نسخه چاپي

اختلاف نظر هند و پاكستان بر سر حق ترانزيت گاز طبيعي همچنان ادامه دارد

مترجم: مصطفي سپهريان

وزيران نفت هند و پاكستان كه اواسط فوريه در اسلام آباد گرد هم آمدند نتوانستند اختلافات خود را در مورد مسيرهاي انتقال گاز از طريق خط لوله و تعرفه‌هاي ترانزيتي آن، حل و فصل كنند. دو كشور براي رفع اختلافات خود تا ماه ژوئن سال جاري يعني زمان تعيين شده براي امضاي قرارداد سه جانبه فرصت دارند.
در نشست اسلام آباد دو طرف نتوانستند در مورد بخشي از مسير خط لوله به طول تقريبي 1000 كيلومتر كه از پاكستان مي‌گذرد به توافق نهايي برسند. هيچكدام از سه مسير پيشنهادي پاكستان نتوانست موافقت هند را كه بدليل نگراني‌هاي امنيتي مايل به احداث خط لوله در امتداد ساحل است، جلب نمايد. در صورت احداث مسير مورد نظر هند، حدود 250 كيلومتر به طول خط لوله افزوده شده و هزينه هاي آن را حدود 7 ميليارد دلار افزايش خواهد داد.
اما احمد وقار وزير نفت پاكستان معتقد است [عليرغم اختلافات فوق] دو كشور در مورد اينكه ميزان گاز وارداتي از ايران از طريق يك خط لوله‌ به قطر 48 اينچ، 60  ميليون متر مكعب (1/2 ميليارد فوت مكعب) باشد و هر يك نيمي از آن را برداشت نمايند، اتفاق نظر دارند. راه حل ديگر احداث خط لوله‌اي با ظرفيت بيشتر و قطر بزرگتراست تا نياز هند و پاكستان را به ترتيب به 60 و 30 ميليون متر مكعب گاز طبيعي تامين كند.
وزير نفت هند سريني واسان (M. S. Srinivasan) بعد از نشست اسلام آباد در گفتگو با هفته نامه WGI اظهار داشت: «دو طرف در مورد هزينه‌هاي انتقال گاز و همچنين هزينه‌ا‌ي كه هند بايد به عنوان حق ترانزيت به پاكستان بپردازد، اختلاف نظر دارند. تعرفه‌‌ي پيشنهادي پاكستان 2 تا 5/2 برابر مبلغي است كه كشورهاي ديگر براي انتقال اين حجم گاز در مسافت معادل، پرداخت مي‌كنند.»
پاكستان براي انتقال هر ميليون بي‌تي‌يو گاز، 57 سنت حق ترانزيت درخواست نموده در حالي كه هند معتقد است اين مبلغ نبايد بيش از 15 سنت باشد. در ابتداي مذاكرات، مقامات هندي از پاكستان درخواست نمودند كه براي تسهيل در پروژه خط لوله صلح از دريافت حق ترانزيت چشم پوشي كند اما با مخالفت اين كشور مواجه شدند.
 به نظر سريني واسان در صورت پذيرش حق ترانزيت پيشنهادي پاكستان، هزينه‌ي انتقال گاز به هند ده درصد افزايش يافته و به حدود 220 ميليون دلار در سال خواهد رسيد اما در صورت پذيرش درخواست دهلي نو، اين هزينه به حدود 70 ميليون دلار در سال كاهش خواهد يافت.
پاكستان پذيرفته كه پيشنهاد هند را بررسي نموده و تا 15 مارس سال جاري  به آن پاسخ دهد. به گفته‌ي سريني واسان " مقامات دو كشور احتمالاً [در آينده‌ي نزديك] با هم ديدار خواهند كرد تا ضمن حل اختلافات، سازوكار اجرايي اين پروژه و ملاحظات امنيتي آن را بررسي نمايند."
هند همچنين به‌دنبال تغيير فرمول قيمت گذاري ايران به صورت 3/6 درصد بهاي سبد نفت خام ژاپن (JCC) (بر حسب دلار در بشكه) به اضافه‌ي هزينه ثابت 15/1 دلار در هر ميليون بي‌تي‌يو است. اين كشور خواهان قيمت گذاري گاز بر اساس متوسط پنج ساله JCC بوده ولي ايران متوسط ده ماهه را پيشنهاد كرده است. قيمت گذاري بر اساس متوسط ده ماهه افزايش قيمت اوليه گاز را بدنبال دارد. پاكستان ماه گذشته (ژانويه) در مذاكرات رسمي سه جانبه‌اي كه در تهران برگزار گرديد با قيمت پيشنهادي ايران موافقت نمود.

منبع: هفته نامه‌ي World Gas Intelligence دوره‌ي‌ 18 شماره‌ي 7 مورخ 28 فوريه 2007.


مترجم: مصطفي سپهريان

  • تاریخ درج خبر :
  • 1386/01/22 - ١٢:٢٤
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 261