صفحه اصلی > خبرها > آرشیو گزارش ها 


نسخه چاپي

وزیر نفت در برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما:

تلاش برای تکمیل مخازن سوخت نیروگاه‌ها و صنایع عمده، از اهم برنامه‌های وزارت نفت

با توجه به تامین سوخت زمستانی به‌ویژه برای نیروگاه‌ها در فصل زمستان، امسال از حدود دو ماه پیش تدابیری اندیشیده شده تا ان‌شاءالله بتوانیم ذخایر سوخت نیروگاه‌ها و صنایع را تامین کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، جواد اوجی، وزیر نفت، با حضور در برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما، ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته دولت و بیان این مطلب، اظهار داشت: سیاست ما این است که همه توان خود را بگذاریم تا مخازن سوخت نیروگاه‌ها و صنایع عمده را تکمیل کنیم در حالی که کسری گازی را هم پیش‌بینی می‌کنیم.

وی ادامه داد: من همین جا و در ابتدای سخنانم، خدمت کارکنان خدوم صنعت نفت که طی این دوران به‌ویژه در شرایط سخت تحریم برای تأمین سوخت زمستانی، تولید و فروش نفت و محصولات پتروشیمی که یکی از راه‌های تأمین درآمد ارزی دولت‌هاست، زحمات زیادی کشیدند، خسته نباشید عرض می‌کنم.

اوجی تصریح کرد: سال ۹۹ در بعضی روزهای فصل سرد به‌ویژه در استان‌های شمال و شمال شرق کشور، تا روزانه حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب هم کسری گاز داشتیم، به همین دلیل محدودیت‌هایی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده داده شد تا بتوانند گاز بخش خانگی که اولویت نخست وزرات نفت و شرکت ملی گاز ایران است را تأمین کنند.

وزیر نفت تأکید کرد: امسال پیش‌بینی می‌کنیم آن روند رو به رشد مصرف، بین ۸ تا ۱۰ درصد باشد و در فصل سرد تا کسری روزانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز را هم داشته باشیم؛ به همین دلیل از هفته گذشته که کارمان را به‌طور رسمی در وزارت نفت آغاز کردیم، تأمین سوخت زمستانی را با حضور مسئولان شرکت‌های تابعه به بحث و بررسی گذاشتیم تا بتوانیم با راهکارهایی، فصل سرد را بدون دغدغه پشت سر بگذاریم تا گاز بخش خانگی، نیروگاه‌ها و صنایع تأمین شود.

ظرفیت خالی پالایشگاه‌های گازی

اوجی در ادامه گفت: موضوع دیگر این است که میدان‌های نفت و گاز با برداشتی که انجام می‌شود، دچار افت فشار و افت تولید می‌شوند؛ در میدان‌های نفتی در طول یک سال حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه افت تولید رخ می‌دهد، این در حالی است که اکنون روزانه ۱۴۰ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی در پالایشگاه‌های گاز داریم، اما میدان‌های گازی که کنار پالایشگاه‌ها هستند، به ‌لحاظ افت تولید و فشار، سبب ظرفیت خالی در پالایشگاه‌ها شده‌اند.

وی افزود: اکنون در پالایشگاه‌های پارس جنوبی، روزانه ۴۰ تا ۶۰ میلیون مترمکعب (معادل بیش از یک فاز پارس جنوبی) و در بعضی از پالایشگاه‌ها مانند پارسیان، روزانه ۲۰ تا ۲۵ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی وجود دارد، برای حفظ سقف تولید و حل این مسائل نیاز به سرمایه‌گذاری و در عین حال، حفظ و نگهداشت تولید داریم.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، سالانه ۴ میلیارد دلار در این حوزه‌ها هزینه یا سرمایه‌گذاری می‌شده، اما به ‌دلیل نبود سرمایه‌گذاری در چند سال گذشته، افتی شدید در میدان‌های نفت و گاز داشتیم و ظرفیت تولید کاهش یافته است.

نیاز به سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد دلاری برای حفظ وضع موجود

وزیر نفت با بیان این که برای حفظ وضع موجود و حفظ و نگهداشت تولید، کارشناسان حداقل ۱۵ میلیارد دلار بودجه برای این مهم پیش‌بینی کرده‌ا‌ند، ادامه داد: بنابراین، برای افزایش تولید و عملیاتی کردن برداشت از میدان‌های مشترک جدید و توسعه و تکمیل آن‌ها طی 4 سال، حدود ۲0 تا ۲5 میلیارد دلار سرمایه پیش‌بینی می‌شود.

اوجی گفت: اکنون اولویت حفظ و نگهداشت با در نظر گرفتن میدان‌های مشترک نفت و گاز هم در خشکی و هم در دریاست تا بتوان حداکثر بهره‌برداری را از این میدان‌ها داشته باشیم؛ البته بعضی از آنها قراردادهایی دارند و ظرفیت خوبی در بخش توانمندی پیمانکاران و سازندگان کشور وجود دارد که می‌توان روی آنها حساب کرد.

سرمایه‌گذاری در صنعت؛ از اولویت‌های وزارت نفت

وی در ادامه، تصریح کرد: امیدواریم بخشی از سرمایه مورد نیاز برای طرح‌های توسعه‌ای، از طریق کارگروهی که در زمینه اقتصادی در دولت در حال شکل‌گیری است، تأمین شود.

اوجی با اشاره به اینکه خوشبختانه در قانون، از محصولات همین میدان‌ها برای سرمایه‌گذاری می‌توان استفاده کرد، افزود: فرض کنید سرمایه‌گذاری که در این حوزه‌ها به‌ویژه میدان‌های مشترک می‌شود، تا ۵۰ درصد درآمدهای‌شان به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد که این موضوع در قانون بودجه هم مشکلی ندارد.

وی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را یکی از اولویت‌های وزارت نفت برشمرد و ادامه داد: از توان صندوق توسعه ملی، تسهیلات بانکی، اوراق مشارکت و منابع مردمی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه که یک سرمایه‌گذاری جذاب، کم‌ریسک با بازده بالاست، می‌توان استفاده کرد، بی‌شک روش‌ها و الگوهای مختلفی برای تشویق سرمایه‌گذاران به‌منظور ورود به این حوزه وجود دارد.

استفاده از توان سرمایه‌گذار خارجی

وزیر نفت در این زمینه تأکید کرد: استفاده از توان سرمایه‌گذاران خارجی به‌ویژه کشورهای همراه و هسمو با دولت سیزدهم نیز از دیگر برنامه‌های اصلی وزارت نفت است.

اوجی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است قراردادهایی که منع قانونی داشته مانند مالکیت یک میدان نیز بررسی شود، گفت: میدان‌های نفت و گاز از انفال هستند و مالکیت آنها را به هیچ عنوان نمی‌توان واگذار کرد، اما می‌توان به نوعی از توان سرمایه‌گذار خارجی استفاده کرد که در عین حالی که مالکیت برای وزارت نفت به نمایندگی از دولت حفظ می‌شود، سرمایه‌گذار هم بهره خوبی ببرد.

حمایت از سازندگان ایرانی و شرکت‌های دانش‌بنیان

وزیر نفت بر ضرورت استفاده از توان سازندگان ایرانی تأکید و از آن به‌عنوان یکی از شعارها و برنامه‌های اولویت‌دار وزارت نفت یاد کرد و افزود: یادم هست؛ اوایل دهه ۸۰ بود زمانی که در حوزه بالادست به‌عنوان مدیر، مسئولیت داشتم، ۶۰ تا ۷۰ درصد از کالاهای مورد نیاز پروژه‌های نفتی وارداتی بود که خوشبختانه امروز به‌دلیل تحریم‌ها شاهد افزایش توان ساخت داخل هستیم به‌نحوی‌که ۶۰ تا ۶۵ درصد کالاها به همت سازندگان داخلی تأمین می‌شود.

وی یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش هزینه‌ها را استفاده از توان ساخت داخل دانست و گفت: ظرفیت قابل توجهی در سازندگان داخلی به‌ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد که بی‌شک از این شرکت‌ها حمایت خواهیم کرد.

وزیر نفت ادامه داد: در زمانی‌که به‌عنوان مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران فعالیت می‌کردم، ایده‌ای را طرح‌ریزی کردیم که نتایج خوبی هم به همراه داشت، سازندگان مختلف در زمینه تولید کالاهای پرمصرف را به‌صورت کنسرسیوم تجمیع و با آنها قرادادی پنج‌ساله برای تضمین خرید کالاهایشان امضا کردیم و این مسئله سبب شد سرمایه‌گذاران با خیال راحت در پروژه‌های گازی سرمایه‌گذاری کنند، حال در صدد هستیم این فعالیت را احیا کنیم.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1400/06/13 - ١٤:١٩
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 305
کلید واژه ها :
    بدون کلید واژه
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: