صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

معاون وزیر نفت در امور گاز در مراسم اختتامیه پنجمین کنگره نفت و نیرو:

آينده نگري فضاي كسب و كار در صنعت گاز به یک نهاد تنظیم گر نیاز دارد

آينده‌نگري فضاي كسب و كار در صنعت گاز با محوريت بخش خصوصي، تنها به يك نهاد رگولاتوري و يا همان نهاد تنظيم‌گر نياز دارد.

به گزارش روابط عمومي شركت ملي گاز ايران، حسن منتظرتربتي، معاون وزير و مديرعامل شركت ملي گاز ايران در مراسم اختتامیه پنجمین کنگره نفت و نیرو كه روز چهارشنبه ١٧ مهرماه در سالن همايش هاي صدا و سيما برگزار شد، با بيان اين مطلب، اظهار داشت: سند راهبرد انرژي در دو بند در بحث کارآمد ساختن روش‌ها و ارایه راهبردها، به روشنی بر بحث بهبود کیفیت تأکید کرده و بر ایجاد نهاد رگولاتوري به منظور مرتبط ساختن اجزای مختلف بخش خصوصی و دولتی، اذعان دارد.

وي ادامه داد: سه مأموریت شركت ملي گاز ايران براي آينده نيز نشان از اجرای همین موارد دارد. اين سه مساله عبارتند از: مدیریت تأمین گاز، مدیریت تجدید ساختار صنعت گاز و حضور فعال در فرصت‌های مناسب تجارت جهانی گاز كه مي‌تواند راه آينده ما را روشن سازد.

تربتي با بيان اين كه صنعت گاز به عنوان يك صنعت شبکه‌ای، داراي ويژگي "انحصار" است، گفت: صنعت گاز به عنوان یک صنعت شبکه‌ای دارای ویژگی‌های انحصاری است. زمان طولانی ساخت و حجم بالای سرمایه‌گذاری سرمایه‌های اختصاصی، زمان طولانی بازگشت سرمایه، تعداد محدود عرضه‌کننده و لزوم هماهنگی بسیار زیاد میان بخش‌های مختلف زنجیره ارزش، ازجمله این ویژگی‌هاست

معاون وزير نفت در امور گاز تصريح كرد: مدل های پنجگانه  کسب و کار متداول در صنايع گاز كشور نشان از آن دارد كه هر كشور بر اساس يك الگوي خاص كار مي كند. مدل مطلوب کسب و کار  صنعت گاز این است که تولید کنندگان مستقلی وجود داشته باشند و به اين ترتيب، تولید و پالایش در یک زنجیره قرار بگیرند.

تربتي ادامه داد: در بخش مصرف نیز قاعدتاً بايد با خرده‌فروش‌هایی سرو کار داشته باشيم که گاز را به مشتریان داخلی و خارجی برسانند؛ اما بحث شبکه انتقال و زیرساخت‌های آن، از آن دست مقوله‌هايي هستند كه هیچ‌گاه نمی توانند از حالت انحصار خارج شوند.

به گفته اين مقام مسئول، در آينده اگر بخواهيم این مدل را پیاده کنیم موضوع انتقال، انحصاری خواهد بود و رگولاتور صنعت گاز بايد رابطه بین تولید، انتقال و توزیع را تنظیم کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر جایگاه مهم رگولاتوری در فرآیند بازنگری در ساختار اظهار کرد: شرکتی‌سازی و تجاری‌سازی، تنظیم مقررات، معرفی و توسعه رقابت، آزادسازی و سرانجام خصوصی‌سازی، مهم‌ترین مراحل تحقق این جایگاه هستند؛ هرچند که من همیشه بر این باورم که ما نباید در ابتدا به سراغ خصوصی سازی برویم، بلکه باید فرآیند آن را كامل طی کرده و سپس به سراغ خصوصی‌سازي برویم .

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: اگر نهاد تنظيم مقررات به موقع ایجاد نشود، مشکل ساز خواهد بود. وظایف رگولاتوری، حمایت هم از مصرف‌کننده و هم سرمایه‌گذار است که این كار را از طریق حذف رانت، حمایت از عرضه و تقاضا و ایجاد درآمد کافی منصفانه بین تولیدکننده و مصرف‌کننده، انجام خواهد داد.

تربتي در بخش دیگری از سخنان خود، تصريح كرد: شورای رقابت در ایران در زمینه هایی که مصداق انحصار بوده و نیازمند نهاد رگولاتوری است، باید اقدام کند و بودجه این نهاد نیز از عوارض دریافتی در زنجیره تأمین می‌شود و به دولت وابسته نیست.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به خرید و فرآورش بخشی از گازهای همراه نفت توسط بخش خصوصی، گفت: این اتفاق باعث شده تا بازار نفت ایران به سمت رقابتی شدن حرکت کند.

اين مقام مسئول گفت: این كار باعث شده تا بازار گاز تا حدی رقابتی شود و ضرورت آن در عملیات جاری نیز دیده می شود، بنابرابن لازم است نهاد رگولاتوری شکل بگیرد تا تمامی این موارد، بر اساس یک نظم خاصی صورت گیرد.

در انتها، مهندس تربتي با ارايه پيشنهادي، به این مضمون: «باشگاه نفت و نيرو در راستاي قانون و با استفاده از ظرفيت‌هاي موجود نخبگان حوزه انرژي، اقدام به رايزني با شورای رقابت و همکاری در تدوین پیش‌نویس تأسیس نهاد تنظیم‌گر صنعت گاز کند»، به سخنان خود پايان داد.

 

آلبوم تصاویر

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/07/21 - ١٥:٠٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3121