صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های پالایش گاز  


نسخه چاپي

در راستاي تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي صورت گرفت؛

طراحي و ايجاد سامانه تصميم ساز مديريت شبكه انرژي در پالایشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد

رئیس خدمات آب، برق و بخار شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از طراحي و ايجاد سامانه نرم افزاری تصميم ساز مديريت شبكه انرژي براي نخستین بار در سطح وزارت نفت خبرداد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، داود حاجیان نژاد با اعلام این خبر افزود: تاکنون محاسبات و عملیات شبکه های بخار و مولدهای برق براساس دستورالعمل های سازنده و لحاظ کردن الزامات زیست محیطی و مدیریت انرژی به صورت غیراتوماتیک انجام می شد که اين كار احتمال ایجاد خطاي انساني در مصرف حامل هاي انرژي را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه کارشناسان واحدهای عملیاتی پالایشگاه شامل تصفیه گاز، آب و بخار، نیروگاه، بازیافت گوگرد و تثبیت و تقطیر میعانات گازی به صورت مستقل استفاده از حامل هاي انرژي را مديريت مي كردند، اظهار داشت: لذا مصرف حامل هاي انرژي به صورت كلي و آنلاين مورد بررسي قرار نمي گرفت و این موضوع احتمال فاصله گرفتن از شرايط بهينه را افزایش می داد.

حاجیان نژاد در ادامه به تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان اشاره و بیان کرد: طراحی و ایجاد این پروژه با هدف كاهش خطاي انساني، افزايش بهره وري، بهينه سازي مصرف انرژي، هوشمندسازی فرآیندها و كاهش آلاينده هاي زيست محيطي، از سوی کارشناسان پالایشگاه به مرحله اجرا درآمد.

این مقام مسئول ادامه داد: ايجاد سامانه تصميم ساز مديريت شبكه انرژي، طي مدت زمان 16 ماه و با همکاری یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد و فناروی دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است.

رئیس خدمات آب، برق و بخار پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد خاطر نشان کرد: با توجه به مطالعات صورت گرفته و انجام تست های عملياتي و همچنین ثبت و مقایسه رویدادهای سامانه، انتظار می رود که مصرف انرژی در سطح پالایشگاه بین پنج تا هشت درصد کاهش یابد که اين مقدار صرفه جويي ، معادل 20 ميليون مترمكعب گاز طبيعي در سال است.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/09/11 - ١١:٥٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1430