صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های پالایش گاز  


نسخه چاپي

با صرفه جويي سالانه 40 ميليارد ريال صورت گرفت:

انجام عمليات جايگزيني و بكارگيري كاتاليست جامد در شركت پالايش گاز فجرجم

عملیات جایگزینی و بکارگیری کاتالیست جامد فرآيند جذب مركاپتان در شركت پالايش گازفجرجم با موفقيت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، رئيس مهندس فرايند در شركت پالايش گازفجرجم با اعلام اين خبر گفت: عملیات مذکورصرفه جويي 40 ميلياردي براي شركت داشته است.

سيد جعفر طاهري افزود: با توجه به نقش مهم كاتاليست مراكس در فرآيند تصفيه گاز طبيعي و جذب ماده زائد (مركاپتان) ؛ تامین و استفاده مستمر از کاتالیست بصورت مایع ضروری بوده و از طرفی بدلیل وارداتی بودن اين ماده، سالیانه این شرکت متحمل هزینه های زیادي مي شده است.

وی اضافه كرد: با پیگیری و بررسی کارشناسی در راستای استفاده بهینه از منابع، توسط مهندسی فرآیند و با همکاری اداره بهره برداری / آزمایشگاه صنعتی، ضمن تدوین دستورالعمل مربوطه، عملیات محلول سازی كاتاليست جامد(رسوبي انبار)  انجام و سپس نسبت به تست میدانی اقدام بعمل آمد.

وي افزود: با توجه به بازخوردها و تحلیل داده های آزمایشگاهی، عملیات تست میدانی موفقیت آمیز ارزیابی و استفاده عملیاتی به صورت مستمر در دستور کار قرار گرفته است .

رئيس مهندسي فرايند شركت پالايش گازفجرجم، تصريح كرد: مصرف کاتالیست مراکس 29درصد ماده فعال مایع،  سالیانه حدود 3 تن بوده که در حال حاضر با توجه به شرایط تحریم های ظالمانه و قیمت بسیار زیاد تأمین کاتالیست مایع دشوار شده که با انجام این عملیات جایگزین یعنی استفاده از کاتالیست جامد موجود در انبار، مشکل کاملأ برطرف و پیش بینی می شود تا 6 الی7 سال آینده نیاز به خرید کاتالیست مایع وجود نداشته باشد.

وي گفت : مصرف سالیانه ماده شیمیایی مذکور(کاتالیست جامد) علاوه بر صرفه جویی بالغ بر40 میلیارد ریال(4 میلیارد تومان)در سال، صرفه جویی در هزینه های مرتبط با فرایند های خرید در مدت زمان یاد شده در آینده را برای شرکت در پی خواهد داشت.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/06/26 - ١٢:٥٤
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 170