صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

دستاورد جدید پژوهشی در شرکت انتقال گاز ایران؛

نخستین «آند پرسیلیسیم» کشور ساخته شد

شرکت انتقال گاز ایران در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در قالب پروژه ای پژوهشی اقدام به ساخت نخستین «آند پرسیلیسیم» کشور با ریزساختار بهینه و دوستدار محیط زیست کرده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید توکلی مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران، با بیان این مطلب گفت: این شرکت با همکاری دانشگاه تهران، در قالب طرحی با عنوان «بهبودتكنولوژي توليد آندهاي جريان تزريقي به منظور بهبود مقاومت به خوردگي، خواص مكانيكي، گسيختگي‌هاي اتصال و چگالي جريان» برای نخستین بار در کشور اقدام به ساخت «آند پرسیلیسیم» کرده است.

این مقام مسئول با بیان این که سالانه حجم عظیمی از آندهای چدن پرسیلیسیم برای حفاظت کاتدیک خط لوله در دنیا مصرف می­شود، گفت: در ایران نیز به واسطه احداث و بهره برداری از ده ها هزار کیلومتر خطوط انتقال گاز و نفت ، این آندها استفاده می­شوند.

وی تاکید کرد: ریز ساختار جهتی بدون عیوب، دوستدار محیط زیست با حذف سرب در فرایند مونتاژ، اتصال ایمن و قابلیت ردیابی محصول، از جمله مزایای آندهای تولید شده در کشور به شمار می آیند.

به گفته مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، در سال­های گذشته از محصولات خارجی استفاده می­شد تا این که برخی از شرکت­های داخلی نسبت به بومی­سازی تکنولوژی تولید چدن­های پرسیلیسیم اقدام کردند اما بر اساس گزارش های دریافت شده از کارشناسان صنعت، کیفیت تولید آندهای یادشده در کشور نسبت به رقبای خارجی پایین­تر بود.

توکلی ادامه داد: با اجرای پروژه ای پژوهشی، هم اکنون نخستین «آند پرسیلیسیم» کشور با کیفیت قابل رقابت با نمونه خارجی ساخته شده است.

وی افزود: در محصول تولید شده، فرآیند ساخت به گونه ای تدوین شده که تضمین کننده چهار مزیت قابل رقابت با نمونه های با کیفیت خارجی است.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران اظهار کرد: آندهای جنس چدن پرسیلیسیم به دلیل هزینه تمام شده و مقاومت مناسب به انواع خوردگی، یکی از گزینه­های مطرح در جهت حفاظت از سازه­های صنعتی هستند.

توکلی با بیان این که با هدف بهبود کیفیت ساخت آندهای چدن پرسیلیسیم، با سه روش مختلف ریخته گری در  قالب ماسه­ای، فلزی و آبگرد انجام گردید، یادآور شد: با توجه به اهمیت  زیرساختار این نوع آند بر کیفیت عملکرد آن، در این پروژه روش های بهینه ریخته گری برای تولید این نوع آندها توسعه داده شد تا ریز ساختار بهینه با خواص مناسب حاصل شود.

وی اعلام کرد: پس از کنترل پارامترهای موثر در ریخته­گری، در هر دو قالب ماسه­ای و فلزی قطعات کاملا سالم به دست آمد.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/11/17 - ١٢:١٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 667