صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت:

زمانی می‌توانیم حرف از اقتدار انرژی بزنیم که فناور باشیم

همپوشانی دو فاکتور مهم فناوری در حوزه انرژی و سیاست، به معنای دستیابی به یک واژه پراهمیت در ادبیات جهانی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، سعید محمدزاده، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در نخستین رویداد «به همرسانی عرضه و تقاضای فناوری؛ اقلام راهبردی و پرمصرف شیمیایی صنعت گاز » که امروز اول خردادماه و همزمان با روز بهینه سازی مصرف در عمارت کوشک وزارت نفت و با حضور معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، سرپرست مدیریت پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت و جمعی از مدیران ارشد صنعت نفت و گاز برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: به این ترتیب، ما زمانی می‌توانیم حرف از اقتدار در حوزه انرژی و بویژه صنعت گاز بزنیم که به دانش این حوزه تسلط و دستیابی کامل به انواع فناوری ها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امروز گذار از فناوری نوین در حوزه انرژی گاز، یک ترند مهم جهانی است، ادامه داد: مساله انرژی، امروز، مساله مرگ و زندگی در هر جامعه ای است؛ یعنی اگر در حوزه انرژی استقلال داشته باشیم، مستقل هستیم، در غیر این صورت، مشکل داریم.

وی با بیان اینکه توجه به فناوری در هر حوزه ای، جزو اولویت‌های جهان است، افزود: ایران در تولید علم بویژه در حوزه انرژی، جزو کشورهای برتر جهان است و از بین ۱۴۰ کشور، رتبه زیر ۲۰ دارد، اما به لحاظ کارکردی و عملکردی در این زمینه ها،  وضع چندان مناسبی ندارد.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهشی و فناوری تصریح کرد: پارک‌های علم و فناوری نقش بی‌بدیلی در توسعه فناوری و نوآوری دارند، ما نمی توانیم در گذار از این حوزه (انرژی) صاحب سبک باشیم، مگر این که به توسعه فناوری از مسیر حرفه ای توجه ویژه داشته باشیم.

محمدزاده در ادامه گفت: اکنون ۵۰ درصد مطالعات هیدروکربوری در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که وزارت نفت جهت حمایت از تولید داخل، گام های بزرگی برداشته، تصریح کرد: اکنون تعداد زیادی از کالاها در نبود و تحریم API، دارای استاندارد AVL هستند و در بسیاری از قراردادها، از مجموعه کالاهای ساخت شرکت های دانش بنیان استفاده می‌شود.

 معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در پایان، با بیان این که ما در داخل کشور، لوگوی ملی تضمین کیفیت داریم، گفت: باید زمانی انتظار توسعه و تداوم در تولید را داشته باشیم که نوآوری در حوزه های مختلف و بویژه حوزه انرژی، حرف اول را در کشور بزند.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1400/03/01 - ١٤:٤٩
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 1133
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: