صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

معاون وزیر نفت در امور گاز در دهمین گردهمایی پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران:

تسریع و تسهیل در امر پژوهش؛ با روان‌سازی فرآیندها

مسیر توسعه صنعتی کشورها از مسیر برنامه‌ریزی دولت‌ها برای توسعه فن‌آوری می‌گذرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در دهمین نشست رؤسای پژوهش و فناوری  شرکت های گاز استانی که روز شنبه ۱۸ خردادماه در سالن شهید رجایی ستاد برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: بحث پژوهش، بحث دامنه‌دار و گسترده‌ای است که گستره بسیار وسیعی را نیز شامل می‌شود، ضمن آن که عمدتاً این ابهام وجود دارد که چه کارهایی را ما می‌توانیم در این چارچوب (پژوهش) قرار داده و انجام دهیم؛ هم به لحاظ توضیحات اثربخشی که مد نظر است هم به لحاظ بحث بودجه‌ای و پیش‌بینی‌هایی که در قانون بودجه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اما موضوع مهمی که همیشه به‌عنوان دغدغه برای دوستان هم در مجموعه ستاد و هم در شرکت‌های تابعه وجود داشته، تفکیک موضوعات پژوهشی است که آیا طرح پرسش به نوعی پژوهش است یا یافتن پاسخی به این پرسش؟!

تربتی با بیان این که یافتن پرسش برای ما بسیار مهم‌تر است؛ چراکه امروزه پیدا کردن پاسخ با این گستره اینترنتی،  کاری بس ساده‌تر به نظر می‌رسد، گفت: باید برنامه‌های چند سال اخیر پژوهشی خود را یک بار دیگر مرور و موضوعات پژوهشی خود را مشخص کنیم که این مساله چند مزیت دارد؛ یکی اینکه وقت و بودجه خود را صرف کارهایی می‌کنیم که دنبال پاسخ آن هستیم و نکته بعدی آن که از پژوهش در خصوص موضوعات تکراری جلوگیری می شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز افزود: این امر از ان رو حائز اهمیت است که زمانی که دنبال پاسخ موضوع مورد بحث باشیم، حتماً وقت می‌گذاریم و پیگیری می‌کنیم؛ هرچند که خود فرآیند انجام این کار نیز بسیار مهم است.

این مقام مسئول با اشاره به این که پیش از این، کارها را بر مسیر پژوهش می‌گذاشتند تا کار سریع‌تر به انجام برسد ولی امروزه برعکس، کارهای فرآیندی به قدری پیچیده شده که کار را از جای دیگر دنبال می‌کنند تا به تأییدیه پژوهشی برسند، تصریح کرد: در این صورت، باید حتماً موضوعات فرآیندی دنبال شوند تا بتوانیم سریع‌تر آن‌ها را به نتیجه مطلوب برسانیم. ما باید فقط فرآیندها را روان‌سازی کنیم تا از تکرار و هدررفت بودجه جلوگیری به عمل آید.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران موضوعات مربوط به پارک‌های فناوری و استارتاپ‌ها را از بحث‌های مربوط به پژوهش عنوان و خاطرنشان کرد: ما تقریباً می‌بینیم که استارتاپ‌ها را معادل کارهای پژوهشی تعریف می‌کنند، در حالی که می‌دانیم استارتاپ‌ها برای این تشکیل شدند که ایده‌های ریسک‌پذیر و آن‌هایی که هنوز تکلیف تجاری بودن‌شان معلوم نیست را بتوانند در یک فضای راحت‌تری به محصول تبدیل کنند؛ بدون این که فرد صاحب ایده نگران سرمایه آغازین کار و یا مسیر مورد نظر برای رسیدن به هدف اصلی باشد.

وی ادامه داد: اما، آیا به معنای واقعی، استارتاپ‌ها همان معنا و مفهوم پژوهش را دارند؟ خیر! البته می‌توان از آن‌ها به‌عنوان روشی برای رسیدن به نتایج یاد کرد، اما اگر معادل‌سازی کرده و آن‌ها را در کنار هم قرار دهیم، ممکن است باز هم دچار اشتباه شویم؛ قبلاً به نوعی و امروز به نوعی دیگر!

به گفته مهندس تربتی، در واقع، ما باید بدانیم بیشتر دغدغه پارک‌های فناوری و استارتاپ‌ها، بحث اشتغال‌زایی و موضوع تبدیل ایده به محصول است و ما هم به عنوان تبدیل ایده به محصول می‌توانیم از آن استفاده کنیم؛ چراکه این مسیر، مسیر خوبی است اما محور اصلی ما باز هم  به ایده اولیه برمی‌گردد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: باید روی موضوعات و ایده‌های محتملی که منجر به یک فرآیند می‌شود و می‌تواند کار را یک‌ساله، دو ساله و یا نهایتاً سه‌ساله به نتیجه برساند، کار شود و همین برای ما کافی است؛ چراکه  موضوعات ما با توجه به شرایط، دائم در حال عوض شدن است.

وی در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که پژوهش شامل دو نوع پژوهش پایه‌ای و کاربردی می‌شود، اظهار داشت: در بخش پژوهش پایه‌ای ما به دنبال آن نیستیم که پژوهشگر پاسخ چه کسی را می‌خواهد بدهد، بلکه عمدتاً قرار است موضوعاتی را دنبال کنیم که به پاسخی برسیم که مورد توجه عام است.

تربتی در پایان اظهار کرد: اما در پژوهش‌های کاربردی، این موضوع حتماً برای ما مهم است که پژوهشگر پاسخ چه کسی را می‌دهد، بنابراین شاید بیشتر موضوعات پژوهشی ما کاربردی باشد؛ مثل موضوع استانداردها که خوشبختانه در مجموعه پژوهش تدوین می شود و بر همین اساس هزینه می‌شود.

آلبوم تصاویر

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/03/20 - ٠٩:٠٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2013