صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

وقتی گاز حیات می‌بخشد

صدها کیلومتر با گاز پارس جنوبی تا سیستان و بلوچستان

اواخر سال ٨٤ بود که شرکت ملی گاز ایران طرح انتقال گاز به مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور را تحت عنوان خط انتقال گاز هفتم سراسری در دستور کار قرار داد.

این خط انتقال گاز اهداف چندگانه‌ای را در خود جای داده که می‌توان به گازرسانی به نیروگاه‌ها، صنایع پتروشیمی، واحدهای صنعتی و احداث خطوط فرعی و شبکه‌های شهری برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی در استان‌های واقع در طول مسیر به خصوص گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد.

در صورت بهره‌گیری از خط انتقال گاز یادشده در زمینه صادرات گاز به پاکستان و هند، نقش ایران در تحولات انرژی منطقه و جهان نیز پررنگ‌تر خواهد شد.

اما نکته مهم تأمین گاز مورد نیاز این خط لوله و ارسال آن برای مصرف کنندگان بود که این مهم در سال ‌های اخیر و با افزایش تولید در پارس جنوبی محقق شد. ظرفیت خط انتقال گاز که از پارس جنوبی تامین می‌شود در مرحله نخست، ٦٠ میلیون مترمکعب در روز برای تامین گاز جنوب استان کرمان، هرمزگان و بخصوص گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است. مطابق برنامه با بهره برداری از پروژه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان، ٣٠٠ هزار مشترک در شهرهای کنارک، چابهار، خاش، ایرانشهر، زاهدان و زابل از نعمت گاز برخوردار می‌شوند و علاوه بر تحقق این موضوع، صنایع و نیروگاه‌های استان را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. البته این طرح اواخر سال ۹۶ و اوایل امسال بازنگری شد و سرانجام، طرح جامع گازرسانی با هدف گازرسانی به ۷۰۰ هزار خانوار شهری و روستایی، صنایع و واحدهای تولیدی تا پایان سال 1401 در مرحله تصویب و بررسی قرار دارد.

نکته جالب اینجاست که بخشی از اعتبار این پروژه با صرفه‌جویی‌هایی که از مصرف فرآورده های نفتی به دست می‌آید، تأمین می‌‌شود و در واقع گاز پارس جنوبی علاوه بر ایجاد توسعه در جنوب شرق کشور خود سرمایه‌ لازم برای اجرای پروژه‌های گازرسانی را نیز تأمین می‌کند.

در واقع گاز تولیدی در پارس جنوبی با تصویب بند "ق" در کنار ارزش افزوده و بهبود شرایط زیست محیطی یک پشتوانه مالی برای پروژه‌های گازرسانی است که نمود واقعی آن را می‌توان در گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان مشاهده کرد.

باید گفت پارس جنوبی در حال حاضر محور توسعه کشور شده و با ورود گاز به این استان شاهد توسعه بخش های مختلف خواهیم بود. در واقع با تحقق برنامه‌های گازرسانی از مصرف سوخت مایع جلوگیری می‌شود که افزون بر صرفه‌جویی اقتصادی، تاثیر چشمگیری در کاهش آلودگی محیط زیست می‌شود.

همچنین این پروژه جدای از اینکه نیاز مصرفی شهر زاهدان به گاز را که حدود یک چهارم جمعیت استان را در خود دارد، تأمین می کند، امکان تولید صنعتی و کشاورزی و پایین دستی‌های صنعتی را در این حوزه تأمین می کند.

تحول و تأثیر مهم دیگر گازرسانی به این استان با قدمت کشور ایجاد اشتغال برای جوانان تحصیل کرده استان است. از سوی دیگر اصلی‌ترین قدم‌ها برای تأمین عدالت اقتصادی در استان و توازن منابع که از سیاست‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی است با اجرای این پروژه و ارسال گاز پارس جنوبی محقق می‌شود.

خوشبختانه این طرح آثار نمایان و ملموسی را در سطح رفاه و رضایتمندی مردم و ایجاد اشتغال در سطح استان خواهد داشت و باید گفت قدم نهادن گاز پارس جنوبی به سیستان و بلوچستان بزرگ یک شریان حیاتی برای شکوفایی اقتصاد این استان خواهد شد و بدنبال آن شاهد توسعه سرمایه گذاری‌های پایین دستی  و ایجا د امید و انگیزه خواهیم بود.

 

مصطفی فرامرزیان

مسول ارتباط با رسانه مجتمع گاز پارس جنوبی

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1397/08/29 - ٠٨:٥١
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 533