صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

ایران سومین تولید کننده مواد بودار کننده گاز در جهان

اگر گاز نباشد توسعه‌ای هم اتفاق نمی‌افتد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران صبح امروز، شنبه ۲۲ دی ماه در نخستین نشست خبری خود، ضمن تبریک فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تشریح دستاوردهای صنعت گاز در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران، با بیان این مطلب افزود: مصداق بارز عرض بنده در این زمینه پروژه‌های در حال انجام در سواحل مکران است.

وی در ادامه افزود: گاز در تمام دنیا به‌عنوان کالایی پیشرو در صنعت در نظر گرفته می‌شود؛ چراکه باعث توسعه صنعتی می‌شود، برای مکران نیز همین اتفاق افتاد. با شروع این پروژه‌ نگرانی آن بود که اگر گاز به این سواحل کشیده نشود توسعه صنعتی هم اتفاق نخواهد افتاد، به همین دلیل شرکت مربوطه خود بحث شبکه‌گذاری و خطوط لوله را برعهده گرفت تا این منطقه نیز از توسعه صنعتی برخوردار شود.

93.6 درصد جمعیت ایران، بهره‌مند از گاز طبیعی

مهندس تربتی در ادامه با ارائه عملکرد شرکت ملی گاز ایران در آستانه چهل سالگی انقلاب، با بیان اینکه دوره طلایی صنعت گاز از دهه 1380 و با توسعه پارس جنوبی آغاز شد گفت: تاکنون یک هزار و 139 شهر و 27 هزار روستا گازرسانی شده‌اند و این در حالی است که گازرسانی به 5 هزار روستا نیز در دستور کار قرار دارد که بزودی شتاب بیشتری نیز خواهد گرفت.

وی ادامه داد: به این ترتیب در حال حاضر ٩٧ درصد جمعیت شهری و ٨٢ درصد جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند که در کل 93.6 درصد جمعیت ایران بهره‌مند از گاز طبیعی هستند.

معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به سوابق گسترده فعالیت شرکت ملی گاز ایران از ابتدای تأسیس تا کنون ادامه داد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تنها 8 شهر به شبکه گازرسانی شهری کشور وصل بود و گازرسانی به دیگر شهرها موضوعیت نداشت، در حالی که با پیروزی انقلاب و در طول سال‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، سوخت گاز جایگزین نفت سفید شد و به‌دلیل به‌کارگیری این سیاست روند توسعه گازرسانی شتاب گرفت.

وی با بیان این‌که تولید گاز در ایران تا سال ١٣۶٨ شمسی روزانه تنها ٣٥ میلیون مترمکعب بود در حالی که اکنون به بیش از 800 میلیون متر مکعب در روز رسیده است، اظهار کرد: شناسایی مخازن گازی از سال ٦٨ به بعد آغاز شد و طبق آمار ارائه ‌شده در خصوص ذخایرگاهی ایران و گاهی روسیه به‌عنوان نخستین کشور دارنده گاز در جهان شناخته شده‌اند.

بومی‌ترین و انقلابی ترین صنعت پس از انقلاب

مهندس تربتی در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به پرسشی در خصوص داخلی‌سازی تجهیزات گازی اظهار داشت: این صنعت، بومی‌ترین و انقلابی ترین صنعت پس از انقلاب است چراکه بخش عمده نیاز صنعت گاز اکنون در داخل تامین می‌شود و می‌توان گفت که ما در صنعت گاز به خودکفایی رسیده‌ایم و این روند همچنان رو به رشد است.

وی ادامه داد: در واقع قبل از انقلاب کلیه تجهیزات مرتبط با گاز از خارج کشور تأمین می شد ولی در حال حاضر بیش از 90 درصد اقلام مورد نیاز صنعت گاز را سازندگان داخلی تولید می کنند که تعامل بسیار خوب تنگاتنگی نیز با این بخش و تولید کنندگان وجود دارد.

ایران؛ امن‌ترین و به صرفه‌ترین مسیر صادرات گاز

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که ایران زیرساخت‌های لازم برای صادرات گاز به کشورهای همسایه را دارد، در خصوص صادرات به عراق اظهار داشت: صادرات به عراق از دو مسیر بغداد و بصره انجام می‌شود که با توجه به شرایط کشور عراق در فصل تابستان حجم صادرات به این کشور افزایش بیشتری می‌یابد.ضمن اینکه مطالبات از این کشور نیز در حال حاضر به صورت یورو دریافت می‌شود، یعنی تاکنون مطالبات از عراق را با ارز مطابق قرارداد (یورو) دریافت کرده ایم، ولی این‌که در آینده به چه شکل باشد تصمیم با بانک های مرکزی ایران و عراق است.

مهندس تربتی با بیان این که ایران امن‌ترین و به‌صرفه‌ترین مسیر برای صادرات گاز است گفت: در موضوعات صادراتی همیشه دو وجه وجود دارد؛ یکی بازار مصرف و دیگری توان تولید در کشور و ما اکنون در نقطه‌ای ایستاده‌ایم که این اطمینان خاطر برای اروپایی ها ایجاد شده که ایران قادر به صادرات گاز به اروپا و تامین گاز آنهاست.

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: فرصت‌های زیادی برای صادرات به اروپا از مسیر عراق، سوریه و ترکیه و سایر کشورها وجود دارد، هرچند مساله مهم ما یافتن بازارهای هدف در اروپاست.

سوآپ گاز با ترکمنستان

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه سخنان خود در خصوص گاز ترکمنستان و سوآپ گاز از این کشور اظهار کرد: در گذشته دریافت گاز از ترکمنستان برای تامین گاز مناطق شمالی کشور بسیار اهمیت داشت، اما با توسعه شبکه گازرسانی اکنون به گاز این کشور وابستگی نداریم و قادر هستیم گاز را از ترکمنستان گرفته و به کشورهای هدف تحویل دهیم.

مهندس تربتی تصریح کرد: البته توسعه روابط با ترکمنستان و گسترش همکاری های گازی با این کشور و تمامی کشورهای همسایه برای ما مهم است.

وی ادامه داد: سوآپ گاز از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود و مذاکرات برای امضای قراردادهای جدید سوآپ نیز هم اکنون در حال انجام است.

این مقام مسئول افزود: شرکت ملی گاز ایران توان دریافت و سواپ روزانه 35 تا 40 میلیون مترمکعب گاز از ترکمنستان را دارد.

ایران به جمع 3 کشور دارنده فناوری برتر گازی در زمینه بودار کردن گاز پیوست

مهندس تربتی از دستیابی ایران به فناوری ساخت مواد بودارکننده گاز خبر داد و گفت: این فناوری تاکنون فقط در اختیار کشورهای روسیه و فرانسه بود که به تازگی ایران نیز به جمع آنها پیوسته است.

وی با بیان این که این مواد برای بودارکردن گاز به کار می رود، گفت: هم اکنون ایران توانایی تولید بیش از 800 تن مواد بودار کننده گاز (مرکاپتان) را دارد که علاوه بر تأمین نیازهای داخل، امکان صادرات آن نیز وجود دارد و این یکی از بهترین خبرهایی است که در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب، می‌توانیم به مردم بدهیم.

به گفته مهندس تربتی، به زودی واحد تولید ماده بودارکننده گاز با حضور رییس جمهوری افتتاح خواهد شد و ایران بعد از فرانسه و روسیه سومین تولیدکننده این ماده می‌شود.

صادرات برق به جای گاز

معاون وزیر نفت در امور گاز در ادامه در خصوص به صرفه بودن صادرات برق به جای گاز گفت: مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که صادرات گاز نسبت به برق، صرفه بیشتری برای کشور دارد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه صادرات نفت و گاز منافاتی با یکدیگر ندارند، اضافه کرد: توسعه صادرات هر دو حامل انرژی جداگانه توسط متولیان هر بخش دنبال می‌شود.

مهندس تربتی با بیان اینکه صادرات گاز به ارمنستان نیز در حال انجام است، افزود: با توجه به اینکه کشورهای خریدار گاز ایران در همسایگی کشورمان قرار دارند، صادرات گاز از طریق خط لوله به صرفه است.

جایگزینی گاز با نفت

معاون وزیر نفت در امور گاز گفت: اکنون روزانه بیش از 800 میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید می شود که از نظر حرارتی معادل روزانه 5 میلیون بشکه نفت خام است.

مهندس تربتی با بیان اینکه میزان رشد سالانه مصرف گاز 6 درصد است، افزود: نیازهای داخلی به طور کامل رفع شده و گاز مازاد بر مصرف خانگی برای صادرات و یا تحویل به صنایع مختلف اختصاص می یابد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: در سال‌های گذشته با مشکل افت فشار گاز در ماه های سرد سال مواجه بودیم، اما با توجه به افزایش تولید، اکنون چنین نگرانی هایی وجود ندارد.

وی همچنین به تحویل گاز به نیروگاه ها اشاره کرد و گفت: بخش عمده مصرف سوخت نیروگاه ها در سال های گذشته مربوط به سوخت های مایع گازوییل و مازوت بود، اما با افزایش تحویل گاز به آنها در مصرف سوخت های مایع، صرفه جویی شده است.

معاون وزیر نفت اضافه کرد: پیش بینی می شود مجموع تحویل گاز به نیروگاه ها تا پایان سال 97، به بیش از 70 میلیارد مترمکعب افزایش یابد.

آخرین اخبار گازرسانی به زاهدان

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه و در پاسخ به پرسشی در خصوص گازرسانی به زاهدان نیز گفت: در داخل شهر زاهدان باید یک هزار و 350 کیلومتر شبکه داخلی احداث کنیم که تاکنون ۴۷۳ کیلومتر آن اجرا و گاز تزریق شده است و ۴۰۰ کیلومتر دیگر هم در دست اجرا قرار دارد. در این راستا دو قرارداد ۲۵۰ کیلومتری در مرحله مناقصه قرار دارد که با اجرای این پروژه همه شهر زاهدان تحت پوشش شبکه گاز قرار می‌گیرد و روند احداث و بهره مندی عموم مردم عزیز این شهر شتاب بیشتری خواهد گرفت.

وی با بیان این که در بخش گازرسانی، ایجاد همه شرایط تنها در اختیار ما نیست، افزود: اگر با سرعت نسبت به توسعه شبکه گازرسانی داخل شهر زاهدان اقدام می شد، مشکلاتی مانند ترافیک پیش می آمد، اما در جلسه مشترک با استاندار سیستان و بلوچستان قرار شد که تمهیدات لازم برای توسعه سریع‌تر شبکه گازرسانی شهر زاهدان اتخاذ شود.

معاون وزیر نفت ادامه داد: از سال 94 تا کنون یک هزار و 234 میلیارد تومان از محل دریافت عوارض توسط شرکت ملی گاز ایران برای نوسازی تجهیزات گرمایشی مدارس به آموزش و پرورش پرداخت شده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران درباره چگونگی وضعیت مصرف گاز در کشور نیز گفت: در سال 96، حدود 37 درصد گاز در بخش نیروگاهی، 25 درصد در بخش خانگی، 4 درصد برای مصارف CNG خودروها، 30 درصد در صنایع عمده و 4 درصد توسط بخش عمومی مصرف شده که با اختصاص گاز به وسایل نقلیه توانسته‌ایم حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون لیتر در مصرف بنزین نیز صرفه‌جویی کنیم.

آلبوم تصاویر

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/10/22 - ١٩:١٩
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 650