صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان:

گازرسانی به صنایع، توسعه تولید با کمترین میزان آلایندگی را به دنبال دارد

طرح گازرسانی به صنایع از منظر اقتصادی حائز اهمیت است؛ چراکه از یک سو باعث کاهش مصرف سوخت‌های مایع و موجب حفظ سلامت محیط زیست می شود و از سوی دیگر، منجر به کاهش هزینه‌های کارخانجات صنعتی، نیروگاه ها، صنایع کشاورزی و ... می شود که بدون شک این موضوع از اهداف بسیار مهم هر کشوری است.

البته این مهم نیز بر هیچ کس پوشیده نیست که توسعه شبکه‌های گازرسانی در بخش صنعت، ایجاد ارزش افزوده، اشتغال‌زایی، مهاجرت معکوس به روستاها و توسعه و آبادانی مناطق مختلف به‌ویژه مناطق کمتر توسعه‌یافته را به ارمغان آورده، از این رو برنامه‌ریزی‌های لازم به ‌منظور گازرسانی به واحدهای صنعتی و نیروگاهی، امری ضروری است. بنابراین انتظار می رود سهم گاز به عنوان سوخت پاك در سبد مصرف سوخت های فسيلی بيش از پيش افزايش يابد. در همين راستا بايد ظرفيت پالايش گاز طبيعی و تعداد مناطق تحت پوشش شبكه گازرسانی نیز افزایش پیدا کند.

از آنجا که کرمان به عنوان بزرگترین استان این مرز و بوم شناخته می شود و در عرصه تنوع و اهمیت صنایع گوناگون حرفی برای گفتن دارد و بی‌شک گازرسانی به این صنایع از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، در این خصوص، گفت‌وگویی صمیمی با مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان داشتیم تا از عملکرد این شرکت در زمینه گازرسانی به صنایع مطلع شویم.

                               *************************************

آقای مهندس! در خصوص جهش بزرگ استان در امر گازرسانی به صنایع توضیح می‌دهید؟

سال 98 با طراحی شبکه‌های گازرسانی صنایع و انجام مناقصه برای 14 محور صنعتی جهت اجرای 780 کیلومتر خطوط گازرسانی به صنایع فاقد گاز، شاهد جهش بزرگی در امر گازرسانی به صنایع مصرف‌کننده سوخت مایع بوده‌ایم که با گازرسانی به 467 صنعت، حدود 51 میلیون لیتر سوخت مایع در سطح استان صرفه جویی شد و این قطعاً نشان دهنده تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی و پویایی و عملکرد خوب گاز استان کرمان در امر گازرسانی بوده است.

سال 95، حدود 2 هزار صنعت با میزان مصرف سوخت مایع سالانه 144 میلیون لیتر، در سطح استان کرمان شناسایی شده، که هم‌اکنون حدود 118 صنعت با جمع مصرف 6 میلیون و 250 هزار لیتر طی سال های 95 تا 98  گازدار و قطع سوخت مایع آنها محقق شده است.

با توجه به عملکرد شرکت گاز استان کرمان در راستای جهش تولید و در شرایط کرونا در سال 99، باید گفت که با گازرسانی به 202 صنعت مصرف کننده سوخت مایع، صرفه جویی حدود 16 میلیون و 200 هزار لیتر سوخت مایع به ثبت رسیده که امیدواریم در سال 1400 با برنامه ریزی دقیق، بر موانع موجود ازجمله بحران بیماری کرونا و مسایل اقتصادی ناشی از آن فائق آییم و به نتیجه مطلوب همچون سال های گذشته برسیم.

فاز اول خط انتقال گاز 30 اینچ محور کرمان - زرند در سال 99 بهره برداری شده، در این خصوص توضیح مختصری می‌فرمایید؟

بله! بهره‌برداری از این پروژه ملی، پایداری شبکه گاز کارخانجات فولاد، صنایع و نیروگاه‌های شمال استان را به همراه داشت و کارخانه فولاد بوتیا و نیروگاه بوتیا هم زمان با افتتاح فاز اول این پروژه از نعمت گاز برخوردار شده‌اند.

با عنایت به این‌که توسعه کشت گلخانه‌ای، یکی از مهم‌ترین سیاست‌ها در حوزه اقتصاد مقاومتی است و انتقال گاز به مجموعه‌های گلخانه‌ای سهم عمده‌ای از هزینه‌ها را کاسته و به کشاورزان در توسعه کشاورزی و ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار کمک می‌کند و به جهت جهش تولید زمینه را برای پیشرفت شهرستان‌های جنوبی فراهم می‌کند، شرکت گاز استان کرمان با توجه به مسئولیت های اجتماعی خود همزمان با گازرسانی به شهرهای جنوبی استان، عملیات گازرسانی به گلخانه‌های شهرستان‌های جنوبی را نیز در فاز اول با طراحی 754 هکتار مورد هدف قرار داده است.

یعنی این عملیات در حال حاضر، آغاز شده است؟

بله. عملیات اجرایی گازرسانی در این مناطق آغاز و تاکنون 90 کیلومتر شبکه گذاری انجام شده که برخی از محدوده‌های گلخانه ای با اجرای 40 کیلومتر شبکه گازرسانی از جمله آزادگان، باقرآباد، دولت آباد و خضرآباد واقع در شهرستان جیرفت به شبکه گاز متصل شده اند.

در حال حاضر، تعداد قابل توجهی از گلخانه ها در محدوده های اشاره شده با اقدام برای اخذ اشتراک گاز از نعمت گاز برخوردار خواهند شد، ضمن آن که با اجرای کامل طرح‌های گازرسانی به گلخانه‌های جنوب استان، سالیانه 13 میلیون لیتر در مصرف سوخت مایع صرفه جویی می‌شود.

.... و سخن پایانی؟

همانطور که در ابتدای امر، گفته شد با توجه به وسعت استان کرمان و موقعیت مهم صنایع در آن، گازرسانی به صنایع یکی از مهم‌ترین اهداف شرکت گاز استان کرمان است و قطعاً این خدمت کمک فراوانی به مسائل زیست محیطی و پیشرفت جامعه دارد.

گازرسانی به صنایع، توسعه تولید با کمترین میزان آلایندگی را به دنبال دارد و این یعنی رسیدن به اهداف اقتصادی با ایجاد بستری مناسب که عملکرد شرکت گاز استان کرمان در این زمینه بسیار مطلوب بوده و در عین حال، سعی شده تا با برنامه‌ریزی‌های عملیاتی کارآمد، به دستاوردهای ارزشمند دیگری نیز دست یابیم.

در پایان، امیدوارم با تلاش و همت مسئولان و کارکنان شرکت گاز استان کرمان، باز هم شاهد ارائه خدمات به هم استانی‌های عزیز خود باشیم.

 

 

روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران

خبرنگار( شرکت گاز استان کرمان):  شکوفه نبی زاده

 

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1400/05/23 - ١٦:٣٤
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 663
کلید واژه ها :
    بدون کلید واژه
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: