صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

افزایش حجم صادرات گاز؛ بزرگترین و مهمترین پروژه منطقه ۱۰ عملیات انتقال گاز ایران

با انجام موفقیت آمیز عملیات اتصال فازهای توسعه ای13، 14، 19، 22 و24 پارس جنوبی به خطوط سراسری انتقال گاز در سال ۹۴ که با تلاش همکاران منطقه ۱۰ انتقال گاز ایران صورت گرفت، به حجم انتقال و صادرات گاز کشور افزوده شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حمید خدری، مدیر منطقه ۱۰ عملیات انتقال گاز ایران ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، در تشریح عملکرد این منطقه در دولت تدبیر و امید، اظهار داشت:  انتقال بالغ بر 80 درصد از انرژی گاز کشور و همچنین وجود بزرگترین پالایشگاه های گاز ازجمله پارس جنوبی، فجرجم و پارسیان در محدوده منطقه 10 عملیات انتقال گاز ایران باعث شده که این منطقه به عنوان گلوگاه انتقال گاز کشور شناخته شود.

وی با تاکید بر اینکه انتقال پاک، ایمن، پایدار و بهره ور گاز طبیعی از مهمترین برنامه های این منطقه عملیاتی به شمار می‌رود، گفت: انجام پروژه های مذکور که در راستای راه‌اندازی فازهای مجتمع پالایشگاهی پارس جنوبی بوده و منجر به افزایش حجم صادرات گاز شده، از بزرگترین و مهمترین پروژه های انتقال گاز طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم است.

خدری همچنین عملیات اتصال خط پنجم سراسری انتقال گاز به فاز 13 پالایشگاه پارس جنوبی با هدف افزایش حجم تولید گاز شیرین درسطح کشور و تامین خوراک پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی در عسلویه را از دیگر پروژه‌های مهم منطقه برشمرد و افزود: در سال 95 نیز، پروژه مهم عملیات تزریق گاز تولیدشده در فازهای 20 و 21 پارس جنوبی به خط لوله چهارم سراسری، با موفقیت به انجام رسید که با انجام این عملیات، میزان گاز تولید شده از ردیف نخست فازهای 20و 21 پارس جنوبی از طریق خط لوله چهارم سراسری انتقال و به شبکه سراسری گاز متصل شد.

مدیر منطقه ۱۰ عملیات انتقال گاز ایران ادامه داد: با افزایش خوراک دریافتی از فازهای 6 تا 8 پارس جنوبی به پالایشگاه فازهای 20 و21 پارس جنوبی، میزان شیرین سازی و همچنین تزریق گاز تولیدی این دو فاز نیز به شبکه سراسری افزایش می یابد، همچنین فازهای 22 و 24 پارس جنوبی با هدف انتقال گاز تولیدی و افزایش قدرت مانور شبکه انتقال گاز به خط ششم سراسری متصل شد که با انجام این عملیات، خروجی فازهای 22و 24 پارس جنوبی نیز از طریق یک خط لوله به خط لوله ششم سراسری متصل شده تا مسیر گازرسانی، تسهیل شود.

مدیرمنطقه 10 عملیات انتقال گاز ایران از جمله پروژه‌های مهم سال 98 را اتصال پالایشگاه هفتم پارس جنوبی به شبکه خطوط لوله سراسری انتقال گاز برشمرد که با توجه به توسعه و راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی، عملیات اتصال پالایشگاه های 17 و 18 پارس جنوبی به خط لوله هشتم سراسری طی یک عملیات فشرده با موفقیت و ایمنی کامل به انجام رسید.

وی با اشاره به اجرای بی وقفه، منسجم و سیستمی این عملیات به منظور سرعت بخشی به روند توسعه فازهای یادشده، افزود: اجرای این پروژه از حساسیت بالایی برخوردار بود که به همت کارکنان این منطقه اجرای آن با انجام مراحل نصب اصولی اتصالات خط لوله به انجام رسید و هم اکنون پالایشگاه های 17و 18 پارس جنوبی از توانایی ارسال گاز به  شبکه خطوط لوله سراسری انتقال گاز برخوردار است.

خدری ادامه داد: همچنین در ادامه توسعه فازهای پارس جنوبی، عملیات اتصال خط خروجی پالایشگاه فازهای 15و 16 پارس جنوبی  به خط لوله هشتم سراسری انتقال گاز نیز به خوبی به انجام رسید.

مدیرمنطقه 10 عملیات انتقال گاز ایران خاطرنشان کرد: انجام این پروژه علاوه بر انتقال حداکثری میزان تولیدهای فازهای یادشده، نقش موثری نیز در ایجاد پدافند غیرعامل و جایگزینی شریان های انتقال گاز در شرایط بحرانی را به همراه خواهد داشت. هم اکنون پالایشگاه فازهای یادشده، از توانایی ارسال گاز به شبکه سراسری انتقال گازبرخوردار هستند.

این مقام مسئول همچنین به برنامه ها و اهداف عملیاتی این منطقه در سال 99 درحوزه تعمیرات خطوط لوله اشاره کرد و افزود: تعمیرات ناشی از نتایج پیگرانی هوشمند خطوط  لوله سوم، چهارم و هفتم سراسری، تعمیرات اساسی تاسیسات تقویت فشارگاز و همچنین ایمن‌سازی مسیرهای خطوط لوله انتقال گاز با اجرای ابنیه‌های فنی، از برنامه‌های تعمیراتی و کارهای در دست اقدام این منطقه در سال جاری است که تاکنون نیز بخشی از این تعمیرات ازجمله؛ تعمیرات سرجوش‌های خط هفتم سراسری و تعمیرات اساسی تاسیسات تقویت فشار گاز خیرگو نیز با موفقیت به انجام رسیده است.

به گفته خدری، انجام چنین عملیات هایی که در یک شرایط جغرافیایی خاص و گرمای طاقت فرسا با رعایت پروتکل های بهداشتی و شرایط سخت ویروس کووید 19 به انجام می رسد، نشان از تجربه، دانش و توانایی کارکنان مجرب منطقه 10 عملیات انتقال گاز دارد که به صورت مستمر جهت توسعه صنعت انتقال گاز کشور در تلاش هستند.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/06/06 - ١٣:٠٨
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1315