صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

دبیرکل پیشین مجمع کشورهای صادرکننده گاز در پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو عنوان کرد:

سال ۲۰۵۰؛ سال جایگزینی گاز با نفت

گاز هم‌اکنون به‌ کالایی راهبردی در جهان تبدیل شده و نقش آن مانند نقش نفت در قرن بیستم است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، محمدحسین عادلی امروز، سه‌شنبه، ۱۶ مهرماه در پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو با بیان این مطلب، اظهار کرد: گاز طبیعی تا پیش از سال ۲۰۰۰، به‌عنوان یک انرژی داخلی بوده و حدود ۶۸ درصد تولید گاز در داخل کشورها استفاده می‌شد، اما این کالای داخلی هم‌اکنون به کالایی راهبردی و بین‌المللی بدل شده است.

دبیرکل پیشین مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) با بیان اینکه نقش نفت در جهان در حال کاهش است، نقش کنونی گاز را در دنیای امروز بسیار حیاتی عنوان و تصریح کرد: بازیگران بزرگ بازار گاز مانند آمریکا و روسیه هم‌اکنون در یک رقابت شدید اقتصادی و سیاسی با هم قرار دارند و در واقع گاز به موضوع رقابت و تنش‌های بین‌المللی تبدیل شده است.

وی با اشاره به تغییر در ساختار بازار گاز، یادآور شد: البته بازار گاز هنوز جهانی نشده و همچنان بخش قابل توجهی از آن به‌صورت خط لوله است.

عادلی با بیان اینکه اقتصاد دنیا در حال افول است، به ذکر آماری از چند موسسه بین‌المللی از جمله سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) اشاره کرد و افزود: براساس گزارش این موسسه‌های بین‌المللی، رشد اقتصاد جهانی که با کاهش همراه شده، تا سال ۲۰۲۰ افزایش می‌یابد.

وی رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۸ را ۳ درصد عنوان کرد و افزود:‌ معتقدم رشد اقتصاد جهانی آنگونه که مؤسسات بین‌المللی پیش‌بینی کردند، قابل تحقق نیست.

رئیس هیأت‌مدیره انجمن اقتصاد انرژی ایران سهم گاز در سبد انرژی جهان را ۲۲ درصد عنوان کرد و گفت: این رقم تا سال ۲۰۵۰، به ۲۸ درصد می‌رسد، یعنی جایگاهی که نفت در قرن بیستم داشته و این، بدان معناست که جغرافیای سیاسی انرژی جهان به سمت گاز و انرژی تجدیدپذیر در حال حرکت است.

وی با اشاره به اینکه بازار گاز در سال ۲۰۱۸، با رشد 5 درصدی همراه شده که قابل توجه بوده است، تصریح کرد: از آن رو عنوان کردم «قابل توجه» که میانگین رشد گاز در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷، تنها 2.5 درصد بوده است.

عادلی ادامه داد: وضع مساعد آب و هوا، سیاست مربوط به تعطیل کردن نیروگاه‌های با خوراک زغال‌سنگ و قیمت پایین گاز، سه عامل اصلی رشد بازار گاز بوده است.

رئیس هیأت‌مدیره انجمن اقتصاد انرژی ایران با بیان اینکه تولید گاز در سال‌های اخیر به دلیل افزایش تولید گاز در آمریکا، روسیه و استرالیا رشد خوبی داشته است، به افزایش ۱۰ درصدی تقاضای گاز طبیعی مایع (LNG) در اروپا اشاره کرد و افزود: با وجود آنکه قیمت LNG آمریکا برای صادرات به اروپا قیمت بالاتری دارد، اما مورد استقبال بیشتر کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

عادلی با اشاره به اینکه ۴۲ کشور جهان هم‌اکنون وارد کننده LNG و ۲۰ کشور، تولیدکننده LNG هستند،‌ یادآور شد: ۲۵ درصد صادرات LNG هم‌اکنون به‌صورت تک‌محموله عرضه می‌شود، این در حالی است که نوع قراردادهای LNG، بلندمدت است.

پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو صبح امروز با حضور وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و شماری از مدیران ارشد صنعت نفت و کارشناسان داخلی و خارجی حوزه انرژی آغاز به‌کار کرد و فردا (چهارشنبه، ۱۷ مهرماه) به کار خود پایان می‌دهد.

در مجموع دو روز برگزاری این کنگره، پنج نشست تخصصی با عنوان‌های «۸ میلیون بشکه تولید نفت، ضرورت؟ رویا یا واقعیت؟»، «روابط مالی نفت با دولت» و «چالش‌های محیط زیستی، پیشرفت یا عقبگرد»، «تأمین مالی توسعه بخش‌های نفت و نیرو»، «استارتاپ‌ها و زیست‌بوم نوآوری در صنعت» برگزار می‌شود.

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/07/16 - ١٧:٠٩
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3215