صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

مدیر پژوهش و فن‌آوری شرکت ملی گاز ایران:

آموزش و یادگیری اصول نوین مدیریت فن‌آوری و نوآوری؛ پلی به سوی رشد و سرآمدی سازمان

اگر می‌خواهیم یک سازمان مطرح و سرآمد داشته باشیم، باید تلاش کنیم تا همیشه خود را با تغییر و تحولات محیط پیرامونی به‌روز کرده و با استفاده از توانمندی‌ها و شایستگی‌های‌مان خود را در سطح سرآمدی نگاه داریم.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فن‌آوری شرکت ملی گاز ایران در دهمین نشست رؤسای پژوهش شرکت‌های گاز استانی که با حضور حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق، اظهار کرد: فن‌آوری از آن جهت مهم است که مسیر توسعه صنعتی برای کشورها محسوب می‌شود و دولت‌ها برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به چگونگی حصول فن‌آوری افزود: برخی از طریق توسعه درون‌زا به دنبال یک پژوهش قوی هستند و این امر به مفهوم پیش‌قراول بودن در حوزه تحقیقات است و برخی نیز به دنبال خرید و انتقال فن‌آوری هستند؛ اما در اکثر کشورها، فعالیت‌ها هم از جنس پژوهش و تحقیقات پایه‌ایی، بنیادی و کابردی است و هم از جنس انتقال و اکتساب فن‌آوری و بعضاً هم با همکاری دیگر بازیگران در صحنه.

پاک‌سرشت در ادامه سخنان خود به مقایسه مدیریت فن‌آوری و نوآوری در مقابل پژوهش و فن‌آوری پرداخت و گفت: امروزه روند توسعه فن‌آوری در دنیای پیشرفته فراتر از عنوان پژوهش و پژوهش تنها یکی از اجزای آن است و مدیریت فن‌آوری مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که باید در کنار یکدیگر قرار گیرند؛ به این مفهوم که بازیگران متعدد در کنار همدیگر ارتباط برقرار نمایند تا اینکه اتفاق مهمی رخ دهد.

وی با تأکید بر اینکه دیگر نمی‌توانیم حوزه پژوهش و فن‌آوری را صرفاً به صورت پژوهش‌محور ببینیم، بیان کرد: برای اینکه کارمان اثربخش باشد، نیاز به گزینه‌های دیگری نیز در این زمینه داریم؛ بازیگرانی که باید در این عرصه حضور داشته باشند تا با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: ما داریم وارد فضای کسب و کار می‌شویم، در این راه بایستی برای سازمان خلق ثروت کرده و  ارزش افزوده ایجاد کنیم؛ باید بپذیریم کارمان زمانی در سازمان اثربخش خواهد بود که به کل این زنجیره توجه کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث مدیریت فناوری و نوآوری اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه‌ریزی فن‌آوری در راستای مدل‌های کسب و کار برای دست‌یابی به قدرت رقابتی سازمان، شناسایی و ممیزی فن‌آوری در زنجیره ارزشی سازمان، پایش و رصد فن‌آوری سازمان‌های رقیب، اولویت‌بندی و تصمیم‌گیری درباره زمان توسعه فن‌آوری است و این همه از وظایف حوزه مدیریت فن‌آوری و نوآوری محسوب می‌شود.

پاک‌سرشت بهره‌گیری از ابزار و روش‌های خلاقانه برای پیوند دادن توانمندی‌های سازمان و فرصت‌های فن‌آوری خارج از سازمان را از وظایف مهم و کلیدی مدیریت فن‌آوری و نوآوری برشمرد و افزود: این موضوع یک کارکرد خیلی مهم در مدیریت فن آوری و نوآوری است؛ ما باید بتوانیم یک هم‌افزایی بین توان و تخصص درون سازمان و تجربیات و تخصص برون سازمان ایجاد کنیم که این موضوع در سطح شرکت ملی گاز ایران از طریق بهره‌گیری از توان و تخصص پارک‌های علم و فن‌آوری، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان امکان‌پذیر است.

مدیر پژوهش و فن‌آوری شرکت ملی گاز ایران، فعالیت‌های مهندسی، رویه‌های عملیاتی، طراحی نظام فنی اجرایی، رفتار گروهی و تیمی، تجارب مدیریت، تاریخچه سازمانی، شیوه‌های علمی مدیریت و نظام مالی را مفهوم مدیریت فن‌آوری و نوآوری برشمرد و با تاکید بر تمام این موارد و کارکردهای مدیریت فن‌آوری و نوآوری، افزود: ما باید مطمئن شویم که عوامل و اجزای مورد نیاز برای رسیدن به خلق ثروت و ارزش افزوده را به شکل درستی در کنار هم قرار داده‌ایم، باید آماده تغییرات باشیم و سازمان را نسبت به این موضوع آگاه سازیم تا مسئولین تصمیمات راهبردی اتخاذ کنند.

پاک‌سرشت در ادامه با بیان اینکه ما باید سازمان خود را در جایگاهی قرار دهیم که همیشه سرآمد باشد و راهکارهایی برای آن ارائه کنیم، تصریح کرد: همه ما وظیفه داریم با آموزش و یادگیری اصول نوین مدیریت فن‌آوری و نوآوری و انتشار و ترویج آن در تمامی سطوح سازمان، نسبت به ارتقای سواد و فهم سازمان اقدام کنیم؛ ما باید ترویج‌کننده این علم در درون سازمان باشیم تا به این ترتیب شرایط استقرار و تثبیت جایگاه نظام نوآوری در زنجیره ارزش فعالیت‌های شرکت تحقق پیدا کند. وی در پایان افزود: شرکت ملی گاز ایران به عنوان یک شرکت پیشرو، باید خود را به دانش فن‌آوری مجهز کند و ما مسئول این کار و این فرآیند هستیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/03/20 - ١٧:٣٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1941