صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

بهره برداری از پروژه های ملی گاز برای افزایش رفاه مردم

 گاز به عنوان سوختی پاک و ارزان، بخش قابل توجهي از سبد انرژي را به خود اختصاص داده و اکثر شهرها و روستاهاي بالاي 20 خانوار در کشور از اين موهبت بهره مند هستند. گاز از مرکز کشور تا دورافتاده ترين شهرها و روستاهاي مرزي، جايگزين سوخت هاي مايع شده و با ورود به هر نقطه، رفاه، توسعه، اشتغال، رونق و... را با خود به ارمغان آورده است. توسعه زيرساخت هاي گازرساني در شهرها و روستاها ممکن نيست، مگر با ايجاد زيرساخت هاي کلان از جمله خطوط لوله انتقال گاز، تاسيسات تقويت فشار گاز و مراکز بهره برداري.

در این پیوند، مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران به عنوان بازوي اجرايي صنعت گاز درباره آخرين وضعيت پروژه‌هاي کلان اين حوزه مي گويد: در مجموع از ابتداي امسال تاکنون، حدود 400 کيلومتر خط لوله انتقال گاز بهره برداري و تزريق گاز شده و براساس برنامه هاي تعريف شده، 210 کيلومتر خط لوله جديد نيز به زودي وارد مدار مي شود.

اجرای بخشی از خط لوله نهم سراسری

به گفته بهرام صلواتي، بخشي از خط نهم سراسري، رابط سايت هاي 1 و 2 پارس جنوبي، خط لوله انتقال گاز بيرم، خط انتقال گاز کام فيروز، خط انتقال گاز همت آباد - بار و خط انتقال گاز دماوند پروژه هايي هستند که از ابتداي سال تاکنون تزريق گاز شده و به بهره برداري رسيده اند.

در بخش تاسيسات تقويت فشار گاز نيز، 3 واحد تاسيسات تقويت فشار گاز ديلم، 3 واحد تاسيسات تقويت فشار گاز اهواز، 3 واحد تاسيسات تقويت فشار گاز حسينيه، 4 واحد تاسيسات تقويت فشار گاز کوهدشت و يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز پارچين راه اندازي شده و هم اکنون در مدار قرار دارند.

وي با بيان اين که روند توسعه و اجراي پروژه با پيشرفت بسيار مناسب و مطلوب در جريان است، ادامه مي دهد: در آينده نزديک نيز يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز ديلم، دو واحد تاسيسات تقويت فشار گاز بيدبلند، يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز اهواز، يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز حسينيه، يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز سمنان و يک واحد تاسيسات تقويت فشار گاز آب پخش به بهره برداري خواهند رسيد.

بر اين اساس، تاکنون در مجموع 14 واحد از تاسيسات تقويت فشار گاز وارد مدار شده و 10 واحد نيز در آينده نزديک به بهره برداري مي رسد.

توسعه گاز در دیار مهربانی

صلواتي در ادامه به ديگر پروژه هاي کلان صنعت گاز اشاره مي کند و مي گويد: پروژه هاي مهمي نيز در استان سيستان و بلوچستان در حال اجراست که با بهره برداري از آنها شاهد توسعه قابل توجهي در زيرساخت هاي گازرساني سطح اين استان خواهيم بود.

پيمانکاران خط لوله انتقال گاز ايرانشهر- چابهار انتخاب شده و در حال تجهيز کارگاه هستند. براي شتاب بخشي به روند اجراي اين پروژه، آن را به 4 قطعه تقسيم کرده ايم. سه قطعه اين خط لوله به طول 201 کيلومتر 56 اينچ و قطعه چهارم نيز شامل 44 کيلومتر 42 اينچ، 20 کيلومتر 20 اينچ و 25 کيلومتر 16 اينچ است. بر اساس برنامه هاي تعريف شده، 18 ماه براي اجراي اين پروژه در نظر گرفته شده است.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران ادامه مي دهد: پيمانکار پروژه خط لوله دشتک -  زابل به طول 110 کيلومتر نيز انتخاب شده و تا 19 ماه ديگر شاهد بهره برداري از اين خط لوله خواهيم بود. خطوط لوله انتقال گاز خاش - ميرجاوه و ايرانشهر-خاش نيز در حال اجراست.

به گفته صلواتي، پروژه خط لوله انتقال گاز پاليزان تا شهرهای همجوار به طول تقريبي 200 کيلومتر در مرحله مناقصه و انتخاب پيمانکار و فاز دوم آن نيز در مرحله طراحي قرار دارد.

ابلاغ 655 کیلومتر خط لوله جدید

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران يادآور مي شود: این در حالی است که به تازگي 655 کيلومتر خط لوله جديد در استان سيستان و بلوچستان به شرکت مهندسي ابلاغ شده که شامل انشعاب هايي از خط لوله ايرانشهر-چابهار بوده که پس از مرحله شناسايي مسير، فرآيندهاي اجرايي بعدي آغاز مي شود.

در مجموع، 15 پروژه در استان سيستان و بلوچستان تعريف شده که بيشترين پروژه ها در مرحله اجرا هستند. اين پروژه‌ها از شهر زاهدان به سمت شمال تا زابل به سمت جنوب تا چابهار و انشعاب هاي آن به سمت شرق تا خاش و سروان در حال اجراست.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران اعلام کرد: افزون بر اين پروژه ها، پيمانکار پروژه خط لوله انتقال گاز رشت - چلوند انتخاب شده و در مرحله ابلاغ قرار دارد. اين پروژه در دو گستره تقريبي 75 کيلومتري (در مجموع تقريبا 150 کيلومتر) به مناقصه رفته است.

افزایش ظرفیت ذخیره سازی گاز

صلواتی در ادامه به مناقصه های برگزار شده شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اشاره کرده و می‌گوید: پیمانکار پروژه های خطوط انتقال گاز لافت-گورزین، ماهشهر- شادگان و لارستان انتخاب شده و در مرحله ابلاغ قرار دارد. در حوزه ذخیره سازی نیز حفاری یک حلقه چاه ارزیابی با نصب دکل حفاری در پروژه قزل تپه در دست اقدام است. پیمانکار فاز دوم طرح توسعه میدان شوریجه به روش BOT انتخاب شده و فاز دوم طرح توسعه میدان ذخیره سازی سراجه به روش BOT در مرحله اعلام انجام مناقصه برای انتخاب پیمانکار است.

به زودی مطالعات امکان سنجی میدان های باباقیر و بانکول با حفر یک حلقه چاه ارزیابی انجام خواهد شد و پروژه پیش امکان سنجی مختار نیز در دست اقدام است. همچنین پروژه امکان سنجی ذخیره سازی گاز طبیعی در نصرآباد کاشان نیز در مراحل پایانی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران می گوید: مناقصه تاسیسات تقویت فشار گاز نورآباد، دوراهان، پل کله، ارسنجان و خیرگو نیز انجام شده و پیمانکاران مربوطه انتخاب شده اند. پیمانکار تاسیسات تقویت فشار گاز خورموج و برازجان نیز مشخص شده و در مرحله اخذ مصوبه هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران است و ایستگاه های یدک تکمیلی دشت، فراشبند و سمنان در مرحله اجراست.

صلواتی در پایان اعلام می کند: با هدف رونق تولید، ایجاد اشتغال و حمایت از سازندگان داخلی، دو مناقصه برای تامین حدود 311 کیلومتر لوله 56 اینچ و 189 کیلومتر لوله 42 اینچ نیز برگزار شده است.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1398/08/25 - ١٦:٢٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 5152