صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران:

کاهش یک درجه‌ای دمای منزل، صرفه‌جویی حدود یک فاز پارس جنوبی را به ارمغان می‌آورد

با ورود موج سرما به کشور در هفته گذشته و مصرف بالای ۶۰۰ میلیون مترمکعبی در روز، مصرف گاز طی مدتی کوتاه، رشدی ۲۷ تا ۲۸ درصدی را تجربه کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، محمدرضا جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: این امر بدین معنی است که حدود ۸۰ درصد کل تولید گازی که در کشور داریم، در بخش‌های خانگی و تجاری مصرف می‌شود.

وی با بیان این که این رقم در بخش مصرف، واقعاً زیاد است، ادامه داد: این مساله ما را مجبور به اعمال محدودیت برای صنایع و نیروگاه‌ها می‌کند تا اولویت را در بخش خانگی حفظ کنیم. طبیعتاً ادامه این روند، شرایط را مشکل خواهد کرد و ممکن است باعث افت فشار گاز در برخی از مناطق کشور شود.

جولایی از مردم در سراسر کشور خواست تا در مصرف گاز،‌ صرفه‌جویی لازم را انجام دهند و به کاهش دمای سیستم‌های گرمایشی خود، توجه بیشتری نشان دهند.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: هر یک درجه‌ کاهش دما در منازل و رساندن دما از ۲۶ درجه، به دمای رفاه که حدود ۲۱ یا ۲۲ درجه است، صرفه‌جویی حدود یک فاز پارس جنوبی را برای کشور به ارمغان می‌آورد و این نوید را به ما می‌دهد که می‌توانیم گاز را بدون مشکل به تمام مناطق کشور برسانیم.

وی اظهار امیدواری کرد که با حمایت‌های مردم در بخش صرفه‌جویی گاز، این زمستان نیز همچون سال‌های گذشته، تولید پایدار و مستمری داشته و بتوانیم توزیع خوب و مناسبی هم در بخش خانگی و هم در بخش صنایع داشته باشیم.

جولایی با بیان این که ما ترجیح می‌دهیم سوخت پاک را به صنایع تحویل دهیم تا مردم هوای تمیزتری را تنفس کنند، گفت: طبیعتاً وقتی مصرف در بخش خانگی افزایش می‌یابد، لزوماً گازرسانی به صنایع محدود می‌شود، چون تولید محدود و ظرفیت‌های انتقال ما نیز محدود است و برای تنظیم این مهم، باید حتماً در بخش نیروگاهی و صنایع، تجدیدنظر کرده و محدودیت‌هایی را اعمال کنیم.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: در بخش مصرف، چیزی حدود ۱۰ درصد بیشتر از سال قبل مصرف گاز داشتیم که هرچند، مقداری از این افزایش مصرف بواسطه شیوع ویروس کرونا و استفاده بیشتر از آب گرم برای شست‌وشو است، ولی بخش عمده این افزایش مصرف، بخاطر سرمای بیشتر و عدم مصرف بهینه است.

جولایی در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: به هرحال، رقم مصرف از پارسال بسیار بیشتر است و با توجه به این که بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده، موج دیگری از سرما نیز هفته آینده، کشور را در برمی‌گیرد، بنابراین باید بتوانیم فشار شبکه گاز را افزایش دهیم تا دچار قطعی یا افت فشار نشویم.

وی با بیان این که ادامه این روند مصرفی، قطعاً به افت فشار در برخی مناطق منجر خواهد شد، از هم‌وطنان خواست تا با  همدلی و همیاری و مدیریت مصرف، این دوره را نیز به خوبی پشت سر بگذاریم.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: در حال حاضر، ۹۰ درصد تولید گاز ما در جنوب است و حدود ۶۷ درصد مصرف‌ گاز ما در مناطق شمالی کشور! در مناطق آذربایجان، مازندران، گیلان، گلستان و خراسان شمالی، جنوبی و رضوی و تهران که طبیعتاً وقتی تولید در یک قسمت کشور باشد و مصرف در قسمتی دیگر، کاملاً مشهود است که این نحوه توزیع، انتقال و مصرف تا چه اندازه مشکل است.

وی در پایان، از مردم عزیز خواهش کرد، حتی‌الامکان در مصرف گاز صرفه‌جویی کرده تا ما بتوانیم این تولید پایدار و مستمر را به اقصی نقاط کشور عزیزمان در این شرایط سخت برسانیم.

 

 

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/10/09 - ٠٨:٥٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1027