صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

معاون وزیر نفت در امور گاز خبر داد:

۹ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی با صادرات سوخت مایع

از آغاز استفاده از بند «ق» و در طول سالیان گذشته، تنها در بخش گاز، حدود ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های گازرسانی شهری و روستایی انجام داده و در ازای آن، با صادرات سوخت مایع، حدود ۹ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی کرده‌ایم.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: این مساله یک اتفاق خوب و یک مساله برد- برد است؛ زمانی که ما به یک نیروگاه، صنعت و یا مشترک خانگی، گاز می‌دهیم، ارزش گاز در داخل کشور، حدود ۲۰ سنت است در صورتی که چنانچه فرآورده‌های آن مثل نفت سفید، گازوئیل و ... را که از همین جایگزینی ایجاد می‌شود، با ارزش تقریبی ۵۰ سنت صادر کنیم، ۳۰ سنت اختلاف قیمت به نفع اقتصاد کشور خواهیم داشت که این همان موتور محرکه اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب، ما هر توسعه‌ای که در بخش گاز ایجاد می‌کنیم؛ چه در بخش صنایع و چه در بخش خانگی، موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع و در نهایت، صادرات آن می‌شود که بازی دو سر برد را برای ما دارد.

تربتی در توضیح این مطلب، اظهار داشت: از یک طرف، استفاده از گاز طبیعی و عدم استفاده از سوخت مایع، هوای پاک‌تر و سالم‌تری را برای ما به ارمغان می‌آورد و از سوی دیگر صرفه‌جویی ارزی را برای کشور در پی خواهد داشت.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این که در واقع، توسعه گازرسانی باعث صرفه‌جویی شده و ما این صرفه‌جویی را در حال حاضر، به‌عنوان منبع توسعه‌ای شبکه گاز خود استفاده می‌کنیم، گفت: شاید همین توانایی صنعت نفت و گاز و نیز پیشرو بودن آن به‌عنوان نخستین منبع درآمدی اقتصاد ایران، موجب شده تا انتظارات همگان از این صنعت بسیار بالا رفته و در عین حال، مسئولیت ما را سنگین‌تر کند.

مهندس تربتی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: اتفاق خوبی که در کشور افتاده و اقتصادی هم هست، آن است که بر اساس محاسباتی که انجام دادیم و اقتصادی بودن آن را دریافتیم، تصمیم گرفتیم به تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار و نیز به تمام شهرهای خود، گاز طبیعی را برسانیم.

وی در پایان با اشاره به این که در حال حاضر، ما حدود ۲۸ هزار روستا را به شبکه گاز متصل کرده‌ایم، گفت: این در حالی است که متعهد شده‌ایم سالی ۳ هزار تا ۳ هزار و ۱۰۰ روستای دیگر را به شبکه سراسری گاز وصل ‌کنیم.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/09/04 - ١٥:٠٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2937