صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران:

گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان طبق برنامه پیش می‌رود

زابل تا پایان آذرماه گازدار می‌شود

اکنون مردم زاهدان با مشکل گاز طبیعی روبه‌رو نیستند و حل مشکل گاز مایع (LPG) هم برعهده شرکت ملی گاز ایران نیست.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید مؤمنی، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران امروز سه‌شنبه ۱۳ آذرماه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب، اظهار داشت: این شرکت متولی اصلی تأمین گاز طبیعی و اجرای پروژه‌ها است و بدین ترتیب، تأمین گاز مایع یا سایر فرآورده‌ها برعهده شرکت ملی گاز ایران نیست.

وی در ادامه به تشریح وضع گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان و به‌ویژه شهر زاهدان پرداخت و گفت: سال ۹۵ مشعل گاز در زاهدان روشن شد و تاکنون روند گازرسانی به این شهر مطابق برنامه پیش رفته است.

به گفته مؤمنی، اکنون ۸۰۰ ظرفیت خالی اشتراک گاز در شهر زاهدان وجود دارد و در واقع، پس از این‌که طرح گازرسانی به این شهر با حضور رئیس جمهوری به‌ بهره‌برداری رسید، عملیات طراحی و گازرسانی به صورت همزمان آغاز و پنج فاز برای گازرسانی به سراسر شهر زاهدان در نظر گرفته شد.

مؤمنی توضیح داد: طول شبکه مورد نیاز شهر زاهدان بیش از یک‌هزار و 300 کیلومتر است که از این میزان با توجه به ظرفیت شهر، اکنون شبکه‌گذاری حدود ۴۵۰ کیلومتر آن انجام شده است.

وی با بیان این‌که هنوز گازرسانی به همه شهر زاهدان انجام نشده، ادامه داد: دو پیمان برای فاز جدید گازرسانی زاهدان در نظر گرفته شده که برای پیمان نخست، پیمانکار کار خود را آغاز کرده و پیمان دوم در مرحله انتخاب سرمایه‌گذار است که فراخوان آن 19 آذرماه در روزنامه‌ها منتشر خواهد شد تا باقی‌مانده حجم کار گازرسانی زاهدان با حضور سرمایه‌گذار، اجرایی شود.

وی تأکید کرد: در صورتی که همه کارها مطابق برنامه و بدون مشکل پیش رود، پیش‌بینی می‌کنیم تا اواسط سال ۹۹ همه امور مربوط به گازرسانی به زاهدان اجرا و تکمیل شود.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اعلام خبر افتتاح طرح گازرسانی به شهر زابل در آذر ماه سال جاری، گفت: عملیات نصب ایستگاه‌های CNG در زابل به پایان رسیده و مراحل نهایی راه‌اندازی را سپری می‌کند، بنابراین به‌زودی تزریق گاز در این شهر که به ۴۵۰ کیلومتر طراحی شبکه نیاز دارد و ۵۰ کیلومتر آن اجرایی شده، نیز انجام خواهد شد، ضمن آن که تا قبل از رسیدن گاز به زابل، این مهم از طریق CNG انجام می‌شود و پس از اتمام پروژه خط انتقال گاز زابل، این شهر نیز از خط سراسری گاز استفاده خواهد کرد.

افتتاح گازرسانی به زابل تا پایان آذرماه

مؤمنی ادامه داد: اکنون دو پروژه خط انتقال گاز در استان سیستان و بلوچستان اجرایی می‌شود؛ نخست خط انتقال گاز از زاهدان به سه‌راهی زابل که پیمانکار در حال اجرا دارد و دیگری نیز از سه‌راهی زابل تا شهر زابل انجام می‌شود که اکنون در آستانه انتخاب سرمایه‌گذار است و مراحل نهایی را طی می‌کند. این پیمان برای اجرایی شدن حدود یک سال و نیم تا دو سال زمان نیاز دارد.

به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، اکنون در ایرانشهر حدود ۱۵ هزار مشترک و در زاهدان نیز در حدود همین میزان مشترک، از این نعمت خدادادی استفاده می‌کنند که با توجه به شبکه‌گذاری انجام شده، پیش‌بینی می‌شود حجم مشترکان زاهدان تا پایان امسال به بیش از ۲۶ هزار مشترک برسد.

مؤمنی توضیح داد: در صورتی که زابل نیز به جمع مشترکان گاز طبیعی استان سیستان و بلوچستان اضافه شود، احتمال می‌دهیم تا پایان امسال تعداد مشترکان گاز این استان به ۵۰ هزار مشترک افزایش یابد.

وی در پایان بار دیگر تأکید کرد: ما از برنامه گازرسانی استان سیستان و بلوچستان عقب نیستیم، اما گاهی اوقات در زمان اجرا مشکلاتی پیش می‌آید که قابل پیش‌بینی نیستند و برای رفع این مشکلات به هماهنگی با سایر سازمان‌های خدماتی مثل شهرداری‌ها و راهنمایی و رانندگی نیاز داریم؛ زیرا گاهی از منظر ترافیکی ایراداتی به روند احداث پروژه‌های گازرسانی گرفته می‌شود و حفاری می‎تواند در روند ترافیکی شهر اختلال ایجاد کند، بنابراین گازرسانی به زاهدان را فاز به فاز پیش می‌بریم و تأکید می‌کنیم که از برنامه عقب نیستیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/09/13 - ١٥:١٦
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 779