صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های گاز استانی  


نسخه چاپي

برگزاري دوره آموزشي پدافند غيرعامل و مديريت بحران ويژه كاركنان شركت گاز استان زنجان

بر اساس مأموريت‌ و اهداف شركت گاز استان زنجان، اجراي دوره‌هاي آموزشي صلاحيت‌هاي حرفه‌اي، دوره‌ آموزشي پدافند غيرعامل به منظور دستيابي به اهداف مورد نظر، برنامه‌ريزي و برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شركت ملی گاز ایران، مدیر عامل شرکت گاز استان زنجان در این خصوص اظهار کرد: در راستاي ضوابط كلي پدافند غيرعامل در گاز زنجان و با توجّه به تأكيدات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) در اهميّت دفاع و صيانت از زير ساخت‌ها و تأسيسات حياتي كشور از طريق پدافند غيرعامل؛ كاركنان اين شركت با حضور در دوره آموزشي پدافند غيرعامل و مديريت بحران با اصول مباحث اين حوزه بيش از پيش آشنا شدند.

موسی احمدلو توجّه جدّي به مقوله آموزش را یکی از اصول اساسی نهادینه کردن فرهنگ پدافند غیرعامل و مدیریت بحران که نقش بسیار مهمي در پیشگیری و کاهش آسیب پذیری در شركت ها و سازمان ها ایفا مي كند؛ عنوان كرد.

وی با تاكيد بر اينكه این دوره آموزشی به منظور بالا بردن سطح علمی و آموزشی کارکنان در موارد اضطراری و آمادگی هرچه بیشتر آنها در مقابل هرگونه تهدیدات و در راستای مصونیت سازی برگزار مي شود؛ افزود: به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقای پایداری ملّی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن مي شود؛ پدافند غیر عامل اطلاق می شود كه شامل کلیه اقداماتی است که در راستای حفظ امنیّت، ایمنی و پایداری تجهیزات و شبکه های گازرسانی و... اتخاذ می شود.

این مقام مسئول با بيان اينكه پس از وقوع انقلاب صنعتي قرن هجدهم در اروپا، توسعه بيشتر پژوهش و پيشرفت‌هاي شگرف در همه سطوح فناوري پديد آمد؛ افزود: پيشرفت سريع علوم و فناوري نظامي در زمينه توليد انواع سلاح‌هاي آفندي توسط كشورهاي پيشرفته و توان همپایي ساير كشورها موجب شده تا بحث پدافند به ويژه دفاع غيرعامل توسط كشورها مورد توجه جدي قرار گيرد.

احمدلو با اشاره به اينكه اقدامات دفاع غيرعامل شامل اصول اساسي و ملاحظاتي است كه در اغلب كشورهاي جهان، اين اصول و ملاحظات با كمي اختلاف پذيرفته شده اند ولي شيوه به كارگيري آنها ابتكاري هنرمندانه و خردمندانه است نه اينكه كليشه‌اي باشد به همين دليل وسعت هر اصل به خلاقيت‌هاي فكري بشر و شرايط زمان و مكان بستگي دارد و بعضاً حد و مرزي براي اين اصول نمي‌توان تعيين كرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با بيان اينكه در اكثر منابع علمي و نظامي دنيا اصول پدافند غير عامل شامل استتار، اختفا، پوشش، فريب، تفرقه و پراكندگي، مقاوم سازي، استحكامات و اعلام خبر است؛ تصريح کرد: در نحوه بكارگيري اصول دفاع غيرعامل در حد غير قابل تصوري تنوّع وجود دارد، كه در صورت بكارگيري مجموعه اقدامات بنيادي و زير بنايي اصول پدافند عامل است كه مي‌توان به اهدافي از قبيل تقليل خسارات و صدمات، كاهش قابليت و توانايي سامانه شناسایي، هدف يابي و دقّت هدف گيري تسليحات آفندي دشمن و تحميل هزينه بيشتر به وي دست يافت. 

وي با بيان اينكه کشور ما یکی از کشورهایی است که بسیار از سوی بیگانگان مورد تهدید قرار می‌گیرد و همچنین از طرف بلایای طبیعی نیز در معرض خطر هستیم؛ افزود: هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی، آمادگی کارکنان در مقابله با حوادث و حملات احتمالی و کاستن آسیب پذیری نیروی انسانی در تأسیسات و تجهیزات حیاتی است.

احمدلو آشنايي با نحوه دفاع حداکثری، ایجاد فضایی امن و دفاع از مراکز، زیرساخت ها و سرمایه های انسانی را از دیگر اهداف مورد نظر در این کارگاه آموزشی برشمرد.

گفتني است در این دوره آموزشی مفهوم و تاریخچه پدافند غیرعامل، سطوح پدافند غیرعامل، امنیت ملی و پدافند غیرعامل، اصول و ملاحظات پدافند غیرعامل، مرور کلی تهدیدات و آشنایی با تهدیدات جنگ نرم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/08/14 - ١٢:٥٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1098