش‌های شرکت‌های گاز استانی معین، اجرای طرح توسعه شبکه گاز درون‌شهری با سرعت خوبی پیش می‌رود و امیدواریم با حمایت مقام‌های استانی مطابق وعده‌ای که به رئیس‌جمهوری داده‌ایم، تا پایان امسال طرح توسعه شبکه گاز زاهدان را به پایان برسانیم.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر این‌که تخریب و حفاری، لازمه کار توسعه شبکه گاز درون‌شهری است، تصریح کرد: از مردم خونگرم و نجیب شهر زاهدان و دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان به سبب مشکلاتی که ممکن است به واسطه انجام عملیات حفاری برای آنان به وجود بیاید عذرخواهی می‌کنم، اما پس از اتمام کار، مردم طعم شیرین بهره‌مندی از گاز طبیعی را خواهند چشید و برای همه افرادی که برای رفع مشکل تأمین سوخت مردم تلاش کرده‌اند، دعا خواهند کرد.

 

طرح توسعه شبکه گاز زاهدان با سرعت پیش می‌رود

سخنران بعدی، عبدالقادر پربار، شهردار زاهدان بود که از همکاری میان شرکت‌های گاز استانی معین در زاهدان و شهرداری زاهدان خبر داد و با این خبر خوش، سخن خود را آغاز کرد: طرح توسعه شبکه گاز زاهدان با شتاب پیش می‌رود و مشکلی در تامین اعتبار این طرح وجود ندارد.

وی اجرای طرح ضربتی توسعه شبکه گازرسانی این شهر را گام مهمی برای پیشرفت و توسعه شهر زاهدان توصیف کرد و گفت: با شنیدن صحبت‌های آقای تربتی در روند بازدید از پروژه‌های انتقال گاز و احداث شبکه گاز درون‌شهری، میزان امیدواری ما نسبت به اجرای طرح‌های شرکت ملی گاز ایران بیشتر شد، به‌ویژه آنکه اطمینان ما نسبت به تأمین اعتبار کامل و به‌موقع پروژه‌های گاز استان سیستان و بلوچستان نیز عمیق‌تر شده است.

شهردار زاهدان با بیان این‌که همکاری خوبی میان شهرداری زاهدان و شرکت‌های گاز استانی معین در این شهر برقرار شده است، اظهار کرد: شرکت‌های گاز استانی سیستان و بلوچستان، همدان، سمنان و خراسان رضوی با گروه‌های عملیاتی بسیار خوبی که تشکیل داده‌اند، طرح توسعه شبکه گاز زاهدان را به خوبی و با سرعت پیش می‌برند.

پربار از مدیران شرکت‌های گاز استانی معین در زاهدان خواست تا پیمانکاران نصب علمک‌های گاز هر چه سریع‌تر کار خود را آغاز کنند و در یک مقطع زمانی کوتاه، بخش‌های حفاری شده را به شهرداری زاهدان تحویل دهند تا شهرداری بتواند کار مرمت را انجام دهد.

شهردار زاهدان، مردم این شهر را به صبر و شکیبایی در زمان اجرای طرح‌های توسعه شبکه گاز درون‌شهری دعوت کرد و از آنان خواست همکاری بیشتری با شهرداری و شرکت گاز داشته باشند.

 

رویش بذر امید در دل مردم سیستان و بلوچستان

احمدعلی موهبتی، استاندار خوشرو و نکته‌سنج سیستان و بلوچستان سخنران بعدی این مراسم بود. وی چنین آغاز سخن کرد: همکاری شرکت‌های گاز استانی معین برای گازرسانی به شهرهای استان سیستان و بلوچستان، سبب امیدآفرینی در زندگی مردم استانی است که همواره محرومیت را تجربه کرده‌اند.

موهبتی با بیان این مطلب، اظهار داشت: شرکت‌های گاز استانی معین و پیمانکارانی که در استان سیستان و بلوچستان مشغول اجرای طرح‌های مختلف انتقال گاز و گازرسانی هستند، باید به عنوان سفیران مردم این خطه در سراسر کشور باشند تا تصوری که همواره از این استان در ذهن‌ها وجود داشته، تغییر کند و دیگر هم‌وطنان بدانند مردم سیستان و بلوچستان مردمی میهمان‌نواز و کریم هستند.  

وی در ادامه از شرکت‌های گاز استانی معین خواست تا تجربه‌های خود را به دستگاه‌های اجرایی استان منتقل کنند تا همه در کنار هم فقر و محرومیت را از چهره استان بزدایند.

موهبتی با اشاره به بودجه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی مقرر شده سال ۹۸ برای حوزه گازرسانی سراسر کشور، اظهار کرد: این رقم مربوط به همه نقاط کشور است، این در حالی است که تا پایان دولت تدبیر و امید بیش از ۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به توسعه شبکه گازرسانی و خطوط انتقال گاز استان سیستان و بلوچستان تخصیص یافته است.

به گفته این مقام مسئول، علاوه بر این مقدار، مبلغ یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز داخل شهرها هزینه خواهد شد، همچنین تسهیلات بلاعوض برای مردم در نظر گرفته شده است.

نهادینه شدن فرهنگ کار و تولید در سیستان و بلوچستان

وی در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: از آنجا که گازرسانی به شهرها و روستاهای این استان، فرآیند پیچیده و خاص خود را دارد، قرار شد به جای آن که بیش از یکی دو دهه به دنبال گازرسانی در شهر زاهدان باشیم، با همتی عالی، گازرسانی ضربتی در این شهر اجرا شود و اکنون از همه کسانی که برای این جمع، از گذشته تاکنون تلاش کرده‌اند، سپاسگزارم.

استاندار سیستان و بلوچستان بر لزوم دریافت اشتراک گاز طبیعی از سوی مردم سیستان و بلوچستان تأکید کرد و گفت: فرهنگ کار و تولید باید در این استان نهادینه شود؛ چراکه تنها در این صورت است زمینه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی در استان شکل می‌گیرد.  

موهبتی ادامه داد: روزی که مقرر شد طرح ضربتی گازرسانی در شهر زاهدان و دیگر شهرهای استان اجرا شود، ما مسئولان با هم قرار گذاشتیم به صورت مداوم جای خود را با هم عوض کنیم؛ مثلاً من که در جایگاه استاندار قرار دارم، گاهی خود را در موقعیت مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و گاهی در موقعیت شهردار و فرماندار شهر تصور کنم و بالعکس، تا مردم این استان را بهتر و بیشتر درک کرده و بتوانیم خدمات شایسته‌تری ارایه دهیم.

 

نان بر سر سفره‌های مردم سیستان و بلوچستان

این مقام مسئول در ادامه، خاطرنشان کرد: آقای تربتی در جریان بازدید از طرح‌های شرکت ملی گاز ایران به همه پیمانکاران و مجریان بر لزوم استفاده از نیروهای بومی تاکید کردند؛ چراکه این اقدام سبب می‌شود نان بر سر سفره‌های مردم سیستان و بلوچستان بیاید، همچنین سبب افزایش دانش و تجربه مردم و جوانان می‌شود.

استاندار سیستان و بلوچستان با تأکید بر لزوم توسعه گازرسانی در شهر زابل، اظهار کرد: همان‌طور که گازرسانی به شهر زاهدان با تلاش شرکت‌های گاز استانی معین توانست یک رکورد بزند و به مثابه هدیه‌ای ارزنده برای مردم زاهدان باشد، این اتفاق میمون باید برای دیگر شهرها مثل زابل، خاش و سایر شهرها نیز رخ دهد.

موهبتی تأکید کرد: در صورتی که گاز به کارخانه یا واحد صنعتی تعلق گیرد و علمک نصب شده باشد، اما آن واحد برای دریافت اشتراک به‌منظور بهره‌مندی از گاز طبیعی اقدام نکند، طی ۳ تا ۶ ماه سهمیه سوخت مایع آن واحد صنعتی قطع خواهد شد؛ اقدامی که واحدهای خانگی را نیز شامل می‌شود. 

وی در پایان از مدیران شرکت ملی گاز ایران خواست تا گازرسانی به روستاهای واقع در مسیر خطوط انتقال گاز را نیز مدنظر داشته و با این اقدام، امید و رفاه و آسایش را برای آنان به ارمغان آورند.

 

سرمايه‌گذاري 8 هزار ميليارد تومانی تا سال 1400

سخنران تمام‌کننده این مراسم، حسن منتظرتربتی معاون وزير و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران بود که ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام محرم و تشکر از همه دست‌اندرکاران پروژه گازرسانی سیستان و بلوچستان، گفت: ما در بخش گازرساني و تأمين منابع مالي استان سيستان و بلوچستان هيچگونه محدوديتي نداريم و گازرساني به اين استان اولويت نخست ماست.

وی با بيان اين مطلب، اظهار داشت: با گزارش هاي ارائه شده از سوي تمامي شما دست اندركاران، به دو دستاورد مهم در بخش گازرساني به اين استان مي رسيم؛ نخست آن كه بسيار خرسندم واژه محروميت در اين استان تبديل به واژه زيباي محبوبيت شده است. اين امر از آن رو است كه تجربه كمك استان هاي معين از زلزله سر پل ذهاب، تجربه نابي بود كه در پروژه‌هاي گازرساني اين استان به خوبي خود را نشان داد.

تربتي دومین دستاورد را با بيان اين كه استفاده از اين تجربيات مي‌تواند ما را به اوج برساند، تشریح کرد و گفت: حضور شركت‌هاي گاز استاني در كنار يكديگر براي تسريع در روند گازرساني به زاهدان، نشانه عملگرايي وزارت نفت و شركت ملي گاز ايران در اين زمينه است که خود، دستاورد بزرگ و مهمی محسوب می‌شود.

معاون وزير نفت در امور گاز تصريح كرد: از همه همكارانم مي‌خواهم كه با تمام توان بكوشند تا با رعايت مسايل HSE و ايمني، وضعيت شهر را براي مردم بويژه دانش آموزاني كه به زودي راهي مدرسه مي‌شوند، مطلوب‌تر و زيباتر سازند.

معاون وزیر نفت در امور گاز در باره مرمت بخش‌هاي حفاري شده شهر توضيح داد: اين فرصتي است كه از طريق بودجه گازرساني تا جايي كه امكان داشته باشد به مرمت شهر، آسفالت و ...  کمک شود تا علاوه بر زيباتر شدن شهر، مشكلات مردم نیز به خوبي رفع و رجوع گردد.

وي ادامه داد: كار بايد به گونه‌اي باشد تا مردم ببينند که همكاري بين نهادهاي دولتي مي‌تواند منجر به رخ دادن اتفاقات خوب در زندگي آنان شود.

مديرعامل شركت ملي گاز ايران گفت: پيش‌بینی مي‌شود در بخش گازرساني در اين استان تا سال 1400 حدود 8 هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري انجام شود.

وي با بيان اينكه اكنون بيش از 2 هزار نفر در پروژه‌های گازرساني استان شاغل هستند، بیان کرد: بايد تا حد امكان از  نيروهاي بومي به منظور انتقال تجربیات استفاده کرد.

این مقام مسئول با تأكيد بر اين‌كه در پروژه‌های گازرساني به استان سيستان و بلوچستان هيچ گونه محدوديت مالي نداريم، اظهار کرد: من به استاندار گفتم اگر روزی يكي از مجريان طرح اعلام کرد كه به خاطر محدوديت منابع، روند كار كند شده است، همان موقع با من تماس بگيرند زيرا هرگز نبايد چنين چيزي براي اين استان رخ دهد.

تربتي در بخش ديگري از سخنان خود بیان كرد: خوشبختانه توان پيمانكاران كشور آنقدر توسعه  پیدا كرده كه ديگر نبايد نگران اجرای پروژه‌ها باشيم؛ چون به محض آن كه كار از مرحله مناقصه‌گذاری و انتخاب پیمانکار، وارد بخش اجرايي مي‌شود، ديگر مشكل خاصي در اين زمينه وجود ندارد.

وي در پايان اظهار داشت: اميدوارم آنطور كه روند گازرساني به این استان تسريع پيدا كرده، صنايع وابسته به گاز آن نيز به سرعت توسعه يابد.

 

بهترین راه؛ استفاده از الگوی برون‌سپاری

پس از پایان این نشست و کمی استراحت و صرف ناهار، راهی شرکت گاز استان شدیم تا مهندس تربتی در نشستی صمیمی، گزارش عملکرد شرکت را بررسی و به ارایه راهکار در خصوص چالش‌ها بپردازد.

در این نشست، در خصوص استفاده از ظرفیت‌های برون‌سپاری برای رفع مشکل در بخش نیروی انسانی، بسترسازی منابع انسانی با استفاده از خدمات دیگر شرکت‌ها، بحث و بررسی در خصوص مشکلات ساختار سازمانی، مغفول نماندن از موضوعات HSE در تمامی موارد، استفاده از تجربیات استان‌های معین و ..... بحث و گفت‌وگو شد.

باز هم سفری دیگر در مسیر افتتاح پروژه‌های گازرسانی به پایان رسید تا به ما یادآور شود که گاز این عطیه الهی، در پوشش گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور، مسئولیتی عظیم برگردن ما نهاده تا با فرآورش و رساندن آن به مردم خوب کشورمان، ذره‌ای از دین خود را به آنان ادا کرده باشیم.

 


 

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار: سهیلا زمانی

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/07/03 - ١٥:٥٦
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 6111