صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


نسخه چاپي

مدیرعامل مهندسی و توسعه گاز خبر داد:

راه اندازی کریدور جدید انتقال گاز جنوب به شمال ایران

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز با اشاره به بهره برداری از 400 کیلومتر خط لوله و 14 واحد جدید تاسیسات تقویت فشار گاز، اعلام کرد: با راه‌اندازی بخشي از خط نهم سراسري، دومین کریدور جدید انتقال گاز جنوب به شمال و شمال‌غرب کشور به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، بهرام صلواتي در تشریح ساخت و بهره برداری از طرح‌‌های جدید توسعه‌ای صنعت گاز ایران، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بخشي از خط لوله گاز نهم سراسري، خط لوله رابط سايت‌هاي یک و دو پارس جنوبي، خط لوله انتقال گاز بيرم، خط انتقال گاز کام فيروز، خط انتقال گاز همت آباد - بار و خط انتقال گاز دماوند تزريق گاز شده و در مدار بهره برداري قرار گرفته‌اند.

وی، تاکید کرد: در مجموع از ابتداي سال جاری تاکنون، حدود 400 کيلومتر خط لوله انتقال گاز بهره برداري و تزريق گاز شده و براساس برنامه هاي تعريف شده، 210 کيلومتر خط لوله جديد نيز به زودي وارد مدار مي شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اعلام اینکه در حوزه ساخت تاسیسات جدید تقویت فشار گاز هم تاکنون 3 واحد تاسيسات تقويت فشار گاز ديلم، 3 واحد تاسيسات تقويت فشار گاز اهواز، 3 واحد تاسيسات تقويت فشار گاز حسينيه، 4 واحد تاسيسات تقويت فشار گاز کوهدشت و يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز پارچين راه‌اندازي شده و به بهره برداری رسیده‌اند.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی می‌شود به زودی يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز ديلم، دو واحد تاسيسات تقويت فشار گاز بيدبلند، يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز اهواز، يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز حسينيه، يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز سمنان و يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز آب پخش به بهره برداري برسند، بیان کرد: بر اين اساس، تاکنون در مجموع 14 واحد از تاسيسات تقويت فشار گاز وارد مدار شده و 10 واحد نيز در آينده نزديک به بهره برداري خواهند رسید.

ساخت 5 خط لوله مهم گاز در سیستان و بلوچستان

وی در خصوص پیشرفت ساخت خطوط لوله و تاسیسات زیربنایی شبکه گاز استان سیستان و بلوچستان هم توضیح داد: هم اکنون پيمانکاران ساخت خط لوله انتقال گاز ايرانشهر- چابهار انتخاب شده و در حال تجهيز کارگاه بوده و براي شتاب بخشي به روند اجراي اين پروژه، ساخت آن را به 4 قطعه تقسيم کرده ايم. سه قطعه اين خط لوله به طول 201 کيلومتر 56 اينچ و قطعه چهارم نيز شامل 44 کيلومتر 42 اينچ، 20 کيلومتر 20 اينچ و 25 کيلومتر 16 اينچ است. بر اساس برنامه هاي تعريف شده، 18 ماه براي اجراي اين پروژه در نظر گرفته شده است.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران افزود: علاوه بر این، پيمانکار پروژه خط لوله گاز «دشتک -  زابل» به طول 110 کيلومتر هم انتخاب شده و پیش بینی می شود تا 1.5 سال آینده شاهد بهره برداري از اين خط لوله خواهيم بود ضمن آنکه خطوط لوله انتقال گاز خاش - ميرجاوه و ايرانشهر-خاش نيز در حال اجراست.

به گفته صلواتي، پروژه خط لوله انتقال گاز پاليزان تا شهرهای همجوار به طول تقريبي 200 کيلومتر در مرحله مناقصه و انتخاب پيمانکار و فاز دوم آن نيز در مرحله طراحي قرار دارد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه به تازگي ساخت حدود 655 کيلومتر خط لوله جديد در سيستان و بلوچستان به شرکت مهندسي و توسعه گاز ابلاغ شده که شامل انشعاب‌هايي از خط لوله ايرانشهر-چابهار بوده که پس از مرحله شناسايي مسير، فرآيندهاي اجرايي بعدي آغاز مي شود، گفت: در مجموع، 15 پروژه در استان سيستان و بلوچستان تعريف شده که بيشترين پروژه ها در مرحله اجرا هستند. اين پروژه‌ها از شهر زاهدان به سمت شمال تا زابل به سمت جنوب تا چابهار و انشعاب‌هاي آن به سمت شرق تا خاش و سروان در حال اجراست.

ساخت خط لوله جدید گاز در بزرگترین جزیره خلیج فارس

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران همچنین با اشاره به انتخاب پیمانکاران ساخت سه خط لوله جدید گاز لافت-گورزین، ماهشهر- شادگان و لارستان، تصریح کرد: افزون بر اين پروژه ها، پيمانکار پروژه خط لوله انتقال گاز رشت - چلوند انتخاب شده و در مرحله ابلاغ قرار دارد. اين پروژه در دو گستره تقريبي 75 کيلومتري (در مجموع تقريبا 150 کيلومتر) به مناقصه رفته است.

به گفته او مناقصه تاسیسات تقویت فشار گاز نورآباد، دوراهان، پل کله، ارسنجان و خیرگو نیز انجام شده و پیمانکاران مربوطه انتخاب شده اند. پیمانکار تاسیسات تقویت فشار گاز خورموج و برازجان نیز مشخص شده و در مرحله اخذ مصوبه هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران است و ایستگاه های یدک تکمیلی دشت، فراشبند و سمنان در مرحله اجراست.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/09/04 - ١٥:٠٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3123