صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 
اخبار حاوی کلید واژه (,)


نسخه چاپي

حرکت پرشتاب شرکت گاز خراسان شمالی در سال جهش تولید؛

سهم 80 درصدی گاز طبیعی در سبد انرژی استان خراسان شمالی

سهم گاز طبیعی در تامین سبد انرژی استان خراسان شمالی، بیش از 80 درصد است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حسن‌رضا میربلوکی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی در حاشیه مجمع عمومی عادی سالیانه این شرکت که در سالن کنفرانس شهید باهنر ستاد شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: ضریب نفوذ گاز طبیعی در استان خراسان شمالی در حوزه شهری ۱۰۰ درصد و روستایی 99.7 درصد است و هم اکنون 739 روستا و 22 شهر این استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

وی افزود: در سال 1398، تعداد اشتراک پذیری شهری 9 هزار و 113 مورد و روستایی و 6 هزار و 333 مورد بوده که در مجموع تا پایان سال گذشته، به320  هزار و 535 مشترک رسیده است.

میربلوکی در ادامه اعلام کرد: در هفته دولت سال جاری، گازرسانی به روستاهای اخلی، دنگل و نجف آباد از توابع شهرستان بجنورد به بهره برداری می‌رسد که  195 خانوار از نعمت گاز بهره‌مند می‌شوند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود به گازرسانی به صنایع طبق مصوبه شورای اقتصاد اشاره کرد و افزود: با توجه به مصوبه شوراي اقتصاد در خصوص گازرساني به واحدهاي صنعتي و توليدي، تاکنون 109 واحد عمده و صنعتي استان مشمول این مصوبه شده اند كه از این تعداد، عمليات گازرساني به 87 واحد عمده و صنعتي صورت گرفته که موجب جایگزینی 3 ميليون و 831 هزار ليتر سوخت مایع شده است.

به گفته میربلوکی، در حال حاضر عمليات گازرساني به 14 واحد عمده و صنعتي ديگر نیز در دست اجرا است.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی با بيان اينكه در سال گذشته 65 درصد مصرف گاز استان به بخش صنعت تعلق گرفت، اظهار داشت: در مجموع به 2900 صنعت در استان خراسان شمالی گازرسانی شده و میزان18880 متر مکعب گاز در ساعت، جایگزین سوخت مایع شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی به تحقق اهداف شرکت در حوزه های مختلف اشاره کرد و افزود: در سال گذشته 65 درصد در احداث انشعاب جدید، 227 درصد در گازرسانی به خانوارهای متقاضی اشتراک، 84 درصد در گازرسانی به صنایع عمده و 70 درصد در ایجاد و راه اندازی ایستگاه های گاز جهت مشترکین عمده در شرکت گاز استان خراسان شمالی تحقق یافته است.

میربلوکی ادامه داد: خط انتقال16 اینچ تقویتی شهرستان جاجرم به استان سمنان به طول 58 کیلومتر به منظور پایداری در گازرسانی و تأمین گاز مورد نیاز طرح توسعه آلومینای جاجرم و همچنین جلوگیری از افت فشار گاز شهرستان‌های گرمه و جاجرم در فصول سرد و نیز ارتباط خط لوله گاز خراسان شمالی به خطوط سراسری در سمنان در حال اجرا است و پیش بینی می‌شود در مردادماه سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: با نصب و راه اندازی 41 دکل مخابراتی، مصرف گاز بطور همزمان در ایستگاه های تقلیل فشار (CGS) و ایستگاه های سوخت گاز طبیعی (CNG) استان به واحد مانیتورینگ انتقال داده و برخط پایش می شود.

میر بلوکی تصریح کرد: با مانیتورینگ 59 ایستگاه در صنایع فوق عمده، جایگاه های CNG و ایستگاه های CGS، بیش از 89 درصد مصرف کل استان بصورت برخط اندازه گیری می شود.

مديرعامل شركت گاز استان خراسان شمالی، با اشاره به عملکرد خوب اين شركت در استفاده از انرژي خورشيدي، بيان كرد: در راستاي مصوبه هيات وزيران در خصوص تامين حداقل 20 درصد برق مصرفي ساختمان‌هاي دولتي از انرژي هاي تجديد پذير، شركت گاز استان خراسان شمالی با  اجراي سيستم فتوولتائيك در ساختمان ستاد و 9 ساختمان اداري ديگر در سطح استان و همچنين تامين برق مورد نياز يك ايستگاه CGS از اين طريق، مجموعا 11 نيروگاه خورشیدی فعال در اختيار دارد كه ظرفيت توليد اسمی آنها در حال حاضر، حدود 27 كيلووات است.

وی افزود: با توجه به تجارب موفق کسب شده از احداث اين نيروگاه ها، در صورت دریافت مجوز‌هاي لازم، اين شركت قصد دارد يك نيروگاه خورشیدی به ظرفيت 50 كيلووات در شهر بجنورد احداث کند كه در صورت احداث اين نيروگاه، ظرفيت نهايي نيروگاه هاي خورشیدی شركت به حدود 77 كيلووات ارتقا خواهد يافت.

میر بلوکی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی شرکت و کارهای انجام شده در این زمینه اشاره کرد و گفت: کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، مدیریت پسماندهای شرکت، کاهش سرانه مصرف انرژی و کربن، فرهنگ سازی مصرف ایمن و بهینه گاز طبیعی و اشتراک پذیری رایگان خانواده های هدف، بخشی از برنامه های شرکت گاز استان خراسان شمالی در حوزه مسئولیت های اجتماعی بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی در پایان سخنان خود درباره برنامه ها و اهداف شرکت در سال جهش تولید، بیان کرد: نصب 5000 انشعاب و گازرسانی به 7000 خانوار روستایی،احداث 12 ایستگاه عمده جهت گازرسانی به صنایع، محورهای صنعتی و CNGها، گازرسانی به 23 مشترک عمده و احداث 2 ایستگاه  گاز جهت گازرسانی به روستاها از جمله برنامه های شرکت گاز استان خراسان شمالی در سال جاری است.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/04/23 - ١٣:١١
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 3639
کلید واژه ها :
    بدون کلید واژه
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: